آواتار/ غسل جمعه یکی از بزرگ‌ترین و برترین اعمال مستحبی

تصویر پروفایل

هیچگاه غسل جمعه را ترک نکن، هر چند ناچار باشی از پول غذا و خوراک خود صرفه جویی کرده و برای غسل خرج کنی؛ زیرا غسل جمعه یکی از بزرگ ترین و برترین کارهای مستحب است.[1]

 غسل جمعه از جمله اعمال مستحب روز جمعه است كه بر آن تأكيد بسيار شده و در روايت آمده كه حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله به امير المؤمنين عليه السّلام فرمود:
يا على! در هر جمعه غسل كن، گرچه به خاطر آن غذاى خود را براى بدست آوردن آب جهت غسل كردن بفروشى و گرسنه بمانى؛زيرا هيچ عمل مستحبّى برتر از غسل روز جمعه نيست.

و از امام صادق عليه السّلام روايت شده: هركه در روز جمعه غسل كند و اين دعا را بخواند:
أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدا عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اجْعَلْنِي مِنَ التَّوَّابِينَ وَ اجْعَلْنِي مِنَ الْمُتَطَهِّرِينَ.
گواهى مى دهم كه شايسته پرستشى جز خدا نيست، شريك و انبازى ندارد، و گواهى مى دهم كه محمّد بنده و فرستاد اوست، بار خدايا، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و مرا از بسيار توبه كنندگان و پاكان قرار ده. براى او تا جمعه آينده حالت پاكى و طهارت پيدا شود؛يعنى: از گناهان پاك مى گردد، يا آنكه اعمال او با طهارت معنوى انجام مى گيرد و مورد قبول حق واقع می شود و به احتياط نزديك تر آن است كه تا جائى كه ممكن است، غسل جمعه را ترك نكنند.

بهترین وقت غسل جمعه از اذان صبح روز جمعه تا ظهر است و بهتر است نزدیک ظهر آن را به جا آورند.اگر کسی احتمال می دهد در روز جمعه دسترسی به آب ندارد می تواند روز پنج شنبه غسل کند.[2]

 

پی نوشت:
[1]بحارالأنوار، ج۱۸، ص۱۲۹.
[2]مفاتیح الجنان ، اعمال روز جمعه.
-------------------------------------
مطالعه بیشتر در:
ارزش غسل جمعه

Share