واکنش‌ ها به اعدام شیخ نمر

محسن تهرانی
شیخ نمر

سخنان رهبر انقلاب درباره شهادت عالم مؤمن و مظلوم، شیخ نمر

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (۱۳ دی ۱۳۹۴) در جلسه ی درس خارج فقه، جنایت بزرگ عربستان سعودی در به شهادت رساندن عالم مؤمن و مظلوم، شیخ نمر باقر النمر را به شدت محکوم کردند و با تأکید بر لزوم احساس مسؤولیت دنیا در قبال این جنایت و جنایات مشابه سعودی در یمن و بحرین، خاطرنشان کردند: بدون تردید خون به ناحق ریخته ی این شهید مظلوم به سرعت اثر خواهد کرد و دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.
ایشان افزودند: این عالمِ مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود، بلکه تنها کار او، انتقاد علنی و امر به معروف و نهی از منکرِ برخاسته از تعصب و غیرت دینی بود.
رهبر انقلاب، شهادت شیخ نمر و ریختن به ناحق خون او را خطای سیاسی دولت سعودی خواندند و افزودند: خداوند متعال از خون بی گناه نمی گذرد و خون به ناحق ریخته، بسیارسریع دامان سیاست مداران و مجریان این رژیم را خواهد گرفت.
ایشان با انتقاد شدید از سکوت مدعیان آزادی، دموکراسی و حقوق بشر و حمایت آنان از رژیم سعودی که خون بی گناه را تنها به خاطر انتقاد و اعتراض به زمین  می ریزد، تأکید کردند: جهان اسلام و همه ی دنیا باید نسبت به این قضیه احساس مسؤولیت کنند.
آیت الله خامنه ای آزار و شکنجه ی مردم بحرین توسط نظامیان سعودی و تخریب مساجد و خانه های آنان و همچنین بیش از ۱۰ ماه بمباران مردم یمن را نمونه های دیگری از جنایات رژیم سعودی خواندند و تأکید کردند: کسانی که صادقانه به سرنوشت بشریت و سرنوشت حقوق بشر و عدالت علاقه مند هستند، باید این قضایا را دنبال کنند و نباید نسبت به این وضعیت بی تفاوت باشند.
رهبر انقلاب همچنین افزودند: یقیناً شهید شیخ نمر مورد تفضل خداوند خواهد بود و بدون شک دست انتقام الهی گریبان ظالمانی را که به جان او تعدّی کردند خواهد گرفت و این همان چیزی است که مایه ی تسلّی است.

اقدام آل سعود جنایتی فراموش نشدنی است

آیت الله مکارم شیرازی نیز در پی اعدام شیخ نمر با انتشار بیانیه ای ضمن محکومیت اقدام آل سعود، این جنایت را فراموش نشدنی توصیف کرد.
در متن پیام آیت الله مکارم شیرازی آمده است: [این] خبر وحشتناک ... جهان اسلام را در بُهت و تعجب فرو برد، به خصوص اینکه این جنایت تحت عنوان خوارج و تکفیر صورت گرفت؛ اگر کسانى تاکنون تردید داشتند که کانون فتنه و تکفیر در جهان، آل سعود هستند با این نمونه آشکار جاى تردیدى باقى نماند.... و مى دانیم این جنایت، انتقام شکست هایى است که آل سعود در عراق و سوریه و یمن دامنگیرشان شده است، ولى باید در انتظار شکست هاى مهم ترى در این سه منطقه باشند.
به یقین این جنایت، بدون اطلاع آمریکا نبوده است، آن ها در مسائل کم اهمیت ترى با نظر آن ها اقدام مى کنند و مى دانیم در راستاى ایجاد جنگ طائفه اى میان سنى و شیعه است، اما هم سعودى ها و هم آمریکا کور خوانده اند، ما با برادران اهل سنت اختلافى نداریم، اختلاف ما با تکفیرى هاست که همه مسلمین در برابر آن ها اتفاق نظر دارند.
آل سعود بدانند این جنایت فراموش نشدنى است و آثار این کار نابخردانه را در آینده خواهند دید....
آن ها چه گناهى داشتند؟ قیام مسلحانه کردند!؟ کسى را کشته بودند!؟ تنها گناه شان این بود که مى گفتند اقلیت شیعه در عربستان سعودى از حقوق حقه خویش باید برخوردار شوند و براى انجام مراسم مذهبى آزاد باشند. آیا این گناه است؟ ...

خون شیخ نمر خواب راحت را از آل سعود می گیرد

آیت الله صافی گلپایگانی نیز طی پیامی اعدام شیخ نمر را محکوم و این اقدام عربستان را موجب سیاه تر شدن روی این رژیم عنوان کرد.
در پیام آیت الله صافی گلپایگانی آمده است: با کمال تأسف و تأثر، مطلع شدیم که رژیم سفاک و خون آشام سعودی، بار دیگر طینت جنایتکارانه خود را نشان داد و یکی از بندگان بی گناه، مظلوم و آزاده را با تعداد دیگری از ستمدیدگان به شهادت رساند؛ رژیمی که با نوشیدن خون پاک مظلومان و آزادگان، خود را سیراب نموده و راه و رسم جنایتکاران بزرگ تاریخ را دنبال می نماید.
شهادت عالم آزاده، روحانی عالی مقام، شهید بزرگوار شیخ نمر رضوان الله تعالی علیه روی سیاه این رژیم را سیاه تر و خبث و پلیدی باطن آن ها را آشکار تر نمود.
حکام آل سعود - که ان شاء  الله تعالی سقوط آنان نزدیک است - بدانند که خون به ناحق ریخته این روحانی شهید، خواب راحت را از آنان سلب نموده، جهان اسلام را بیدار کرده و راه سقوط را برای این رژیم هموار خواهد نمود. مسلماً این جنایت ددمنشانه را آزادگان دنیا و مجامع آزاد بین المللی محکوم خواهند نمود و فریاد مظلومیت این شهید بزرگوار به گوش جهانیان خواهد رسید.
اینجانب به جهان اسلام و مردم غیور و مسلمان عربستان که از ستم و جنایات رژیم سفاک خود خسته شده اند و به خانواده بزرگ و داغدار این شهید بزرگوار تبریک و تسلیت گفته، ترفیع درجات این شهید سعید و سایر شهیدان را از خداوند متعال مسئلت دارم.

rahbari_001.jpg

عربستان اسلام را بدنام کرده است

آیت الله نوری همدانی نیز قبل از ظهر شنبه در دیدار مسؤولان برگزارکننده اجلاس نماز استان قم با اشاره به اعلام خبر تأسف بار اعدام شیخ نمر، بیان کرد: علمای ایران، عراق، لبنان و سایر کشور های اسلامی، اعدام شیخ نمر را ظالمانه و مغرضانه دانسته و درخواست رد این حکم را کرده بودند اما امروز خبرگزاری ها از اعدام این عالم خبر داده اند.
ایشان با بیان اینکه عربستان سعودی دارای یک مذهب خرافی است که اسلام را بدنام کرده است، افزود: عربستان سعودی داعش و تکفیری ها را پرورش می دهد و اسلام را دینی خشن معرفی می کند.
ایشان با بیان اینکه اعدام شیخ نمر، دهن کجی به همه شیعیان و اهل تسنن است، افزود: علمای اهل سنت و شیعه باید در برابر اعدام شیخ نمر عکس العمل شدیدی را نشان دهند.

پیام شهادت شیخ نمر، مبارزه با آل سعود و استکبار است

آیت الله جوادی آملی، امروز در حاشیه درس تفسیر، ضمن محکومیت اعدام شیخ نمر باقر النمر اظهار داشتند: این بزرگوار در راه حق شهید شد و خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است که خیال نکنید که شهدا مرده اند و نگویید که مرده اند.
ایشان ابراز داشتند: شهادت شیخ نمر پیامی دارد که آن مبارزه با آل سعود و استکبار جهانی است.
این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: آل سعود، جنگ نیابتی را از سوی استکبار بر عهده گرفته و باید بداند که سرنوشت تلخی در انتظار آنها است.
آیت الله جوادی آملی تصریح کردند: ان شاءالله ذات اقدس اله، حرمین شریفین را از لوث وآلودگی وجود آل سعود نجات خواهد داد.
این مفسر قرآن کریم در پایان بیان داشتند: به خانواده معظم شیخ نمر، مجاهدان، مردم عربستان و سایر نقاط جهان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال خواهانیم خیانت خائنان حرمین را که آن کار را نسبت به شهدای منا انجام دادند، به خودشان برگرداند.

صفحه زرین و افتخارآفرین دیگری بر تاریخ مشعشع جهادی شیعه جعفری

همچنین دیروز آیت الله هاشمی شاهرودی طی پیامی شهادت این عالِم برجسته و مجاهد را تبریک و تسلیت گفتند. در این پیام آمده است: خبر دردآور و اندوه ناک شهادت علامه شیخ باقر النمر بدست رژیم سفاک و دژخیم آل سعود واصل گردیده و دل و جان ما را در غم و اندوه فرو برد. این عالم جلیل القدر و این مجاهد نستوه پس از مرارت های فراوان و فشار و رنج اسارت و شکنجه در زندان های مخوف این ابرجنایتکار روسیاه منطقه، جان خویش را در راه عزت و شرف اسلامی و انسانی و تعالی کلمه طیبه توحید و اقامه قسط و داد فدا کرده و صفحه زرین و افتخار آفرین دیگری را بر تاریخ مشعشع جهادی شیعه جعفری اضافه نمود. قطرات خون مطهر شیخ نمر، در عین آنکه دلهای همه مسلمانان بلکه همه انسانهای آزاده جهان را در غم و اندوه فرو برد، لکن بشارتی بزرگ را نوید می دهد.جنایت اعدام این روحانی بصیر به لطف خدا، شلیک نهایی و تیر خلاصی بود که رژیم خون آشام صهیونیستی آل سعود را به تاریک خانه ابدی تاریخ خواهد فرستاد و ایشان را با اشقیاء عالَم محشور خواهد نمود و سرزمین مطهر وحی از لوث وجود پلیدشان پاک خواهد گردید.
جریان خون مطهر شیخ نمر، موجی را برخواهد افراشت و طوفانی را بپا خواهد کرد که جز با سرنگونی این نماد حقیقی شیطان در منطقه، آرام نخواهد گرفت. 
اکنون وقت آن رسیده که امت بزرگ اسلامی با هر سلیقه و فکری، تحت بیرق نبی اعظم صلی الله علیه و علی آله و سلم جمع گردند و برای نابودی این جرثومه فساد و نماینده رژیم اسرائیل و مزدور آمریکا، بپا خاسته و دست آلوده به خون هزاران هزار مسلمان شیعه و سنی را از حاکمیت و حکومت بر حرمین شریفین و سرزمین های اسلامی، کوتاه کنند.
تردیدی نیست اضمحلال و نابودی این رژیم شیطانی، به محو شدن تروریسم داعشی و تکفیری منجر خواهد شد و عالَم اسلام را از این مصیبت فراگیر نجات خواهد بخشید.

خروش حیدری طلاب

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، طلاب، فضلا، اساتید و علمای حوزه علمیه قم از صبح امروز (۱۳ دی ۱۳۹۴) با تعطیل کردن دروس خود، در تجمعی، جنایت بزرگ عربستان سعودی در به شهادت رساندن عالم مؤمن و مظلوم، شیخ نمر باقر النمر را به شدت محکوم کردند و در خروشی حیدری، خواستار نابودی رژیم سفاک آل سعود شدند.
بر اساس این گزارش: در این مراسم که با حضور طلاب ایرانی و غیرایرانی وخواهران طلبه در مسجد اعظم برگزار شد، آیت الله العظمی نوری همدانی، آیت الله یزدی، آیت الله مقتدایی، گروه های مختلف از جمله اعضای جامعه مدرسین، اعضای شورای عالی، اساتید سطح عالی و خارج حوزه، بیوت مراجع عظام و مسؤولان استان حضور دارند.
از دیگر نکات این مراسم، حضور جمعیت زیاد است، به نحوی که شبستان مسجد اعظم مملو از جمعیت است و صحن مسجد نیز به طور کامل از حضور طلاب و اساتید حوزه مملو شده است.
طلاب در این مراسم که به صورت منظم از مدارس مختلف نیز حضور یافته اند با شعارهایی مانند «مرگ بر آل سعود»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر آمریکا»، «سعودی ننگت باد، سعودی مرگت باد»، « یا حیدر کرار زند نقش به زودی بر پرچم سبز عربستان سعودی»، «آل سعود حیا کن»، این جنایت هولناک را محکوم کردند.
همچنین پلاکاردها و دست نوشته هایی از سوی طلاب و فضلای غیرایرانی به طور گسترده در این مراسم به چشم می خورد که در آنها شهادت شیخ نمر را مقدمه ای برای ریشه کنی آل سعود بیان کردند. در بخشی از این پلاکاردها بر لزوم اتخاذ تدابیر دیپلماتیک قاطع علیه عربستان تأکید شده است.

 

منابع
خبرگزاری حوزه 
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله  سیدعلی خامنه ای 
خبرگزاری مهر 
پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله  سیدمحمود هاشمی شاهرودی

Share