اخذ گذرنامه و روادید برای عبور از مرز ضروری و لازم است

پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی به زائران اربعین؛
آیت الله مکارم شیرازی

باید تلاش ها در جهت تشویق و تسریع این راهپیمایی بزرگ باشد اما دولت به این مراسم به عنوان منبع درآمد نظر دارد، افزایش کرایه ها، گرفتن هزینه های بیمه، هلال احمر و پارکینگ هیچ توجیهی ندارد

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین به نقل از حوزه، حضرت آیت الله  مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با قرائت  پیامی به زائران اربعین  با اشاره به وظایف دولت ایران و عراق در پیاده روی حماسی اربعین حسینی(علیه السلام) تأکید کردند: حماسه اربعین سرمایه عظیمی است که باید از آن به بهترین صورت بهره برداری کرد و از دولت عراق نیز به خاطر تلاش ها و خدمات برای زائران خارجی تشکر کرد.
ایشان با انتقاد از نگاه اقتصادی دولت به پیاده روی اربعین تأکید کردند: باید تلاش ها در جهت تشویق و تسریع این راهپیمایی بزرگ باشد اما دولت به این مراسم به عنوان منبع درآمد نظر دارد، افزایش کرایه ها، گرفتن هزینه های بیمه، هلال احمر و پارکینگ هیچ توجیهی ندارد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی عنوان کردند: اخذ گذرنامه و روادید برای عبور از مرز ضروری و لازم است و هیچ کس نباید به خود چنین اجازه ای بدهد که بدون روادید و دیگر تشریفات قانونی از مرز عبور کند چراکه امر زیارت مستحب است و عبور قانونی از مرز ضروری است.
ایشان بابیان اهمیت احترام به حس میزبانی و مهمان نوازی ملت عراق گفتند: نباید به حس میزبانی و مهمان نوازی ملت عراق در ایران نادیده گرفته شود، چرا آن ها برای حفظ امنیت و رفاه زوار تمام تلاش خود را انجام می دهند که از همین جا هم باید از آن ها تشکر کرد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با توصیه به زوار اربعین خاطرنشان کردند: این راهپیمایی حماسی را سیاسی و جناحی نکنید و از شعارها و عکس های تفرقه افکن بپرهیزید و به تبلیغ اشخاص در این مراسم مبادرت نورزید و از طرف ایرانی هم می خواهیم به شایستگی میزبانی زائرانی را کنند که به سمت مرزهای عراق روانه هستند
این مرجع تقلید در بخشی از بیانات خود، با بیان حدیث شریفی از پیامبر گرامی اسلام تصریح کردند: رسول مکرم در باب علم آموزی سه درخواست مهم و کاربردی از خداوند متعال دارند نخست آنکه علم و آموخته های انسان روزافزون شود، دوم آنکه به سراغ تعلیم علومی برویم که  نافع باشد و سوم به علومی که آموخته ایم عمل کنیم.

اخذ گذرنامه و روادید برای عبور از مرز ضروری و لازم است و هیچ کس نباید به خود چنین اجازه ای بدهد که بدون روادید و دیگر تشریفات قانونی از مرز عبور کند چراکه امر زیارت مستحب است و عبور قانونی از مرز ضروری است

 ایشان با انتقاد از آموزش و تدریس برخی علوم غیر نافع در مراکز علمی کشور تأکید کردند: بعضاً در دانشگاه ها علومی تدریس می شود که سودی برای جامعه ندارد که لازم در تدوین دروس دانشگاهی پایش های صورت گرفته شود تا از حالت تشریفاتی بودن خارج شود.
استاد خارج فقه حوزه علمیه قم بابیان برخی سرفصل های غیرضروری حوزه های علمیه نیز عنوان کردند: در حوزه های علمیه نیز دروسی تدریس می شود که مطول است و درنهایت به درد حوزویان نمی خورد درحالی که هدف آن است که با تحصیل علوم حوزوی به احکام، فقه و اصول برسیم، بنابراین لازم است تا در حوزه نیز بخش های  غیرمفید حذف شود.
ایشان با بیان اهمیت تولید علم و فراگیری علم در حد ضرورت بیان کردند: علوم را باید در حد ضرورت فراگرفت و به دنبال آن رفت اما ترجمه آثار دیگران صرفاً تا حدی خوب بوده و نباید کار را صرفاً منحصر در ترجمه علوم دیگران کرد.

متن کامل بیانیه معظم له
بسم الله الرحمن الرحیم
زیارت و راهپیمایی اربعین بزرگترین تجمع بشری در یک مکان در طول تاریخ است و سرمایۀ عظیمی برای پیروان مذهب اهل بیت (علیهم السلام) و مسلمین جهان می باشد که باید به احسن وجه از آن استفاده کرد.
اولاً از مهمان نوازی و مساعدت دولت و ملت عراق در پذیرایی از میلیون ها زائر خارجی تشکر می کنیم. ثانیاً توصیه هایی به دولت خودمان و دولت عراق و مردم شریف کشورمان برای بهبود این مراسم عظیم داریم.
با توجه به آثار خوب فرهنگی و تربیتی این مراسم مخصوصاً بر جوانان و اقشار جامعه باید این برنامه تسهیل و تشویق شود، متأسفانه برخی از دستگاه های دولتی و نیمه دولتی گویا به این مراسم به عنوان یک منبع درآمد نگاه می کنند.
مثلا گرفتن هزینه های جانبی نامتعارف برای برخی از خدمات توجیه روشنی ندارد، مسائل مربوط به بیمه، هلال احمر، حق کارگزاری، هزینۀ پارکینگ و امثال آن.
افزایش شدید نرخ حمل و نقل در این ایام نیز جای اشکال است.
برادران عراقی نیز برای هزینۀ ویزا رقمی را قرار داده اند که برای گروهی بسیار سنگین است. این نرخ برای توریست های خارجی ممکن است مناسب و متعارف باشد ولی برای زائران امام حسین(علیه السلام) شایسته نیست.
ظاهراً ایران تاکنون آمادگی خود را برای کاهش نرخ ویزا به صورت دوجانبه اعلام کرده ولی برادران عراقی هنوز موافقت نکرده اند.
همان گونه که بارها گفته ایم زوار عزیز نیز باید این نکات را رعایت کنند: احترام به قوانین کشورعراق لازم است و هیچ کس حق ندارد که به فکر خود راه دهد که بدون گذرنامه و ویزا به این زیارت برود، زیارت مستحب است و بعضی از کارها خلاف شرع می باشد و همچنین رعایت نظم و انضباط لازم می باشد.
سفر خواهران بدون همراهی محارم کار خوبی نیست.
ان شاءالله موکب های ایرانی به رقابت با یکدیگر یا با موکب های عراقی نپردازند، همه به قصد قربت و برای خدا و خدمت به زوار تلاش کنند.
نباید نقش میزبانی مردم عراق نادیده گرفته شود، آنها در مهمان نوازی و کوشش برای امنیت زوار سنگ تمام می گذارند.
از مسائل مهم این است که مراسم اربعین را سیاسی و جناحی نکنند و از شعارها و عکس های متفرقه بپردازند و به تبلیغ این شخص و آن شخص نپردازند و در مجموع کاری کنند که این مراسم باشکوه و عظیم از هر نظر خالص باشد.
رعایت واجبات مخصوصا نماز به موقع و رعایت حجاب بانوان نیز از اهم مسائل است.
قبولی زیارات همه عزیزان را از خداوند متعال خواهانیم.

 

Share