وابستگی و دلبستگی در ازدواج

وابستگی و دلبستگی در ازدواج

تفاوت بین وابستگی و دلبستگی در ازدواج چیست؟ می گویند دو نفر باید دلبسته هم باشند، نه وابسته به هم!

وابستگی و دلبستگی در ازدواج

وابستگی یعنی اینكه اگر كسی در یك رابطه احساس ترس و عدم امنیت كند و دائماً فكر از دست دادن یار خود باشد، ناخودآگاه وابسته می شود. در حقیقت وابستگی به احساسی گویند كه كسی با اسارت و بستن دست و پای خود، نفر مقابل را نیز اسیر خود می كند و به اعماق چاه می كشاند. در مقابل آدم دلبسته احساس ترس و عدم امنیت نمی کند و نیازی به اسیر کردن طرف مقابل ندارد. وابستگی به حالاتی چون، كنترل طرف مقابل و محدود كردن آزادی منجر می شود، در این وضعیت تمام ابعاد زندگی او را همچون زنجیری احاطه می كند.

همچنین باید متذکر شویم که در امر ازدواج نباید قبل از انتخاب، عاشق و دلباخته ‏ى كسى شد، اگر این علاقه تبدیل به وابستگی شد مشكلات زیادى را دارد از جمله اینكه عشق ‏هاى اینچنین جنبه ‏ى احساسى دارد علیرغم اینكه پایدار نیست اما موجب مى ‏شود كه شخص نتواند فرد مورد نظر را بخوبى ارزیابی کند و جنبه‏ هاى مثبت و منفى او را شناسایى نماید، چنین عشق ‏هایى مى ‏تواند بطور كلى قدرت انتخاب را از انسان سلب كند بنابراین علاقه‏ هاى اولیه را باید مهار كرد و اگر بعد از تحقیقات لازم انسان به این نتیجه رسید كه مورد مناسبی است آنگاه علاقه ‏ها را تقویت كند. دلبستگی و علاقه و محبت باید بعد از ازدواج در بین زوجین صورت گیرد.

خداوند متعال خود را قرار دهنده مودت و محبت بین زن و شوهر می داند و می فرمایند: «وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا [روم/ ۲۱] از نشانه او این است همسرانی از جنس خودتان آفریدیم تا با آنها آرام شوید.» هر چقدر فضای خانه از محبت آکنده باشد، پیوندها و دلبستگی عاطفی بین همسران بیشتر می شود.

Share