تشخیص یک زندگی موفق قبل از ازدواج

تاریخ ارسال:ج, 10/22/1396 - 21:00
محبت

بدیهی است که تا دختر و پسر زندگی مشترک را شروع نکنند و با هم زیر یک سقف به سر نبرند از زوایای مخفی روحیات و خلقیات یکدیگر به طور دقیق اطلاع نمی یابند. اما اگر خردورزی را پیشه نموده و از تجارب صحیح استفاده نماید و معیارهای درست را دخالت دهند، می توانند تا حدود زیادی فرد مقابل را شناسایی نموده و به هم سانی او با خویش پی ببرند و در این حد هم برای ورود به زندگی مشترک کفایت می کند الآن بسیاری از زن و شوهرها هستند که بعد از سالها باز می گویند من همسرم را نشناخته ام

پرسش: چگونه می توانیم بفهمیم با شخصی که هنوز با او زندگی نکرده ایم می توان یک زندگی موفق تشکیل داد؟

پاسخ:
بدون تردید ازدواج بزرگ ترین حادثة زندگی هر انسان است به طوری که در موقعیت و یا شکست هر یک از زوجین می تواند سرنوشت ساز باشد.
«همکاری دو فرد در صورتی می تواند ثمربخش و سودمند و بقاء پذیر باشد که عقربه روحیات و غرایز وطرز تفکر هر دو همسو باشد و در غیر این صورت ریسمان وحدت به ضعف و سستی گراییده و سرانجام گسسته می شود و شیرازه همکاری ازهم می پاشد، ما در زندگی خود شاهد پدیده هایی هستیم که خانواده ها را به خطر می اندازد… در تشریع علت این پدیده یک عامل بیش از همه مؤثر است ـ البته نمی توان گفت عامل منحصر به فرد است. ـ و آن این که در گزینش همسر در آغاز ازدواج محاسبات غلط جایگزین مطالعات صحیح بوده و اساس زندگی را همان اندیشه های نسنجیده تشکیل می داده است و اگر در گزینش همسر اصول صحیح رعایت می شد، بخش عظیمی از این طلاق ها و فراق ها درخت زندگی را نمی خشکانید».(1)
بدیهی است که تا دختر و پسر زندگی مشترک را شروع نکنند و با هم زیر یک سقف به سر نبرند از زوایای مخفی روحیات و خلقیات یکدیگر به طور دقیق اطلاع نمی یابند. اما اگر خردورزی را پیشه نموده و از تجارب صحیح استفاده نماید و معیارهای درست را دخالت دهند، می توانند تا حدود زیادی فرد مقابل را شناسایی نموده و به هم سانی او با خویش پی ببرند و در این حد هم برای ورود به زندگی مشترک کفایت می کند الآن بسیاری از زن و شوهرها هستند که بعد از سالها باز می گویند من همسرم را نشناخته ام.
1. ایمان و تقوی بهترین ملاک همسر گزینی: در جامعه افراد مؤمنی وجود دارند که دوست دارند پاک بمانند و زندگی مشترک خود را با مؤمنین ادامه دهند تا در امر دینداری و کمال آنها را یاری رسانند و از آنها یاری بگیرند. این افراد باید سعی کنند در انتخاب، افراد مؤمن را گزینش کنند چرا که قرآن میفرماید: زنان پلید لایق مردان پلیدند و مردان پلید نیز برای زنان پلیدند و زنان پاک و طیب و باعفت برای مردان پاک و طیب هستند و مردان پاک، شایسته زنان پاکتر.(2) در حدیثی امام حسن علیه السلام ـ به مردی که با ایشان درباره ازدواج دختر خود مشورت کرد ـ فرمود : او را به مردی باتقوا شوهر ده. زیرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامی اش می دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وی ستم نمی کند(3).
2 ـ اخلاق نیک و حسن معاشرت: منظور از اخلاق نیک تنها خنده رویی و خوش خلقی اصطلاحی نیست بلکه منظور صفات و خلق و خوهای پسندیده است. وقتی از رسول اکرم ـ صلی الله علیه و اله ـ سؤال می شود که دختران خود را به ازدواج چه کسانی درآوریم، آن حضرت پاسخ می فرمایند: «کسی که اخلاقش نیکو ودین دار باشد»(4)
در مسائل اخلاقی نیز می توان با مطالعه و بررسی روحیات پدر و مادر و سایر افراد خانواده تا حدودی به خلق و خوی پسر یا دختر پی برد.(5)
3 ـ رعایت اصل هم سانی و کفّویت: دختر و پسر هر قدر از نظر شخصیت و سلایق و روحیات به یکدیگر نزدیک تر باشند از تفاهم بیشتری برخوردارند و یکدلی و یک رنگی آنها بیشتر خواهد بود، لذا هم سانی در مسائل اعتقادی و فرهنگی باید مراعات شود.
اما هم سانی و سایر موارد چون تحصیل، سن، وضعیت اقتصادی و زیبایی از شرایط کمال و بستگی به سلیقه ی افراد دارد.(6)
در پایان تذکر چند نکته مفید است:
1ـ اساس زندگی بر عشق و علاقه و محبت راستین بوده و صداقت شرط دوام محبت است و در زندگی باید محبت به یکدیگر را به هم ابراز نمود.
2ـ انتظار توافق و هم سانی همه جانبه صحیح نیست، بلکه باید با صحبت و هم فکری بر نقاط مشترک تکیه کرد.
3ـ ذکر معیارهای انتخاب همسر برای آن است که بنیان خانواده درست و مستحکم باشد اما اصل بناء زندگی را باید زن و شوهر با همدلی و تلاش بنا کنند و ساختن بنایی سرشار از عشق و صفا بدون زحمت نیست.
4ـ احترام به سلیقه و افکار دیگران رازِ رسیدن به تفاهم پایدار است.
5ـ همیشه باید ایثار و گذشت را سرلوحه خود قرار داد.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. جوانان و انتخاب همسر، علی اکبر مظاهری، (انتشارات پارسائیان قم)، ص 103 الی 150.
2. بهشت خانواده، دکتر جواد مصطفوی، (انتشارات هاتف.)
3. پیمان زناشویی، مصطفی زمانی، (انتشارات پیام اسلام، قم.)
4. آیین همسرداری، آیت الله امینی، (انتشارات اسلامی)، تهران.
5. آیینه ازدواج و روابط همسران، سید ضیاءالدین صدری، انتشارات انجمن اولیاء و مربیان، تهران.
---------------------------
پی نوشت:
1. ـ مظاهری، علی اکبر، جوانان و انتخاب همسر، انتشارات پارسائیان، چاپ ششم، ص2، مقدمة سبحانی.
2. نور:26.
3. میزان الحکمه، حیدث 8036.
4. ـ حر عاملی، محمد بن حسن، وسایل الشیعه، تهران، انتشارات اسلامیه، ج 14، ص 51.
5. ـ جوانان و انتخاب همسر، ص 111 ، جوانان و تشکیل خانواده، ص 87.
6. ـ جوانان و انتخاب همسر، ص 134 الی 151.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.