علت مخفی ماندن دقایق قرآنی و فضایل اهل بیت علیهم السلام

حاج شیخ جعفر ناصری

اهل بیت علیهم السلام به حسب اقتضاء و حد و حدود مردم در مورد قرآن، مطالبی را فرمودند؛ ولی فکر می کنید چقدر مردم پذیرش آن را داشتند؟ چقدر از آن مطالب گفته  شد؟  بعضی از آن مطالب در طول تاریخ از بین رفت.
دشمن در صدد خاموش کردن فضایل آقا امیرالمؤمنین علیه السلام بود و دوستان هم از ترس، در صدد خاموش کردن بودند؛ آن ها عناد و این ها ترس داشتند.
باید احتمال داد که فصل جدیدی باز شود و چشمه هایی جوشان از منابع، حتی علومی از قرآن فوران کند و ابواب جدیدی باز شود. روایات اهل بیت علیهم السلام به همین مطلب اشاره کرده اند که در آخرالزمان، شرایط متفاوت می شود.[۱] شیاطین با تمام قدرت در صدد، سرپوش گذاشتن روی مطالب قرآنی و فضائل اهل بیت علیهم السلام بودند؛ چه شیاطین انسی و چه شیاطین جنّی که آن ها هم تأثیرهایشان در عالم بسیار زیاد است، اما ما خبر نداریم:
وَ اسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِکَ وَ أَجْلِبْ عَلَیْهِمْ بِخَیْلِکَ وَ رَجِلِکَ وَ شارِکْهُمْ‏ فِی الْأَمْوالِ وَ الْأَوْلادِ وَ عِدْهُمْ وَ ما یَعِدُهُمُ الشَّیْطانُ إِلاَّ غُرُوراً؛[۲]
با آواز خود هر چه توانستى از ایشان بفریبى بفریب و از مدارج کمال پایین بیاور و تا آنجا که مى‏ توانى لشگر سوار و پیاده ‏ات را بر سرشان بتازان و احاطه‏ شان کن و در اموال و اولادشان شرکت کن و وعده ‏هاى دروغی شان بده، آرى شیطان چیزى جز دروغ و فریب وعده‏ شان نمى ‏دهد.
از وقتی که خداوند این کلام را فرمود، دست شیاطین باز است. فقط هم یک نوع استعاذه  عملی و توسل به اهل بیت علیهم السلام انسان را نجات می دهد. کس دیگری نمی تواند از پس کار بر بیاید. شیطان هم بدش نمی آید مردم راهی را بگیرند و بروند که مورد تأیید اوست.
------------
پی نوشت:
[۱]. ر. ک: اصول کافی، ج ۱، ص ۹۱.
[۲]. سوره اسراء، آیه ۶۴.
-----------------
منبع : بنیاد هاد

 

Share