امر به معروف و نهی از منکر و اهمیت آن در 10 روایت

امر به معروف و نهی از منکر
در مورد اهميت امر به معروف و نهی از منکر 10 روایت از کلام گهربار ائمه اطهار علیهم السلام انتخاب شده که امید است این واجب فراموش شده جایگاه اصلی خود را بیابد.

امر به معروف و نهی از منکر و اهمیت آن در 10 روایت :

در مورد امر به معروف و نهی از منکر ده روایت از کلام گهربار ائمه اطهار علیهم السلام انتخاب شده و امید است إن شاءالله که این واجب فراموش شده جایگاه اصلی خود را بیابد.

پیشنهادی:
نرم افزار و کتاب/ بایدها و نبایدها - شهید بهشتی
فیلم / اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در استجابت دعا - حاج آقا مجتبی تهرانی (ره)
کلیپ/ کمترین مرتبه امر به معروف - آقا مجتبی تهرانی اعلی الله مقامه

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

1. سفارش حضرت امیرالمؤمنین، علی علیه السلام

قَالَ أَمیرُالمُؤْمِنین علیه السلام: اُوصـیکَ بِتَقْـوَى اللّه ِ... وَ الأمرِ بِالْمَعرُوفِ وَ الْنَّهىِ عَنِ المُنکَرِ.

امام على علیه السلام در وصیّت به فرزند بزرگوارشان امام حسن علیه السلام فرمودند: تـو را بـه تقــواى الهى... و امر به معروف و نهى از منکر سفارش مى کنم.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

2. این چنین باش

عَنْ أَمیرِالمُؤْمِنین علیه السلام: کُنْ بِالْمَعْرُوفِ آمِراً وَ عَنِ المـُنْکَرِ ناهِیاً وَلِمَنْ قَطَعَکَ واصِلاً وَلِمَنْ حَرمَکَ مُعْطِیاً.

امام على علیه السلام فرمودند: به کار نیک امر کن و از منکر (کار زشت) بازدار، و با کسى کـه از تو بریده پیوند کن، و به کسى که تو را محروم کرده عطا کن.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

3. غـیرت مؤمن

عَن أبى عَبْدِاللّه علیه السلام: حَسْبُ الْمؤْمِنِ غَیْراً إِذا رَأى مُنْکَراً اَنْ یَعْلَمَ اللّه ُ مِنْ نِیَّـتِهِ أَنـَّهُ لَهُ کارِهٌ.

امام صادق علیه السلام فرمودند: در غیرتمندبودن مؤمن همین بس که هرگاه کار زشت و ناپسندى مشاهده کرد خداى متعال از نیّتش در مورد ناخوش داشتن آن منکر آگاه باشد.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

4. اقسام جهاد

 قالَ رَسولُ اللّه ِ صلی الله علیه و آله: وَالْجِهَادُ مِنْهَا عَلَى أَرْبَعِ شُعَبٍ: عَلَى الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ، وَالنَّهْیِ عَنِ الْمُنْکَرِ، وَالصِّدْقِ فِیالْمَوَاطِنِ، وَشَنْآنِ الْفَاسِقِینَ.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: جهاد بر چهار قسم است: ۱ ـ امر به معروف ۲ ـ نهى از منکر ۳ ـ راستى در هنگامه شکیبائى ۴ ـ دورى از گناهکار.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

5. بهترین مردم

 عَنْ رَسُولِ اللّه ِ صلی الله علیه و آله: ...آمُرُهُمْ بِالمَعْرُوفِ وَ أَنْهاهُمْ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أَتـْقـاهـُـمْ لِلّهِ.

مردى خدمت پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلّم آمد: در حالى که حضرت بر فراز منبر بود ـ آمد و پرسید مَنْ خَیرُالنّاسِ بهترین مردم کیست؟ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: آن کس که از همه بیشتر امر به معروف و نهی از منکر کند و آن کس که از همه پرهیزگارتر باشد.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

6. پایه واجبات

عَنْ الباقِرِ علیه السلام: اِنَّ الأمرَ بِالمَعْرُوفِ وَ النَّهْىَ عَنِ الْمُنکَرِ فَریَضَةٌ عـَظیمَةٌ بِهـا تـُقامُ الفـَرائِضُ وَ تَأْمَنُ المَذاهِبُ وَ تَحِلُّ المَکاسِبُ وَ تَرُدُّ الْمَظـالِمُ وَ تَعْمـُر الأرْضُ.

امام باقر علیه السلام فرمودند: امر به معروف و نهی از منکر دو واجب بزرگ الهى مى باشند که سایر واجبات با آنها بر پا مى مانند و بوسیله این دو راهها امن و کسب و کار مردم حـلال مى شود. با این دو واجب است که داد ستمدیدگان ستانده مى شود و زمین آباد مى گردد.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

7. بهترین کار مردم

 عَنْ أَمیرِالمُؤمِنین علیه السلام: اَلاَْمْـرُ بِـالْمَعْـرُوفِ اَفْضَلُ اَعْمالِ الْخَلْقِ.

امام على علیه السلام فرمودند: بهترین کار مردم امر به معروف مى باشد.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

8. برتر از جهاد

عَنْ أَمیرِالمُؤمِنین علیه السلام: وَمَا أَعْمَالُ الْبِرِّ کُلُّهَا وَالْجِهَادُ فِیسَبِیلِ اللّه ِ، عِنْدَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّهْیِ عَنِ الْمُنْکَرِ، إِلاَّ کَنـَفْثَةٍ فِی بَحْـرٍ لُـجِّیٍّ.

امام على علیه السلام فرمودند: تمام کارهاى نیک و حتى جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر چون آب دهان است در برابر دریاى پهناور.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

9. جانشین خدا و رسول

عَنْ رَسُولِ اللّه صلی الله علیه و آله: مَنْ اَمَرَ بَالْمَعْرُوفِ وَ نَهى عَنْ المُنْکَرِ فَهُو خَلیفَةُ اللّه ِ فى أَرْضِهِ و خَلیفَةُ رَسُولِ اللّه ِ.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: کسى که امر به معروف و نهی از منکر کند جانشین خدا و پیامبر در روى زمین است.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر

10. هم رتبه شهیدان

عَنْ رَسُولِ اللّه صلی الله علیه و آله: أَلا اُخْبِرُکُمْ عَنْ اَقْوامٍ لَیْسُوا بِأَنْبِیاء وَ لا شُهدَاء تَغْبِطُـهُمْ النّاسُ یَـوْمَ الْقِـیامَةِ ... یَأْمُرُونَهُمْ بِما یُحِّبُ اللّه ُ وَ یَنْهَوْنَهُمْ عَمّا یَکْرَهُ اللّه ُ.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: گروهى هستند که نه پیامبرند و نه شهید ولى مردم به مقامى که خداوند به خاطر امر به معروف و نهی از منکر به آنان عطا فرموده غبطه مى خورند.

اهميت امر به معروف و نهی از منکر
پی نوشت ها:
تحف العقول، ص 224.
غرر الحکم موضوعى، ج 1، ص 99.
وسائل الشیعه، ج 11، ص 409، ح 1.
نهج البلاغه،کلمات قصار، 31.
مجمع البیان، ج 1، ص 484؛ ذیل آیه 104 آل عمران..
وسائل الشیعه، ج 11، ص 395، ح 6..
غرر الحکم موضوعى، ج 2، ص 100.
نهج البلاغه، کلمات قصار، 374.
تفسیر مجمع البیان، ج 1، ص 484؛ ذیل آیه 104 آل عمران.
مستدرک الوسائل، ج 12، ص 182.
Share

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.