اکسیر حیات

✅ ذکر خدا آب حیاتی است که مداومت بر آن، جان آدمی را به دشت سرسبز حقیت تبدیل می‌کند و در مقابل ترک یاد خدا عامل خروج از ولایت الهی و راهی برای نفوذ شیطان است؛ وقتی شیطان بر وجود آدمی مسلط شد تا دل او را به بیابانی لم یزرع تبدیل نکند رهایش نخواهدنمود .
✅ اگر ذکر خدای متعال به صورت کامل محقق شود به انسان فکر و اندیشه سالم بخشیده و برای او حرکت به ارمغان می‌آورد . از این رو خدای متعال در توصیف اولوالالباب، ابتدا آنان را اهل ذکر و در مرحله بعد اهل فکر معرفی می‌کند .
✅ اَلَّذِينَ يَذْكُرُونَ اَللّٰهَ قِيٰاماً وَ قُعُوداً وَ عَلىٰ جُنُوبِهِمْ وَ يَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ اَلسَّمٰاوٰاتِ وَ اَلْأَرْض ؛
اولوالالباب کسانی اند که خدا را در حال ایستاده و نشسته، و آنگاه که بر پهلو خوابیده‌اند، یاد می‌کنند . و در اسرار آفرینش آسمانها و زمین می‌اندیشند .
✅ وقتی دل یاد حق کرد، فکر هم بالا می‌رود و انسان صاحب اندیشه می‌شود .
✅ ذکر آرد فکر را در اهتزاز
ذکر را خورشید این افسرده ساز . (۲و۳)
✅ تنها با تابیدن خورشید ذکر حق بر کشتزار جان آدمی است که تاریکی و افسردگی‌های فکری از بین می‌رود.
✅ ولی وقتی انسان از یاد خدا اعراض نمود قلبش سخت و در نتیجه فکر و اندیشه اش افسرده می شود . خدای متعال به موسی علیه‌السلام میفرمایند :
✅ يَا مُوسَى. لَا تَدَعْ ذِكْرِي عَلَى كُلِّ حَالٍ...فَإِنَّ تَرْكَ ذِكْرِي يُقْسِي الْقُلُوبَ ؛
ای موسی در هیچ حالی ذکر و یاد مرا رها نکن، چرا که ترک ذکر من، قلب ها را سخت می کند .(۴)
✅ وقتی انسان از یاد خدا غافل شد، دلش به بیابان خشک و غیر قابل کشتی تبدیل می‌شود که هیچ فکر سالم و عمل صالحی از آن صادر نمی‌شود و در روز قیامت نیز حقیقت وجودش به صورت همان بیابان خشک و شوره زار تمثل خواهد یافت، که هرچه در آن می‌دود به چشمه حیات نرسیده و جز تشنگی و درماندگی چیز دیگری حاصلش نمی‌شود .

منبع[۱] : آل عمران، آیه ۱۹۱.
منبع[۲]و[۳] : مثنوی معنوی،دفتر سوم،بخش ۴۶.
منبع[۴] : الكافي، ج۲، ص: ۴۹۷.

انجمن‌ها: 
Share

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.

برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
برای سفارش تبلیغات کلیک کنید