اربعین؛ حرکتی به سوی جامعه ی مهدوی

حقیقتی به نام حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرج شریف) را فقط در کالبد جسمانی دیدن، جفایی ا ست بسیار عظیم و هزاران تأسف که نگاهِ عرفی ما تنها محدود شده به همین ساحت از ایشان. غافل از این که حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرج شریف) حقیقتی است که تمام عالَم در محضرشان است و هرچه جلو می رویم ظهور ایشان به سمت ما شدیدتر می شود. بنده به هرچه شدیدترشدنِ ظهور ایشان در این عالم ایمان دارم. در این کنش و واکنش های مداوم جهانی و در این ظلمات کثرت زده ی پوچِ غربی، تنها حضور و ظهور حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرج شریف) است که هربار در لباسی جلوه گری می کند و ما را به وحدت و انس و یکی شدن در وادی هستی حقیقی سوق می دهد. این ظهور و حضور حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرج شریف)  است که در لباس اربعین با بیش از بیست میلیون انسانِ هم دل، خود را نشان می دهد.

بهترین نگاه را ائمه ی ما در زیارت اربعین به موضوع انداخته اند و لذا در این زیارت، این‏گونه شروع مى‏كنیم:

«السَّلامُ عَلى وَلِی الله وَ حَبیبِه» سلام بر ولىّ خدا و حبیب او!

این سلام یعنى ظهور ارادت به امام، یعنى هنوز حسین‏بن‏على(علیه اسلام)، زنده و حبیب و ولىّ خداست، نه یزید و یزیدیان؛ و هنوز دل ما به ولىّ و حبیب خدا نظر دارد و تبلیغات یزیدى در طول تاریخ نتوانسته است ما را طعمه خود كند. شما دیده‏اید آدم‏هایى را كه با روبه روشدن با یك مسئله ی كوچك تمام تعهداتشان را نسبت به انقلاب و اسلام و امام و ارزش‏ها از دست مى‏دهند و چون معنای تشیع را نمی دانند، با شدّت گرفتن جوّ تبلیغاتىِ زمانه و غوغاهاى دشمن، تمام ارتباط قبلى خود را با اسلام و انقلاب از دست مى‏دهند، اینان اساساً به حقیقت وفادار نیستند و عهدی با آن ندارند که اسیر جوّ زمانه می شوند.گفت:

مر سفیهان را رُباید هر هوی

زان که نَبْوَدْشان گرانی قوا

آدم‏هاى بى‏اصول كه از نظر معرفتى قوى نیستند، با هر بادى به لرزه درمى‏آیند و ریشه ی محكمی ندارند. ریشه ی انسانِ مؤمن به حق وصل است؛ لذا غوغاى زمانه نمى‏تواند او را به لرزه درآورد و برباید. در زمان رضاخان كه دستور داده بود زنان باید چادرها را از سر بردارند، كسانى كه سنت اربعین را نمى‏شناختند، سریعاً چادر را برداشتند و به اسم مقتضیات زمانه رنگ اصیل خود را از كف دادند و رنگ ضد انسانىِ حكومت غیرالهى رضاخان را پذیرفتند، ولى عموم مردم این کار را نکردند زیرا فرهنگ اربعین چیز دیگرى به آن  ها آموخته بود و آن عبارت است از پایدارماندن به عهد الهى خود و این با اعلام ارادت به امام معصوم(علیه اسلام) محقّق مى‏شود. لذا در ادامه ی زیارت اربعین عرض می کنیم:

«السَّلامُ عَلى خَلیلِ الله وَ نَجیبِه» سلام بر خلیل خدا و نجیب او!

یعنى سلام بر تو كه خودت را براى خدا از هر خودیتى خالى كردى و سلام بر بنده نجیب خدا! كه هیچ عصیانى در مقابل خدا نداشت. با ارتباط قلبى مى‏توان این سلام‏ها را به فعلیت رساند و جهتِ جان را در جهتِ ارادت‏ورزى به اباعبدالله  الحسین(علیه اسلام) انداخت و از اثرات مثبت این ارادت‏ورزى بهره برد. هرچه بهره و بهره مندی برای انسان هست، از توجه دادن روح است به امام معصوم(علیه اسلام)، آن هم ارادت به امامى كه فرهنگ اموی معاویه، مى‏خواهد نور او را محو كند، حالا شما روبه‏روى او ایستاده‏اى و برخلاف آن همه غوغا با تمام وجود با او گفتگو مى‏كنى و می گویی:

«السَّلامُ عَلى صَفِی الله وَ ابْنِ صَفِیه، السَّلامُ عَلَى الْحُسَینِ الشَّهید»

یعنى سلام بر بنده با صفاى خدا، دوست برگزیده و خالص او كه فرزند خانواده ی با صفایى است، سلام بر حسین شهید.

ملاحظه كنید دلى كه توجه او به امامش دائمى است، چه بهره‏هایى از این توجّه مى‏برد. این سلام و این تعهد اجازه نمى‏دهد كه جوّ زمانه، ما را فراگیرد. تعهد با ابا عبدالله(علیه اسلام) در واقع تعهّد با خداست، تعهّدى كه در «عهد الَسْت» با خدا بسته ایم. هركس تعهد با ائمهعلیهم اسلام و اسلام وارزش‏ها را شكست، باید بداند كه با خودش قهر كرده و با خود نقض پیمان نموده و باید بداند كه خود را از دست داده است، قرآن در مورد این ها مى‏فرماید: «وَ كانُوا یصِرُّونَ عَلَى الْحِنْثِ الْعَظیم» (سوره ی واقعه، آیه  46) این‏ها بر شكستن عهدِ عظیمى اصرار مى‏ورزیدند. این زیارت‏ها و سلام‏ها احیاى خودِ اصیل انسان‏ها است تا از اصل خود جدا نشوند و عهد خود را با امام(علیه اسلام) هرگز نشكنند.

ارتباط با امامى مظلوم و شهید، یعنى گشودن دریچه ی جان به سوى ذاتى مقدّس كه در رهگذر یافتن حیات معنوى، به راحتى از حیات بدنى مى‏گذرد. در این حالت انسان نسبت به خود بى تفاوت نخواهد بود تا هرچه را زمانه بر سرش مى‏آورد بپذیرد و امیدش از دست‏یابى به خودِ برین نابود شده باشد. راستى كه ارادت به چنین شهید مظلومى، چه زیبا جرقه هاى حیات را از لابه‏لاى خاكستر روزمرّگى‏ها برای انسان به مشعلى بزرگ و درخشان تبدیل می کند تا در تغییر سرنوشت خود نقش آفرینی کند.

Share