خصوصیات فردی حضرت ابوالفضل علیه‌ السلام

به مناسبت تاسوعای حسینی؛
جستاری درباره کنیه ها و لقب های حضرت عباس علیه السلام

* حضرت ابوالفضل علیه السلام فرزند رشید حضرت امیرالمؤمنین (ع) و از جناب ام البنین(س) می باشد. رشادتها و جانبازیهای آن حضرت در حادثه خونبار کربلا نام او را برای همیشه جاویدان کرد و تا ابد به عنوان رهبر جوانمردان عالم و آزادگان عشق و اخلاق و ایثار و جانبازی در راه حق و پاکی قرار داد. امام زین العابدین(ع) فرمود: برای حضرت ابوالفضل علیه السلام در نزد خداوند تبارک و تعالی مقام شامخی است که همه شهیدان در روز قیامت به حال او غبطه می خورند [i] .
* فرزندان حضرت و تبار آن جناب از سلسله های معروف علوی هستند که پنج فرزند بلافصل داشت:
۱ـ ابومحمد عبیدالله فرزند عباس و مادرش دختر عبیدالله بن عباس بن مطلب بود. ۲ـ فضل بن عباس ۳ ـ حسن بن عباس ۴ـ قاسم بن عباس ۵ـ یک دختر
* برای دستیابی تفصیلی به زندگینامه حضرت ابوالفضل العباس(ع) و فرزندان آن حضرت و امام زادگان از نسل او و دیگر مطالب ارزنده به کتاب «چهره درخشان ابوالفضل العباس علیه السلام» در دو جلد نوشته علی ربانی خلخالی، انتشارات مکتب الحسین قم مراجعه فرمایید.

منبع: پایگاه حوزه
-----------------------------
پی نوشت:
[i] الخصال ج ۱ ص ۶۸ . قال علی بن الحسین ع رحم الله العباس یعنی ابن علی فلقد آثر و أبلی و فدی أخاه بنفسه حتی قطعت یداه فأبدله الله بهما جناحین یطیر بهما مع الملائکة فی الجنة کما جعل لجعفر بن أبی طالب و إن للعباس عند الله تبارک و تعالی لمنزلة یغبطه بها جمیع الشهداء یوم القیامة .

Share