عظمت نوروز از زبان امام صادق (عليه السلام)

انجمن‌ها: 

امام صادق (علیه السلام) میفرماید: نوروز روزیست که در آن پیامبر (صلی الله علیه و آله) برای حضرت علی (علیه السلام) در غدیر خم پیمان گرفت و آنانکه آنجا بودند به ولایت آن حضرت اقرار کردند و خوشا به حال کسی که آن را نگه‌داشت و بدا به حال کسی که آن را زیر پا نهاد.
نوروز روزیست که در آن پیامبر صلی الله علیه و آله حضرت علی (علیه السلام) را با وادی جنیان مواجه کرد و از آنان میثاق گرفت.
نوروز روزیست که در آن علی (علیه السلام) در جنگ نهروان پیروز گشت
نوروز روزیست که در آن قائم ما اهل بیت ظاهر میشود و خداوند او را بر دجال پیروز میسازد
و نوروزی نیست که ما در آن منظر فرج نباشیم چرا که آن روز از برای ماست.
ایرانیان آن را نگاه داشتند اما شما آن را از بین بردید.
و این [نوروز] اولین روز سال [برای] ایرانیان است.
معلی میگوید: حضرت [این مطالب را بر من] املاء کردند و من نوشتم.
و نیز معلَّی میگوید:
در صبحگاه نوروز خدمت امام صادق علیه السلام رسیدم
امام برمن فرمودند: معلی! آیا میدانی امروز چه روزیست؟!
عرض کردم: نخیر، ولی [همین‌قدر میدانم] روزیست که ایرانیان آن را روز بزرگی میدانند و گرامیاش داشته و در آن روز بر هم تبریک میگویند.
امام فرمودند: قسم به خانه خدا که این روز برای امر بزرگی است که آن را برایت شرح میدهم تا بدانی.
عرض کردم: یادگیری این مطب برایم دوست‌داشتنیتر از این است که عمری جاودان یابم؛ خداوند دشمنان شما را نابود سازد.
امام فرمودند: معلی! نوروز روزیست که خداوند در آن از انسان پیمان گرفت که او را بپرستند و برایش شریک قائل نشوند و به دین فرستادگانش گروند.
نوروز روزیست که خورشید برای اولین بار طلوع کرد و بادهای بارور ساز وزید و گلهای زمین آفریده شد.
نوروز روزیست که کشتی حضرت نوح [که سلام خدا بر پیامبر ما و خاندانش و بر او باد] [بعد از طوفان ] بر فراز کوه جودی ساحل گرفت.
نوروز روزیست که فرشته وحی، جبرائیل علیه السلام بر پیامبر اسلام نازل شد
نوروز روزیست که حضرت ابراهیم بتهای قوم خود را شکست
و نوروز روزیست که پیامبر اکرم حضرت علی (علیه السلام) را بر دوش خود بلند کرد تا بتهای قریش را در‌انداخته و درهم شکند.

منبع: بحارالأنوار، ج56 ، ص 119 .

Share