سطح فرهنگی جامعه باید ارتقا یابد

آیت‌ الله‌العظمی مکارم شیرازی:
آیت الله مکارم شیرازی

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین به نقل از حوزه، حضرت آیت الله مکارم شیرازی عصر امروز در جمع اعضای هیئت مدیره فدراسیون غذایی کشور با اشاره به اینکه تشکیلات تولیدی در کشور ما مشکلات بسیاری دارند گفتند: این مشکلات باید یک به یک بررسی شوند و برای حل آنها تلاش کرد.
ایشان بیان کردند: یکی از مشکلات کشور ما این است که بانک ها تمام توجه شان به منافع خودشان است و کاری ندارند که دستگاه های تولیدی ورشکسته شوند.
معظم له ناهماهنگی بین واحدهای تولیدی را یکی دیگر از مشکلات جامعه عنوان کردند و گفتند: باید مشخص شود که نیاز جامعه چیست و چه مقدار است و بر اساس آن اقدام به تولید به خصوص در بخش کشاورزی کرد، در غیر این صورت ممکن است یا تولید در یک محصول زیاد شود و یا در مورد یک محصول با کمبود مواجه شویم.
این مرجع تقلید افزودند: این ناهماهنگی دستگاه های تولید غذایی و خودسرانه بودن آنها یکی از بلاهای جامعه است و شما اگر برای هماهنگی بین این واحدها برنامه ریزی کنید، گام بسیار مهمی را برداشته اید.
ایشان گفتند: اگر نیازها تعیین شد همه محصولات تولیدی با قیمتی متعارف به دست مصرف کننده خواهد رسید.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی وجود واسطه ها را یکی دیگر از مشکلات جامعه عنوان کردند و افزودند: واسطه گری ظالمانه ترین فرض توزیع ثروت در جامعه است.
ایشان بیان کردند: کشاورز یک سال تمام زحمت می کشد، ولی می بیند که جنس او را می خرند و چند برابر قیمت در بازار می فروشند، یعنی بیشتری سود را واسطه ها می برند که زحمت کمتری کشیده اند.
معظم له ابراز داشتند: باید کاری کرد که این واسطه های تحمیل شده حذف شوند یا اینکه واسطه ها هم ضابطه ای داشته باشند که تولیدکننده سهم اصلی و واسطه ها سهم کمتری را ببرند.
ایشان با بیان اینکه گاهی مردم در مسئله نیازها دقت نمی کنند گفتند: سطح فرهنگی جامعه باید ارتقا یابد و مردم  توجیه شوند تا به مقدار نیاز اقدام به تهیه مواد غذایی کنند نه اینکه بیش از نیاز تهیه کرده و باقی را دور بریزند.
این مرجع تقلید عنوان کردند: در برخی هتل ها و رستوران ها دیده می شود که عده ای به دلیل نمایش ثروت باعث می شوند مقدار زیادی مواد غذایی دور ریخته شود. ما نباید بگوییم که دولت و واسطه ها مقصرند؛ بلکه گاهی خود مردم هم مقصرند و باید بیشتر رعایت کنند.
معظم له تصریح کردند: مسئله عرضه صنایع غذایی مهم است و موجب می شود اجناس به بهترین شکل عرضه شوند؛ دنیا به اهمیت مسئله عرضه پی برده است و روی آن برنامه ریزی می کنند.
ایشان به اهمیت صنایع تبدیلی اشاره کردند و گفتند: اینکه بتوانیم مواد اولیه را به موادی که کارایی و قیمت بیشتری دارد تبدیل کنیم بسیار ارزشمند است و باید بیشتر مورد تأکید قرار گیرد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان کردند: شما باید تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات تولید در کشور انجام دهید و تا مقداری که می توانید تلاش کنید و نگران این نباشید که شاید نتوانید تمام مشکلات را رفع کنید بلکه هر مقدار که تلاش کنید ارزش دارد.
ایشان اطلاع رسانی فعالیت ها را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: شما باید فعالیت های مجموعه خود را اطلاع رسانی کنید تا مردم از برنامه ها و عملکرد شما با خبر شوند، مطمئن باشید اگر مردم از رسالت و فعالیت هایتان اطلاع داشته باشند با شما همکاری خواهند کرد.

 

 

 

Share