حرام خواری عامل طغیان در جریان عاشورا

انجمن‌ها: 

حرام خواری عامل طغیان در جریان عاشورا

روز عاشورا «عمر بن سعد» سپاه خود را براى جنگ با امام حسین علیه السلام آراست و پرچم ‏ها را در جاى خود برافراشت، و امام نیز سپاه خود را به میمنه و میسره و قلب، نظام بخشید.

سپاه ابن سعد از هر طرف بر امام حسین علیه السلام احاطه کردند و حلقه محاصره را بر آن حضرت و یارانش تنگ کردند.

امام علیه السلام در برابر سپاه کوفه ایستاد و از آنها خواست که ساکت شوند، ولى آنان نپذیرفتند!!

امام به آنها فرمود: «وَيْلَكُمْ ما عَلَيْكُمْ أَنْ تَنْصِتُوا إِلَىَّ فَتَسْمَعُوا قْولي، وَ إِنَّما أَدْعُوكُمْ إِلى‏ سَبيلِ الرَّشادِ، فَمَنْ أَطاعَني كانَ مِنَ الْمُرْشَدينَ، وَ مَنْ عَصاني كانَ مِنَ الْمُهْلَكينَ، وَ كُلُّكُمْ عاصٍ لِأَمْري غَيْرُ مُسْتَمِعٍ لِقَوْلي، قَدِ انْخَزَلَتْ عَطِيَّاتُكُمْ مِنَ الْحَرامِ وَ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرامِ، فَطَبَعَ اللَّهُ عَلى‏ قُلُوبِكُمْ، وَيْلُكُمْ أَلا تَنْصِتُونَ، أَلا تَسْمَعُونَ؟»؛ «وای بر شما! چرا ساكت نمى ‏شوید تا سخنان مرا گوش كنید؟! من شما را به راه راست دعوت مى‏ كنم، هر كس از من پیروى كند به راه راست هدایت مى ‏شود، و هر كس از من نافرمانى كند هلاک خواهد شد.

شما از دستور من سرپیچى مى ‏کنید و به سخنانم گوش فرا نمى‏ دهید، چرا که هدایاى شما (جوایزى که براى کشتن من گرفتید) تنها از راه حرام بوده و شکم‏ هایتان از حرام پر شده است، و خداوند بر دلهاى شما مُهر زده است. 

واى بر شما! آیا ساکت نمى‏ شوید؟ آیا به سخنانم گوش فرا نمى‏ دهید؟».

منبع : بحارالانوار، ج 45، ص 8.

Share