امام؛ مغز عالَم هستى است‏

امام؛ مغز عالَم هستى است‏

خدایا! ما مى‏دانیم جهان از حجّت خالى نمى‏ماند و انسان كامل همیشه در عالم هست و بیش از یكى هم نیست. او مغز عالم امكان است و همچنان‏كه مغز میوه، اصل میوه است، انسان كامل هم مغزِ میوه عالم هستى است و اقرار مى‏كنیم در این عصر، انسان كامل حضرت مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشريف)، خاتم اولیاء، فرزند امام حسن عسكرى (علیه اسلام) است. خدایا! با لطف خودت این اقرار و شهادت را سرمایه نجات دنیا و آخرتمان بگردان.

در روایات هم آمده است كه جهان هیچ‏گاه از حجّت خالى نمى‏ماند[۱] و همه اهل سنّت هم امام‏زمان (عجل الله تعالی فرجه الشريف) را در اسلام قبول دارند و نیز در روایات اهل سنّت هست كه مهدى فرزند فاطمه (س) است. امّا این كه مصداقش كیست و هم‏اكنون حى و حاضر ولى‏غایب است، این را شیعه متوجّه شده است كه حقیقت انسان هم‏اكنون باید موجود باشد و او به عنوان فرزند حضرت امام حسن عسكرى (علیه اسلام) متولّد شده است، نه این‏كه بعداً متولّد شود كه در بحث «نحوه ظهور حضرت‏حجّت (عجل الله تعالی فرجه الشريف)» دلایل این موضوع بحمدلله آورده شده است و این نكته ارزشمندى است كه باید متوجّه بود، حقیقت هرچیزى بیش از یكى نیست. به اصطلاحِ فیلسوفان‏

«صِرْفُ الشَّی‏ءِ لا یتَثَنّی‏

مبانى معرفتى مهدویت، ص: ۱۳۸

وَ لا یتَكَرَّر»

؛ یعنى صرف و حقیقت هر چیز نه دو تا مى‏تواند باشد و نه تكرارپذیر، و لذا این عقیده شیعه كه یك امام‏زمانِ حى حاضر در هستى است كه حقیقت او، حقیقت همه امامان است و آن حقیقت، امروز در جمال پر جلال حضرت مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشريف) واقع است، عقیده دقیق و ذى‏قیمتى است.

[۱] ( ۱)-«

\iُ لا تَخْلُو الْارْضُ مِنْ حُجَّةٍ ظاهرٍ اوْ خافٍ مَقْهُور»\E

؛ یعنى زمین از حجّت خدا خالى نمى‏ماند، چه امامتش آشكار و یا مخفى و مقهور باشد.- اصول كافى ج ۱ ص ۱۳۶.

Share