پرسش - 1

1 - نمى دانم چرا در مراسم عزاى حسينى از چشمانم اشک نمى آيد؟

شايد يکى از دلايلى که باعث شده در مراسم سوگوارى سيدالشهدا به قول شما حتى قطره اى اشک از چشمان شما جارى نشود، اين باشد که ذهنيت عقلانى شما چه بسا توجيه مناسبى براى گريه کردن نيافته است و اگر به فلسفه گريه بر امام حسين (عليه السلام) و ديگر ائمه مظلوم پى ببريد، اين مسئله حل شود. البته همان طور که مى دانيد گريه بر امام حسين (عليه السلام) از واجبات نيست، ولى مسئله گريه و عزادارى براى حضرت سيدالشهداء از بافضيلت ترين اعمال است و فلسفه هاى سازنده و تربيتى متعددى دارد از جمله:

1- زنده داشتن ياد و تاريخ پرشکوه نهضت حسينى،
2- الهام بخش روح انقلابى و ستم ستيزى،
3- پيوند عميق عاطفى بين امت و الگوهاى راستين،
4- اقامه مجالس دينى در سطح وسيع و آشنا شدن توده ها با معارف دينى،
5- پالايش روح و تزکيه نفس، 6- اعلام وفادارى نسبت به مظلوم و مخالفت با ظالم

البته در ميان انسان ها از نظر اثرپذيرى هاى عاطفى تفاوت هايى وجود دارد، ازاين رو شما نبايد چندان نگران باشيد و چه بسا به تدريج و با شرکت در مجالسى که از حال و سوز و گداز بيشترى برخوردار است بتوانيد بر اين مسئله فائق آييد.

اما نکته قابل ذکر اين است که ائمه اطهار (عليهم السلام) به ما تذکر دادند که در مراسم سوگوارى حضرت اباعبدالله الحسين (عليه السلام) اگر گريه به چشمان شما نيامد، حالت حزن و اندوه به خود بگيريد و سرتان را پايين بياوريد و به اصطلاح حالت «تباکى» به خود بگيريد، تا انشاءالله اجر و ثواب عزادارى آن حضرت نصيب شما بشود.

اما براى درمان خشکى چشم راه هاى زير مفيد است: پرهيز از گناه، بيدارى سحر و تلاوت قرآن، روزه دارى و پرهيز از پرخورى و پرخوابى، شرکت در مجالس موعظه و نصيحت، مطالعه احوال بزرگان و شيفتگان حضرت حق،

Share