سرانجام لعن به غیر مستحق + آواتار

http://www.ziaossalehin.ir/fa/content/4240
http://www.ziaossalehin.ir/fa/content/4240

امام باقر (علیه السلام): کسی که چیزی را لعنت می‌کند، اگر مستحق نباشد، لعنت به خود گوینده بر می‌گردد. پس از لعن مؤمن بپرهیزید، مبادا خود گرفتار شوید.

لعن در لغت به معنای طَرد نمودن و دور ساختن از روى خشم است كه در آخرت كسانى كه مشمول این واژه هستند به عقوبت می‌رسند و در دنیا از رحمت و توفیق الهى بریده و محروم می شوند. لعن را می توان از اقسام دعا برشمرد با این تفاوت که در لعن بر خلاف دعا برای شخص یا گروهی طلب شَر و دوری از رحمت طلب می شود و اگر شرايط استجابت دعا در آن جمع باشد و لعن به جا و به مورد باشد اين دعا (لعن) نيز با خواست خداوند اجابت می گردد، امام صادق (علیه السلام) در روایتی در مورد اجابت لعن به جا می فرماید:  بترسید از  نفرین مظلوم، همانا او حقّ خود را از خدا می خواهد و خداوند سبحان گرامى‏ تر از این است که حقی خواسته شود، مگر این که آن را اجابت کند بدیهی است خدای عادل و عالم و حکیم به اندازه آنچه حق است، ‌لعن را اجابت می‌کند، نه بیشتر

سوال اینجاست اگر شخصی به ناحق شخص یا گروهی را لعن و نفرین نماید، سرانجام این لعن و نفرین چه خواهد شد؟

در پاسخ به این سوال باید دانست حتی لعن به حق نیز از نگاه اسلام ( لعن در امور شخصی نه لعن آنان که توسط خداوند و اولیاء خداوند لعن شده اند ) مورد تائید نمی باشد، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در وصف مومن به امیرالمومنین على (علیه السلام) مى فرماید: اى على! از صفات مومن این است که اهل لعنت کردن نیست و آن چیزی که اسلام توصیه می فرماید، گذشت و بخشایش است، رسول اكرم (صلى ‏الله ‏عليه‏ و ‏آله) در این باب می فرماید: هنگامى كه بندگان در پيشگاه خدا مى ‏ايستند، آواز دهنده ‏اى ندا دهد: آن كس كه مزدش با خداست برخيزد و به بهشت رود. گفته مى ‏شود: چه كسى مزدش با خداست؟ مى ‏گويد: گذشت كنندگان از مردم.

و در مورد لعن و نفرین غیر مستحق آنچنان که رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: هر كس بر چیزی را كه سزاوار لعن نیست، لعنت فرستد، آن لعنت به خودش بر می گردد نه تنها این لعنت تاثیری نداشته بلکه صدمات آن به لعن کننده بر می گردد.

پی نوشت:
. میزان الحکمه ج۵ ص۶۱۶
. مفردات الفاظ قرآن،راغب اصفهانى ج4ص136
. غرر الحکم، ص 350
. اصول کافی،‌ ج4، کتاب دعا، ص 287
. وسائل‏ الشيعه، ج 4، كتاب الصلاة
. مستدرک الوسائل ج11ص179
. بحارالانوار ج64، ص266
. مستدرک الوسائل، ج9، ص141.
---------------------------------------
مطالعه بیشتر در:
لعن و نفرین

نکته: برای دانلود و دیدن تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

Share