نحوه درمان عفونت های روده ای

عفونت روده
عفونت می تواند ناشی از باکتری، ویروس، قارچ و انگلهای روده ای باشد.

نحوه درمان عفونت روده ای

عفونتهای روده ای را می توان با شناسایی عوامل مسبب که می تواند باکتری، ویروس، قارچ و یا انگل روده باشد، تحت درمان قرار داد. این مقاله اطلاعات بیشتری در خصوص علل، علائم و درمان آن را در اختیارتان قرار می دهد. عفونت روده می تواند ناشی از پاتوژن های (عوامل بیماری زا) مختلفی مانند باکتری، ویروس، قارچ یا مخمر و کرم و انگل های روده ای باشد. گاهی اوقات، عفونت ایجاد شده توسط این پاتوژن ها می تواند بسیار شدید شود به ویژه اگر بدون درمان رها شده باشد. با این حال، درمان مناسب می تواند از عوارض و مشکلات همراه با این عارضه جلوگیری کند.

برگرفته از سایت هلث هارتی
مترجم: رزیتا ملکی زاده
تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

عفونت روده

علل و علائم عفونت روده

 همان طور که پیش از این عنوان شد، این عفونت می تواند ناشی از باکتری، ویروس، قارچ و انگلهای روده ای باشد. یک عفونت باکتریایی دستگاه روده ای عموماً توسط سالمونلا، شیگلا، کامیپیلوباکتر ژژونی، استافیلوکوک، اشریشیا کلی، کلستریدیوم، یرسینیا، و ویبریو کولرا ایجاد می شود.

علاوه بر این ها، انگل هایی همچون ژیاردیا، کریپتوسپوریدیم، کرمک، کرم حلقوی، کرم نواری و آمیب می توانند موجب بروز عفونتهای روده ای شوند. حتی مخمرهایی که معمولاً در دستگاه گوارش تقریباً تمام افراد سالم وجود دارند می توانند گاهی اوقات موجب بروز عفونت شوند. عواملی که سیستم ایمنی را تضعیف می سازند و جمعیت باکتریهای مفید روده را از بین می برند نیز می توانند موجب بروز عفونتهای مخمر روده ای شوند.

بسیاری از این پاتوژنهایی که موجب بروز عفونتهای روده ای می شوند می توانند به دلیل عدم رعایت بهداشت شخصی مانند خوردن غذا با دستان نشسته، وارد بدن شوند. آب و غذای آلوده نیز می توانند موجب بروز عفونت شوند. گاهی اوقات با مصرف غذای به خوبی پخته نشده یا غذایی که به درستی آماده سازی نشده است، چنین عوامل عفونت زا وارد بدن می شوند.

عفونت روده

عفونت روده می تواند علائم دردناک مختلفی ایجاد نماید که متداول ترین این علائم عبارتند از:
•    درد شکم و گرفتگی یا کرامپ روده
•    اسهال
•    تهوع و استفراغ
•    از دست دادن اشتها
•    دندان قروچه
•    مدفوع خونی
•    اختلالات خواب و سردرد

عفونت روده

درمان عفونت روده

درمان این وضعیت اساساً به عامل مسبب بستگی دارد. معمولاً عفونتهای خفیف روده در عرض چند روز برطرف می شوند. اما عفونت شدید می تواند به مصرف داروهای مناسب نیاز داشته باشد. عفونت باکتریایی روده را معمولاً با مصرف داروهای آنتی بیوتیک درمان می کنند. برای عفونتهای انگلی، داروهای ضد انگل می تواند مورد نیاز باشد. از سوی دیگر عفونت ویروسی ظرف چند روز به خودی خود از بین می رود. جهت درمان عفونت مخمری یا قارچی روده، گاهی اوقات داروهای ضد قارچ می تواند مورد نیاز باشد به ویژه اگر عفونت شدید باشد.

علاوه بر مصرف دارو مهم است که به منظور تسریع بخشیدن به روند بهبودی مقدار کافی مایعات یا آب بنوشید. عفونت روده معمولاً همراه با علائمی مانند اسهال و استفراغ است. اگر آب از دست رفته ناشی از اسهال یا استفراغ، جبران نشود، آنگاه می تواند موجب کم آبی بدن شود. کم آبی ایجاد شده توسط این عارضه گاهی اوقات ممکن است به تزریق داخل وریدی مایعات نیاز داشته باشد.

افرادی که از عفونتهای روده رنج می برند بایستی از مصرف مواد غذایی که هضم آنها دشوار است تا زمان بهبودی از عفونت خودداری کنند. به منظور سرعت بخشیدن به روند بهبودی، این افراد می توانند چند داروی خانگی مانند موز، باترمیلک (شیری که کره آن گرفته شده)، آب لیمو و چای نعناع را امتحان کنند. زنجبیل دیگر داروی خانگی مؤثر است. می توانید زنجبیل را جویده یا چای تهیه شده از زنجبیل را جهت درمان این عارضه استفاده کنید. در عین حال، از مصرف مواد غذایی مانند پیاز و گل کلم به علاوه نوشیدنی هایی مانند قهوه خودداری کنید.

چنانچه پس از انجام تمام مراقبتهای ممکن، علائم  این عارضه بهبود نیافتند، آنگاه در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. به منظور درمان مؤثر، بهتر است که مراقبتهای پزشکی فوری را تخاذ کنید. به منظور جلوگیری از بروز این عفونت در آینده، بهداشت شخصی را رعایت کرده و تنها غذاهایی که به خوبی پخته شده باشند را مصرف کنید. به منظور کاهش احتمال تماس با عوامل عفونت زا، مواد غذایی و سبزیجات خام بایستی پیش از مصرف به درستی شسته شوند.

سلب مسئولیت: ‎ ‎اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه ی آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.

عفونت روده

منبع: راسخون
برگرفته از سایت هلث هارتی
مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه
مطالب بیشتر : بهداشت و سلامت(طب)

Share

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.