غسل کردن در شب بیست و هفتم رمضان

انجمن‌ها: 

غسل کردن در شب بیست و هفتم رمضان (اقبال الاعمال)

الجزء الأول؛ أبواب أحكام شهر رمضان؛ الباب الحادي و الثلاثون فيما نذكره مما يختص بالليلة السابعة و العشرين من شهر رمضان‏
جلد اول، باب های احکام ماه رمضان؛ باب سی و یکم اعمال و دعاهای وارد شده در شب بیست و هفتم ماه، ابتدا غسل این شب:

فمن ذلك الغسل المشار إليه في كل ليلة من العشر الأواخر و قد قدمنا رواية بذلك في ليلة إحدى و عشرين و من ذلك تعيين الرواية بفضل الغسل ليلة سبع و عشرين منه و ليلة تسع و عشرين‏
غسل، كه در تمام شب‌هاى دهه‌ى آخر ماه رمضان مستحب است و ما بدان اشاره كرده و روايت مربوط به آن را در اعمال شب بيست و يكم نقل كرديم، اما روايت مربوط به فضيلت غسل در خصوص شب بيست و هفتم و بيست و نهم اين است

رَوَيْنَاهُ بِإِسْنَادِنَا إِلَى حَنَانِ بْنِ سَدِيرٍ مِنْ كِتَابِ النَّهْدِيِّ عَنِ ابْنِ أَبِي يَعْفُورٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ‏
كه در كتاب «نهدى» آمده است: «ابن ابى يعفور» مى‌گويد:

سَأَلْتُهُ عَنِ الْغُسْلِ فِي شَهْرِ رَمَضَانَ فَقَالَ اغْتَسِلْ فِي لَيْلَةِ تِسْعَ عَشْرَةَ وَ إِحْدَى وَ عِشْرِينَ وَ ثَلَاثٍ وَ عِشْرِينَ وَ سَبْعٍ وَ عِشْرِينَ وَ تِسْعٍ وَ عِشْرِينَ‏
از امام صادق -عليه السّلام-درباره‌ى غسل كردن در ماه رمضان پرسيدم. فرمود: «در شب نوزدهم و بيست و يكم و بيست و سوّم و بيست و هفتم و بيست و نهم غسل كن.»

و من ذلك‏ صلاة ثلاثين ركعة و أدعيتها ثمان منها بين العشاءين و اثنتان و عشرون بعد عشاء الآخرة و قد تقدم وصف هذه الثلاثين ركعة و أدعيتها عشرون منها في أول ليلة من الشهر و عشر ركعات من جملة صلاة ليلة تسع عشرة
سى ركعت نماز نافله با دعاهاى آن، كه  هشت  ركعت از آن بين نمازهاى مغرب و عشا و  بیست و دو  ركعت بعد از نماز عشا خوانده مى‌شود. نحوه‌ى انجام اين  سی  ركعت و دعاهاى آن گذشت؛ بیست  ركعت در ضمن اعمال شب اوّل و  ده  ركعت در ضمن نمازهاى نافله‌ى شب نوزدهم.

غسل کردن در شب بیست و هفتم رمضان (مفاتیح الجنان)

اعمال مخصوصه ماه رمضان: شب بیست و هفتم ؛ غسل کردن در این شب سفارش شده است.

غسل کردن در شب بیست و هفتم رمضان (زاد المعاد)

اعمال ماه رمضان؛ در شب بيست و هفتم نيز غسل به خصوص وارد شده است

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

ویژه نامه ضیافت الله (ماه مبارک رمضان)

ویژه نامه احکام روزه و روزه داری

مجموعه استیکر ماه رمضان (ایام و مناسبتها)

دعاهای تصویری روزانه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه پیام ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه نشانی از آسمان ویژه ماه مبارک رمضان

ویژه نامه چندرسانه ای ماه ترین ماه (ویژه ماه مبارک رمضان)

Share