خوراکی‌ هایی مفید برای مبتلایان به دیابت و چربی خون در ایام تعطیلات

خوراکی‌هایی مفید برای مبتلایان به دیابت و چربی خون در ایام تعطیلات

افراد مبتلا به بیماری هایی همچون دیابت و فشارخون در ایام نوروز باید توجه ویژه ای به سلامت خود داشته باشند تا دچار تشدید علامت های بیماری نشوند.
 با صرف کمی وقت و حوصله در صورت ابتلای خود یا اطرافیان به بیماری هایی همچون دیابت و فشارخون بالا می توانید خوراک هایی سالم تهیه کنید و در ایام عید از مهمانان خود پذیرایی کنید.
در ایام عید و تعطیلات نوروز به دلیل فعالیت کمتر، رفتن به مهمانی، مسافرت و مصرف مواد قندی و پرچرب احتمال بالا رفتن قند خون وجود دارد، به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند افراد دیابتی از مصرف مواد شیرین، پرچرب و شور در این زمان خودداری کنند، به جای مصرف شیرینی و آجیل های شور در مهمانی ها میوه هایی همچون خیار و پرتقال مصرف کنید که سبب کنترل قند خون و جلوگیری از افزایش آن می شوند.
میوه ها دارای کالری کمتری به نسبت سایر خوراکی ها هستند و مواد غذایی سالمی برای مبتلایان به دیابت و فشارخون بالا به حساب می آیند.
افراد مبتلا به دیابت و فشارخون بالا که دارو مصرف می کنند در ایام عید، روزانه قند و فشارخون خود را اندازه گیری و یادداشت کنند و در صورتی که مقدار قند یا فشارخون آن ها به طور ناگهانی دچار دگرگونی شد به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنند.
یکی از مشکل های رایج در ایام عید، چاقی و اضافه وزن به دلیل بی تحرکی، مصرف بیش از اندازه خوراکی ها و شکستن رژیم غذایی است، به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند افراد روزانه به انجام فعالیت هایی همچون پیاده روی و ورزش های کششی بپردازند تا کمتر دچار چاقی و اضافه وزن شوند، کنترل وزن بدن و مصرف بیشتر میوه به جای شیرینی و خوراکی های پرچرب و شیرین می تواند مانع از چاقی و مشکل های ناشی از آن شود.
دقت در انتخاب خوراکی ها، مصرف مواد غذایی پخته و کبابی به جای سرخ کرده، خودداری از مصرف خوراکی های فست فود، نوشابه های گاز دار و سس های پرچرب از دیگر راه های تنظیم وزن و جلوگیری از اضافه وزن است.
استرس و هیجان را در ایام عید از خود دور کنید، کمی استراحت و ایجاد آرامش روحی، لذت بردن از دیدار با دوستان و اقوام، رفتن به مسافرت و گردش و شرکت در فعالیت های گروهی می تواند سبب سلامت جسمی و روحی شما در سال جدید و حتی کنترل قند و فشارخون شود.
در وعده شام یا نهار اگر در مهمانی ها حضور دارید از خوراکی های پخته و کبابی، سالاد و سبزیجات بیش از خوراکی های سرخ شده استفاده کنید. همچنین با یادآوری به میزبان از مصرف نمک و اضافه کردن آن به خوراک خود خودداری کنید.
شام را سبک و در ساعت های اولیه شب صرف کنید و قبل از خواب اندکی پیاده روی انجام دهید تا دچار چاقی و اضافه وزن نشوید.
در صورت بالا بودن قند و فشارخون، همیشه دارو ها و دستگاه های اندازه گیری را به همراه داشته باشید و به اطرافیانتان نیز شیوه استفاده از آن ها را بیاموزید.
با رعایت راهکار های بالا می توانید بدون نگرانی از تعطیلات نوروز نهایت لذت را ببرید و با روحیه و جسمی سالم و پرانگیزه سال جدید را شروع کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

Share