ماه شعبان و کشتی اهلبیت(علیهم السلام)

سید حسین سیدی
ماه شعبان

بسم الله الرحمن الرحیم
چند روزیست که ماه نورانی شعبان شروع شده است؛ این ماه، اعیاد مبارکی را برای اهل ایمان به ارمغان می آورد. یکی از مولودهای ماه شعبان، یعنی حضرت سجاد(علیه السلام) دعای معروف این ماه، یعنی مناجات شعبانیه یا صلوات شعبانیه را به شیعیان و محبان اهلبیت(علیهم السلام) آموزش می دهد.
حضرت سجاد(علیه السلام) در یک فراز از دعای شعبانیه می فرماید: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْکِ الْجَارِیَةِ فِی الُجَجِ الغامِرَةِ یَأْمَنُ مَنْ رَکِبَهَا وَ یَغْرَقُ مَنْ ترکها الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مَارِقٌ وَ الْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ زَاهِقٌ وَ اللازِمُ لَهُمْ لاحِقٌ[1] خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست. کشتی روان در اقیانوس های عمیق، هرکه بر آن سوار شود، ایمنی یابد و هرکه آن را رها کند غرق شود. پیش افتاده از آن ها از دین خارج است و عقب مانده از آنان نابود است و همراه آنان ملحق به حق است.»

امیدواریم که ما همواره بر کشتی نجات اهلبیت(علیهم السلام) سوار شده و در پی خشنودی آنان باشیم، و بدانیم که «دو صد گفته چون نیم کردار نیست». قرآن می فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذينَ‏ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ الْكِتابِ الَّذي نَزَّلَ عَلى‏ رَسُولِه‏[نساء/136] اى كسانى كه (به زبان) ايمان آورده‏  ايد، (به حقيقت و از دل هم) ايمان آوريد به خدا و رسول او و به کتابی که بر رسول خود نازل کرده است.»

ان شاءالله که ما از این ماهها به نحو مطلوب استفاده کنیم و به سوی ایمان حقیقی گام برداریم.

 

پی نوشت:
1ــ زادالمعاد ــ مفاتیح الجنان، محمد تقی مجلسی، ص47.

Share