روضه های مصور| شب نهم محرم/ حضرت اباالفضل العباس علیه السلام

روضه های مصور| شب نهم محرم/ حضرت اباالفضل العباس علیه السلام

روضه های مصور| شب نهم محرم/ حضرت اباالفضل العباس علیه السلام

اباالفضل العباس وقتى که آب را برداشت، تا چشمش به آب افتاد، «فذکر عطش الحسین»؛ به یاد لبهاى تشنه امام حسین، شاید به یاد فریادهاى العطش دختران و کودکان، شاید به یاد گریه عطشناک على اصغر افتاد و دلش نیامد که آب را بنوشد. آب را روى آب ریخت و بیرون آمد. در این بیرون آمدن است که آن حوادث رخ مى دهد و امام حسین علیه السلام ناگهان صداى برادر را مى شنود که از وسط لشکر فریاد زد: «یا اخا ادرک اخاک». | [رهبر معظم انقلاب اسلامی | نماز جمعه ۱۳۷۹/۰۱/۲۶]

- تصویرسازی: فاطمه طیوب

روضه های مصور| شب نهم محرم/ حضرت اباالفضل العباس علیه السلام

اندر احوال شهادت حضرت عباس ابن علی (علیهما السلام)

در آن لحظات آخر، آن قدر بر این کودکان و اهل حرم تشنگى فشار آورد که خود امام حسین و اباالفضل -علیهما السلام- با هم به طلب آب رفتند. اباالفضل خودش را به لب آب مى رساند. او مشک آب را پر مى کند که براى خیمه ها ببرد. در این جا هر انسانى به خود حق مى دهد که یک مشت آب هم به لبهاى تشنه خودش برساند؛ اما او در این جا وفادارى خویش را نشان داد.

اباالفضل العباس -علیه السلام- وقتى که آب را برداشت، تا چشمش به آب افتاد، «فذکر عطش الحسین»؛ به یاد لبهاى تشنه امام حسین -علیه السلام-، شاید به یاد فریادهاى العطش دختران و کودکان، شاید به یاد گریه عطشناک على اصغر افتاد و دلش نیامد که آب را بنوشد. آب را روى آب ریخت و بیرون آمد. در این بیرون آمدن است که آن حوادث رخ مى دهد و امام حسین علیه السلام ناگهان صداى برادر را مى شنود که از وسط لشکر فریاد زد: «یا اخا ادرک اخاک». 

عباس بن علی (علیهما السلام) از شاخص ترین و برجسته ترین اصحاب امام حسین -علیه السلام- در روز عاشورا، پرچم دار لشکر امام حسین (علیه السلام) در واقعه کربلا بود. امام حسین (علیه السلام) در مورد حضرت عباس تعبیر «جانم به فدایت برادر» را به کار برده است.

بر اساس روایتی امام سجاد (علیه السلام) وقتی عبیدالله فرزند عباس (علیه السلام) را دید، اشک هایش جاری شد و فرمود: خداوند عمویم عباس را رحمت کند که خود را فدای برادرش امام حسین (علیه السلام) کرد و در این راه دو دستش قطع شد که خداوند عوض دو دست قطع شده او دو بال در آخرت به او عطا خواهد کرد تا با آن دو بال پرواز کند. و فرمود عمویم عباس نزد خداوند منزلت و جایگاه بالایی دارد که همه شهدا در روز قیامت به او غبطه می خورند.

منابع:
- شیخ مفید، الارشاد، ۱۴۱۳ق، ج۲، ص۱۰۹-۱۱۰
- بیانات نماز جمعه ی رهبر معظم انقلاب اسلامی ۱۳۷۹/۰۱/۲۶
- خرمیان، ابوالفضل العباس، ۱۳۸۶ش، ص۱۵۹
- شیخ مفید، الارشاد، ۱۳۸۸ش، ج۲، ص۹۰
- شیخ صدوق، خصال، ۱۴۱۰ق، ص۶۸

توجه : برای مشاهده تصاویر در ابعاد اصلی و بزرگ تر روی آن ها کلیک کنید.

برای دانلود و دریافت تصاویر از فایلهای با کیفیت بالای پیوستی استفاده نمایید.

برای دریافت تصویر، یک صلوات برای تعجیل در ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بفرستید.

Share