فیلم سینمایی اتوبوس شب

اتوبوس شب فیلمی ایرانی به کارگردانی کیومرث پوراحمد محصول سال ۱۳۸۵ است. این فیلم به صورت سیاه و سفید منتشر شد.

فیلم سینمایی اتوبوس شب

فیلم سینمایی اتوبوس شب فیلمی ایرانی به کارگردانی کیومرث پوراحمد محصول سال ۱۳۸۵ هجری شمسی است. این فیلم به صورت سیاه و سفید منتشر شد.

کیومرث پوراحمد، قصه اتوبوس شب را در طول ۹ ماه، پنج بار بازنویسی کرده‌است. او که این فیلم را بر اساس داستانهای شهر جنگی اثر حبیب احمدزاده ساخته، در این باره گفته است: وقتی این کتاب را مطالعه کردم، داستان نوجوانی که چهل اسیر را از آبادان به ماهشهر می‌برد، به قدری گیرا و جذاب بود که مرا به دنبال خود کشاند و گفت مرا بساز. این فیلم به تهیه‌کنندگی مهدی همایونفر در مرکز سیما فیلم تولید شد.

توضیحاتی درمورد فیلم :

این فیلم تنها فیلم سینمایی ساخته شده توسط خالق قصه های مجید کیومرث خان پوراحمد است که در ژانر دفاع مقدس قرار می گیرد… بد نیست به خاطر این فیلم یادی بکنیم از عمو خسرو نازنین که واقعا روحش شاد…..

در این فیلم بازیگران چهره دیگری همچون محمدرضا فروتن و الناز شاکدوست حضور داشتند اما یک بازیگر نوجوان در این فیلم حضور داشت که محوریت قصه با او بود و به عبارت بهتر این فیلم سکوی پرش او شد و اون شخص کسی نبود جز مهرداد صدیقیان که این فیلم دومین کار سینمایی او محصوب می شود.

این فیلم که در سال 1385 هجری شمسی حدود 12 سال قبل در سینماهای سرای کشور اکران شد توانست حدود 120 میلیون تومان بفروشد و همچنین از افتخارات این فیلم زیبا که به شکل سیاه و سفید ساخته شد و به نمایش درآمد می توان به کسب 5 جایزه در جشنواره های داخلی و خارجی اشاره کرد.

کارگردان: کیومرث پوراحمد
تهیه‌کننده: کیومرث پوراحمد ، مهدی همایون‌فر
نویسنده: حبیب احمدزاده
موسیقی: فردین خلعتبری
فیلم‌بردار: مهدی جعفری
تدوین: کیومرث پوراحمد ، بهرام دهقان

بازیگران:

خسرو شکیبایی - محمدرضا فروتن - کوروش سلیمانی - امیرمحمد زند - مهرداد صدیقیان - احمد کاوری

جوایز:

جایزه بهترین کارگردانی جشنواره بین‌المللی فیلم خروس طلایی ۲۰۰۷ میلادی
جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک ۲۰۰۷ میلادی
تندیس بهترین فیلم یازدهمین جشن خانه سینما ۱۳۸۶ هجری شمسی
تندیس بهترین فیلمنامه یازدهمین جشن خانه سینما ۱۳۸۶هجری شمسی
سیمرغ بلورین بهترین آنوس جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۶هجری شمسی

فیلم سینمایی اتوبوس شب

Share