حق غیر مسلمانانی که در جنگ با مسلمانان نیستند

انجمن‌ها: 

واما حق اهل الذمه فالحکم فیهم ان تقبل منهم ما قبل الله وتفی بما جعل الله لهم من ذمته وعهده وتکلهم الیه فیما طلبوا من انفسهم واجبروا علیه وتحکم فیهم بما حکم الله به علی نفسک فیما جری بینک (وبینهم) من معامله ولیکن بینک وبین ظلمهم من رعایه ذمه الله والوفاء بعهده وعهد رسول الله صلی الله علیه واله حائل فانه بلغنا انه قال: من ظلم معاهدا فانا خصمه فاتق الله و لا حول ولا قوه الا بالله ؛
اما حق کسانی که مسلمان نیستند. و در هر حال جنگ با مسلمانها هم نیستنـد و شرایط زندگی در مملکت اسلامی را پذیرفته اند. آن است که بپذیری از آنان چیزی را که خدا پذیرفته است و وفا کنی بـه عهـد و پیمانی که بین آنها و دولت اسلامی منعقـد شده است و مزاحم آنان در آنچه که از خودشان میخواهند و به آنچه که مجبور به آن هستند نشوی. وحکم کن در آنها همان گونه که خداوند بر تو حکم نموده است. در آنچه واقع می شود بین تو وآنها از معامله. و حائل و پرده قرار بـده بین خـود و بین ظلم به آنها پیمان خداوند و وفا به عهد خدا و رسول خدا را. زیرا از پیامبر صلی الله علیـه و آله و سلم به ما رسیده است که فرمودند : کسی کـه کافـر ذمی و معاهد را مورد ظلـم قرار دهد من خصم او خواهم بود . پس تقوای الهی را پیشه کن و قوتی نیست مگر به خداوند متعال .

کلمات کلیدی: 
Share