مناجات شعبانیه؛ نشانه عظمت ماه شعبان / استاد فیاض بخش

لیست
  • مناجات شعبانیه؛ نشانه عظمت ماه شعبان / استاد فیاض بخش
مناجات شعبانیه که در این ماه وارد شده، از غرر ادعیه شیعه می باشد که همه حضرات ائمه (علیهم السلام) با آن مناجات می کردند. این نشان می دهد که این ماه از نظر مقام و مرتبه در کجا قرار دارد.

مناجات شعبانیه؛ نشانه عظمت ماه شعبان / استاد فیاض بخش

مرحوم میرزا جواد آقا در کتاب «مراقبات» به مناسبت ماه شعبان نکاتی را بیان می کنند؛ از جمله فرموده اند که برکت هر ماهی به عظمت دعاهای وارده در آن ماه شناخته می شود و مناجات شعبانیه که در این ماه وارد شده، از غرر ادعیه شیعه می باشد که همه حضرات ائمه (علیهم السلام) با آن مناجات می کردند. این نشان می دهد که این ماه از نظر مقام و مرتبه در کجا قرار دارد.

از همین رو مرحوم استاد می فرمودند که ما هم باید در این ماه به تبع حضرات ائمه (علیهم السلام) به مناجات شعبانیه اهتمام ویژه داشته باشیم.

لذا باید این دعا در ماه شعبان به کرّات خوانده شود؛ یعنی حداقل روزی یکبار. سعی کنید در اوقات مختلف در روز و هر زمانی که حال خوشی داشتید، همچنین اگر توفیق داشتید در نماز وتر نیمه ‏های شبتان به این مناجات بپردازید.

البته عبارات این دعا به حدی لطیف است که بسیار خوب است در سایر اوقات سال هم با آن مأنوس باشید؛ چنان‏که امام امت (رحمه الله) عبارت «إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَ الِانْقِطَاعِ إِلَيْك...» را فراوان می خواندند.

سعی کنید قسمت‏های پایانی آن را که می‏فرماید: «أَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَجْعَلَنِي مِمَّنْ يُدِيمُ ذِكْرَكَ وَ لَا يَنْقُضُ عَهْدَكَ وَ لَا يَغْفُلُ عَنْ شُكْرِكَ وَ لَا يَسْتَخِفُّ بِأَمْرِكَ إِلَهِي وَ أَلْحِقْنِي‏ بِنُورِ عِزِّكَ‏ الْأَبْهَجِ فَأَكُونَ لَكَ عَارِفاً وَ عَنْ سِوَاكَ مُنْحَرِفاً وَ مِنْكَ خَائِفاً مُرَاقِباً يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ رَسُولِهِ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ وَ سَلَّمَ تَسْلِيماً كَثِيرا.» را در قنوت نمازهای یومیه، در نمازهای نافله و در اوقات مختلف سال پیوسته بخوانید.

در این‏جا لازم است نکته‏ ای را خدمت عزیزان تذکر دهم. ممکن است یک زمان در موقعیتی قرار بگیرید و نفحات الهی لحظه ای شما را فرا بگیرد، اگر در آن حال حاضر جواب نباشید و به لکنت بیفتید، نمی توانید به درستی دعا کنید. مثلاً ممکن است زیر قبه مطهر سیدالشهدا (علیه السلام)، در حال طواف خانه خدا، هنگام نماز یا... باشید و لحظه ای احساس کنید که در حال خاصی قرار گرفته اید، این نفحات الهی مثل برق می آید و می ‏رود و اگر انسان در آن لحظه حاضر جواب نباشد نمی تواند درست دعا کند. لذا به دوستان توصیه می کنم که این فرازهای بلند مناجات شعبانیه را ملکه خود کنید تا حتی اگر در حال خواب هم حال خوشی به شما دست داد و خواستید دعا کنید، بلد باشید چگونه دعا کنید، از خداوند مقام وصل را بخواهید: «إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَ الإِنْقِطَاعِ إِلَيْك وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِيَاءِ نَظَرِهَا الیک...»

مطالب مرتبط : ویژه نامه بر آستان جانان - ویژه ماه شعبان المعظم

Share