بدون تشکیلات مشکلات کشور حل نمی شود!

سخنرانی استاد پناهیان؛
حجت الاسلام پناهیان

همه مشکلات با ۹ دی و ۱۹ دی حل نمی شود. بلکه یک اقدام دیگر لازم است و آن اقدام مهم این است که مردم تا آنجا که می شود تشکل بیابند، باهم کاری را انجام دهند.

بسم الله الرحمن الرحیم
همه مشکلات با ۹ دی و ۱۹ دی حل نمی شود/ داشتن دولتمردان خوب هم کافی نیست/ باید تشکیلات مردمی و قوی داشته باشیم
ساختار حاکمیتی بدون تشکیلات مردمی جواب نمی دهد/ همه مشکلات با ۹ دی و ۱۹ دی حل نمی شود. بلکه یک اقدام دیگر لازم است و آن اقدام مهم این است که مردم تا آنجا که می شود تشکّل بیابند/ در مقاطع مختلف دولت مردان خوبی در بخشهای مختلف کشور سرکار آمدند. پس چرا اکثراً نتوانستند مشکلات را حل کنند؟ / مدیران قوی هم جای تشکل های مردمی را نمی گیرند. بخشی از مشکلات تنها به دست مردم حل می شود/ مسئولین کشور، از دولت تا مجلس هرچند همه پاک دست باشند و درست عمل کنند، بازهم بدون حضور سازمان یافته مردم مشکلات کشور حل نمی شود. ساختار حاکمیتی بدون تشکیلات مردمی جواب نمی دهد./ تشکیلات مردمی یعنی این که عده ای از مؤمنین جمع بشوند و یک بخش غیررسمی، در موضوعات مختلف تشکیل دهند و در امور شهر اثرگذار باشند. آن ها از شهر مواظبت کنند و به امور معیشتی و سیاسی رسیدگی کنند.
۱) الان زمانی است که ما به شدت نیاز به دین داری جمعی داریم!
برخی دستورات دینی، جنبه فردی ندارند، بلکه اساساً وقتی به صورت جمعی آن دستورات عمل شوند، تحقق بیرونی و عینی می یابند.
مؤمن زندگی فردی خودش را مهم تر از زندگی اجتماعی اش تلقی نمی کند. خداوند در آیه ۲۰۰ سوره آل عمران دو تکلیف اجتماعی در مقابل یک تکلیف فردی بر عهده مؤمنین می گذارند. اول می فرماید به صورت فردی صبر کنید بعد می فرماید به صورت جمعی صبر کنید سپس می فرماید هم افزایی کنید یک جبهه مقاومت تشکیل دهید«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» این همان تقوای جمعی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره دارند.
الان زمانی است که ما به شدت نیاز به دین داری جمعی داریم. شاید درگذشته به دلایلی دین داری انفرادی کافی بود. ولی الآن که ما در زمان امنیت و قدرت دین داران و جامعه دینی هستیم به شدت نیاز به دین داری جمعی داریم.
چرا مساجد ما، که محل اجتماع مؤمنین و دین داران است، محل یادآوری تکالیف اجتماعی ما نیست؟
ما حتی از امربه معروف و نهی از منکر هم اغلب برداشت فردی داریم (امام خمینی: «اگر اقامه معروف و جلوگیری از منکر، موقوف بر اجتماع جمعی از مکلّفین باشد واجب است اجتماع کنند.»(تحریر الوسیله)
۲) بدون تشکیلات مشکلات کشور حل نمی شود!
الف) اجتماعات مردمی: همه مشکلات با ۹ دی و ۱۹ دی حل نمی شود. بلکه یک اقدام دیگر لازم است و آن اقدام مهم این است که مردم تا آنجا که می شود تشکل بیابند، باهم کاری را انجام دهند.
ب) مسئولین خوب و قوی: مسئولین کشور، از دولت تا مجلس هرچند همه پاک دست باشند و درست عمل کنند، بازهم بدون حضور سازمان یافته مردم مشکلات کشور حل نمی شود. ساختار حاکمیتی بدون تشکیلات مردمی جواب نمی دهد.
بنده با انتقاد از دولت ها مخالف نیستم، ولی تنها با انتقاد کردن، مشکلات حل نمی شود. در مقاطع مختلف دولت مردان خوبی در بخش های مختلف کشور سرکار آمده اند. پس چرا نتوانستند مشکلات را حل کنند؟
مدیران قوی هم جای تشکل های مردمی را نمی گیرند. بخشی از مشکلات تنها به دست مردم حل می شود.
تشکیلات مردمی یعنی این که عده ای از مؤمنین جمع بشوند و و یک بخش غیررسمی، در موضوعات مختلف تشکیل دهند و در امور شهر اثرگذار باشند آن ها از شهر مواظبت کنند و به امور معیشتی و سیاسی رسیدگی کنند
-------------------
منبع: بیان معنوی

Share