بیماری در روایات معصومین علیهم السلام / بخش دوم

بیماری در روایات
بیماری سری است از اسرار الهی، بین عبد و مخلوق و خالق و پروردگار که بدان آدمی را از تعلقات عالم ماده آزاد و نعمت انس و ارتباط با خویش را به او ارزانی می دارد، زنجیر زرینی است که خداوند با اسم سراسر فخر یعنی شافی، عباد خویش را به سوی خویش خوانده و ...

بیماری

بیماری سری است از اسرار الهی، بین عبد و مخلوق و خالق و پروردگار که بدان آدمی را از تعلقات عالم ماده آزاد و نعمت انس و ارتباط با خویش را به او ارزانی می دارد، زنجیر زرینی است که خداوند با اسم سراسر فخر یعنی شافی، عباد خویش را به سوی خویش خوانده و از سرچشمه محبت خویش آنها را سیراب می نماید.

بیمــاری در روایات معصومین علیهم السلام / بخش اول

بیماری در روایات

امام صادق (علیه السلام): مبادا کسی از شما آنچه را خلال می کند فرو دهد چرا که سرطان معده از آن بر می خیزد. (کافی، ج 6، ص 378)

امام صادق (علیه السلام): نوح (علیه السلام) شکایت کرد نزد خدا از غم؛ خداوند به او فرمود: انگور سیاه بخور بدرستی آن غم و اندوه را برطرف می سازد. (مکارم الاخلاق، ص 174)

امام صادق (علیه السلام): میوه ها صد و بیست رنگ است، سید آنها انار است. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 119)

امام کاظم (علیه السلام): از وصیت های حضرت آدم (علیه السلام) به فرزندش: ای فرزند بر تو باد انار خوردن، به درستی که اگر گرسنه باشی و انار بخوری سیر می شوی و اگر سیر باشی و انار بخوری گرسنه می شوی. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 119)

امام رضا (علیه السلام): بادمجان گرم است در زمستان و سرد است در تابستان و معتدل است در تمام اوقات و خوب است در هر حال. (طب الائمه، ص 139)

امام صادق (علیه السلام): خوردن باقلا مغز ساق پا و مغز سر را زیاد و تولید خون تازه می کند. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 100)

پیامبر اسلام، حضرت محمد (صلی الله علیه وآله): به، قوی می گرداند قلب را و شجاع می گرداند ترسو را و می برد غم را از محزون. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 129 و 131)

رسول اکرم، حضرت محمد (صلی الله علیه وآله): هنگامی که وارد شهری شدید پیازش را بخورید که وبای شهر را از شما دور می کند. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 169)

پیامبر اکرم، حضرت محمد (صلی الله علیه وآله): هر کس سیر بخورد و به مسجد نرود اشکالی ندارد. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 170)

امام صادق (علیه السلام): شیر گاو دواست و روغن گاو شفاست و گوشت گاو درد است.(وسائل، ج 17، ص 29)

امام علی (علیه السلام): خوردن عدس قلب را نازک (رقّت) و آمدن اشک را سرعت می بخشد. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 99)

رسول خدا، حضرت محمد (صلی الله علیه وآله): قارچ از بهشت است و آبش برای درد چشم نافع است. (وسائل الشیعه، ج 17، ص 160)

امام عسکری (علیه السلام): خوردن کاسنی آب کمر را زیاد، بچه (پسر) را زیبا و اولاد ذکور را زیاد می کند. (مکارم الاخلاق، ص 178)

پیامبر اکرم، حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) : با خوردن نمک قبل و بعد از هر چیز؛ خداوند از او 330 نوع بلا را دور می کند که کوچک ترین آن خوره است. (مکارم الاخلاق، ص 189)

امام صادق (علیه السلام): شام را رها نکنید، حتی اگر 3 لقمه با نمک باشد. هر کس شام نخورد رگی در بدن او می میرد که هرگز زنده نمی شود. (بحار، ج 66، ص 345)

امام صادق (علیه السلام): ایستاده نوشیدن آب در روز، باعث افزون تر شدن بدن و عرق کردن بیشتر است. (من لا یحضره فقیه، ج 3، ص 353)

فردی از غرغر شکم خود به امام صادق (علیه السلام) شکایت کرد. حضرت به او فرمود: چرا سیاه دانه را با عسل نمی خوری.(طب الائمه)

امام جعفر صادق (علیهما السلام): زنیان و گردو بواسیر را می سوزاند و باد را از بین می برد و صورت را زیبا می کند و معده را پاک می سازد و کرک ها و پرزهای معده را قوی می کند و کلیه را گرم می نماید و آویشن و نمک باد را در قلب از بین می برد و گرفتگی رگ ها را باز می کند، بلغم را می سوزاند و ادرار را زیاد می کند و دهان را خوشبو می سازد و معده را نرم می کند و بادهای خبیث را از دهان می برد و قوت و نیروی مردی را زیاد و آلت را ایستاده می کند. (مکارم الأخلاق)

امام صادق علیه السلام : بر شما باد به خوردن کاسنی! به درستی که کاسنی آب کمر را زیاد و بچه ها را زیبا می کند و چون گرم و ملین است، اولاد ذکور را زیاد می کند. (فروع کافی)

رسول اکرم، حضرت محمد (صلی الله علیه وآله): هرکس کاسنی بخورد و بخوابد هیچ سم و سحری در او اثر نکند و هیچ جانوری (مانند عقرب و مار و حیوانات موذی دیگر) به او نزدیک نگردد. (مکارم الأخلاق)

امام صادق (علیه السلام): خاک قبر امام حسین (علیه السلام) دارو و شفای هر بیماری است. چون برداشتی بگو به نام خدا. خداوندا آن را روزی وسیع و علم سودمند و شفای هر بیماری قرار بده که تو به هر چیز توانایی.

امام صادق (علیه السلام): پنیر و گردو و اگر با هم مصرف شوند در هر کدام از آن دو شفا است و اگر به تنهایی خورده شوند در هر یک درد است.

امام رضا (علیه السلام): مرض و بیماری برای مؤمن رحمت و وسیله پاک شدن اوست و برای کافر عذاب و نقمت است.

امام رضا (علیه السلام): شکر سرخ را کوبیده و در آب حل کرده و ناشتا به جای آب و هنگام تشنگی بنوشید تب را رفع می نماید.

امام باقر (علیه السلام): هنگام خوردن سیب آن را ببویید سپس بخورید؛ اگر این کار را انجام دهید از بدن شما همه دردها را خارج می کند.

امام علی (علیه السلام): به کودکان خود انار بدهید تا زودتر به سخن آیند.

پیامبر اکرم، حضرت محمد (صلی الله علیه وآله): سیر بخورید که شفای هفتاد بیماری است.

 

ادامه دارد...(بخش سوم)

Share

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.