تزریق آمپول برای روزه دار

انجمن‌ها: 

تزریق آمپول برای روزه دار

ماه مبارک رمضان ماهى است که شما به مهمانى خدا دعوت شده اید. در این ماه میزبان، خداوند غنّى مطلق است و  میهمانان، بندگان محتاج و فقیر هستند. حال که به میهمانی دعوت شده اید لازم است قبل از رفتن به میهمانى، که میزبانش خالق همه موجودات است، خود را مهیّا کنید. در میهمانى هاى دنیا، انسان لباس نو مى پوشد، به بدن و لباس خود عطر مى زد و خود را آماده مى کند، در میهمانى این ماه هم باید وجود خود را از گناهان پاک کنیم و با قلبى پاک به سوى این ضیافت برویم. در این مجلس میزبان به میهمانان خود ارزش داده و آنها را از اهل احسان و بخشش قرار داده و نهایت احترام را نسبت به آنها قایل شده است. پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله و سلم) فرمودند: هر مۆمنى که براى رضاى خدا در ماه رمضان روزه بگیرد، خداوند هفت چیز را به او ارزانى مى کند: آنچه را که از حرام بر بدن او روییده است، ذوب مى کند؛ به رحمت خداوند مى رسد؛ کفاره گناه پدرش آدم (علیه السلام) را مى پردازد؛ سکرات مرگ بر او آسان مى شود؛ از گرسنگى و تشنگى روز قیامت در امان مى ماند؛ خداوند او را از آتش جهنم مى رهاند؛ او را از نعمت هاى بهشت بهره مند مى سازد. (علل الشرایع، ص ۳۷۹، باب ۱۰۹).

بزرگان دینى اول سال را اول ماه رمضان مى دانند. اگر کشاورزان اول سال را پاییز مى دانند و تجّار و کسبه اول بهار را اول سال مى دانند، اهل سیر و سلوک و زنده دلان، اول سال را اول ماه مبارک رمضان مى دانند. از ماه مبارک رمضان در روایات به شهر الله یاد شده است.

پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله و سلم) فرمود: «قَدْ أقْبَلَ اِلَیْکُمْ شَهْر الله»؛ ماه رجب، ماه ولایت است و ماه شعبان، ماه رسالت و ماه رمضان، ماه خداست و اگر کسى بخواهد وارد این ماه بشود، باید از درب ولایت وارد شود. از این جا استفاده مى شود که قبولى اعمال، با پذیرش ولایت اهل بیت (علیهم السلام) میسّر است.

 

برخی احکام روزه داری

در ادامه این مقاله دو مورد از استفتایات مربوط به روزه داری را که از مراجع عظام تقلید پرسیده شده مطرح می کنیم:

حکم فقهی آیات عظام درباره تزریق آمپول برای روزه دار

بررسی روشهای درمانی چون تزریق آمپول برای روزه دار می تواند برای روزه داران سوال بر انگیز باشد، مراجع با تزریق درمانی مخالفتی ندارند اما در رابطه با تزریقهای مغذی و مقوی که مانند غذا بوده و مستقیم وارد خون می شوند دیدگاه های مختلفی وجود دارد.

سوال: آیا روزه ‏دار مى تواند به بدنش آمپول یا سرم تزریق کند؟

آیت الله خامنه ای(دام ظله):

احتیاط واجب آن است که روزه ‏دار از استعمال آمپول هاى مقوى یا مغذى یا آمپول هایى که به رگ تزریق می ‏شود و نیز انواع سرم ها خوددارى کند، ولى تزریق آمپول براى بى حس کردن و نیز دارو گذاشتن بر زخمها و جراحتها اشکال ندارد.

آیت الله العظمی  سید صادق روحانی(دام ظله):

تزریق آمپول غیر مقوی و یا هر آمپولی که بجای غذا به کار نمی رود؛ اشکال ندارد.

آیت الله جعفر سبحانی(دام ظله):

تزریق آمپول به نوع آن بستگی دارد. تزریق آمپولهای مغذی روزه را باطل می کند و اگر غیر غذایی و دارویی باشد روزه باطل نمی شود. و همینطور تزریق سرم برای روزه دار در ماه رمضان روزه وی را باطل می کند.

نظر سه مرجع تقلید درباره مراجعه روزه دار به دندانپزشکی

براساس نظر مراجع عظام مراجعه روزه دار به دندانپزشک تحت شرایط و تدابیر خاصی بلامانع است.

آیت الله العظمی  وحید خراسانی(دام ظله):

کشیدن دندان در ایام روزه داری مکروه است و تا زمانی روزه را باطل نمی کند که چیزی به حلق نرسد. روزه داران سعی کنند در ایام روزه داری پس از افطار به دندانپزشکی مراجعه کنند.

آیت الله العظمی روحانی(دام ظله):

پر کردن دندان در ماه مبارک رمضان اگر باعث نشود که چیزی از راه حلق وارد معده شود ایرادی ندارد. در مورد مسواک زدن هم اگر آب از حلق پایین نرود بلامانع است.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی(دام ظله):

در ایام روزه داری دندان کشیدن مکروه است و تزریق بی حسی اشکال ندارد اما درکل چیزی نباید از حلق فرو رود.

بیشتر بخوانید: ویژه نامه احکام روزه و روزه داری

پدیدآورنده: 
Share