وضع نابسامان ثبت نام انتخابات رياست جمهورى به ضرر نظام است

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در بیانیه ای:
آیت الله مکارم شیرازی

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین به نقل از «حوزه»، حضرت آيت الله مكارم شیرازی، با صدور بیانیه ای با انتقاد از وضع نابسامان ثبت نام انتخابات رياست جمهورى، تصریح کردند: بايد هر چه زودتر فكرى براى حل اين مشكل شود تا افرادى نام نويسى كنند كه حداقل كمترين صلاحيت لازم را براى اين كار داشته باشند.
متن بیانیه این مرجع تقلید بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم
شكايات زيادى از افراد متعدد از نقاط مختلف به ما رسيده كه از وضع نابسامان ثبت نام انتخاب رياست جمهورى بسيار نگران هستند و معتقدند عده اى ناآگاه و گروهى آگاهانه براى به سُخره كشيدن انتخابات رياست جمهورى و ضربه زدن به نظام با نداشتن هيچ گونه صلاحيتى، براى نام نويسى شركت كرده و حتى صف تشكيل مى دهند و از آنجا كه ادامه اين وضع به ضرر نظام مقدس جمهورى اسلامى است و مخالف شئون كشور بزرگى مانند كشور ماست؛ بايد هر چه زودتر فكرى براى حل اين مشكل شود تا افرادى نام نويسى كنند كه حداقل كمترين صلاحيت لازم را براى اين كار داشته باشند و اى كاش از ساليان قبل اقدام به حل اين مشكل مى شد و تعجب مى كنيم چگونه بزرگان كشور براى حل اين مشكل تدبيرى نفرموده اند!
و اگر تصور شود قانون اساسى اجازه اضافه شرطى نمى دهد، ظاهراً اشتباه است، زيرا قيودى كه در قانون اساسى آمده شرايطى را در كنار خود مى طلبد، مثلا هنگامى كه گفته مى شود يكى از شرايط «مدير و مدبر بودن» است مفهومش آن است كه شخص تقاضاكننده بايد سوابق اجرايى كلان خود را ارائه دهد.
يا اين كه هنگامى كه گفته مى شود از «رجال سياسى باشد»، حداقل سن و سالى داشته باشد و پايه تحصيلى معتبر. همچنين قيود ديگرى كه در دل اين تعبيرات نهفته است و اهل عُرف كاملاً آن را استفاده مى كنند و قانون دانان آن را تأييد مى نمايند.
بنابراين بايد لااقل شرايطى براى سن، مدرك تحصيلى و سابقه مديريتى كه موافق چنين كار مهمى باشد گذارده شود تا اين وضع نابسامان، سامان يابد.
گرچه براى اين دوره فعلا نمى توان تصميمى گرفت، ولى بايد در اولين فرصت براى دوره هاى آينده إن شاءالله تصميم گرفته شود.
توفيقات همگى را در حل مشكلات كشور از خداوند متعال مسألت دارم

 

Share