ضیاءالصالحین سفر در روایات معصومین علیهم السلام و تأثیر آن بر سلامت | ضیاءالصالحین

سفر در روایات معصومین علیهم السلام و تأثیر آن بر سلامت

سفر در روایات معصومین(ع) و تأثیر آن بر سلامت
سفر که از سنت‌ های پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام است دارای آدابی بوده که این آداب کمک می‌ کند سفر خوبی را داشته باشیم همچنین برخی از توصیه‌ های معصومین در بازدید برای حفظ سلامت خود به کار گیریم.

روایات بسیاری از پیامبر اکرم  صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیه السلام، وجود دارد که مسلمانان را به سفر توصیه می کند، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی در کتاب مفتاح الحیاة برخی از این روایات را بر می شمارد، در این کتاب از حضرت علی علیه السلام اندوه زدایی، درآمدزایی، دانش افزایی، ادب آموزی و همراهی با شرافتمند نقل شده است.
همچنین از زبان حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است که دعای مسافر از جمله دعاهای مستجاب در نزد پروردگار عالم است.

آداب سفر
از منظر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم، سفر ملزومات و آدابی دارد که نخستین آن دادن صدقه است و دعا است؛ حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در حین سفر دعا می کرد: «خدایا از سختی سفر و اندوه دوری، سرگردانی، دربدری و بدمنظری درباره خاندان و مال و فرزندم به تو پناه میبرم.» در سیره علی بن موسی الرضا علیه السلام آمده است؛ «هر گاه عزم سفر کردی خاندانت را گرد آور و دو رکعت نماز بگذار با خدا مناجات کن، به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، درود فرست و دستانت را به دعا بلند کن و بگو خدایا من امروز دین، جان و مال، خاندان و فرزندان و همه همسایگان و برادران خود، حاضر و غایب را به تو میسپارم»، امام صادق علیه السلام، نیز می فرماید: «سفرت را با صدقه آغاز کن و آیت الکرسی بخوان»
همچنین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مسلمانان را به مسافرت در شب و روز شنبه سفارش می کند و می فرماید: «شبانه مسافرت کنید زیرا زمین آنگونه که در شب پیموده میشود در روز تعیین می شود» امام صادق علیه السلام نیز به نقل از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «مسافر روز شنبه مسافرت کنند حتا اگر سنگی در روز شنبه از کوهی فرو غلتد خدا آن را در جای بازگرداند».

ملزومات سفر
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «نشانه شرافت و شخصیت فرد این است که هنگام سفر توشه خوب بردارد، هرگاه پیامبر صلی الله مسافرت میکردند، آیینه، سرمه، شانه، مسواک و قیچی را همراه خود می برد. امام صادق علیه السلام، لوازم سفر را همراه داشتن توشه فراوان خوب و بخشش آن به همسفران، و نیز راز پوشی و شوخی هایی که موجب خفت دوستان و خشم خدا نباشد، می داند. همچنین پیامبر توصیه می کند حتما خوراک مقوی و سبک را با خود به همراه داشته و آن را در بین همسفران تقسیم کرد.

تأثیر سفر در سلامت
سفر در طب اسلامی می تواند دارای بار مثبت برای بدن و کمک به سلامت آن باشد دیدن تصاویر طبیعی و توقف در جاهای سرسبز و حضور در کنار چشمه سار ها در روایات توصیه شده است از جمله امام باقر علیه السلام، می فرماید «در سفر هرگاه به دشت سرسبزی رسیدید توقف کنید».
محمد علی انصاری رئیس انجمن تحقیقات طب سنتی در این باره به ایکنا می گوید: امروزه ثابت شده است که در دشت های سرسبز، آبشارها، ارتفاعات یون های منفی بسیاری وجود دارند که مستقیم با ساز و کار بدن در ارتباط بوده و به سلامت مردم کمک می کند.

منبع: ایکنا

 

Share