ضیاءالصالحین بهترین راه های درمان گوش درد در کودکان | ضیاءالصالحین

بهترین راه های درمان گوش درد در کودکان

درمان گوش درد در کودکان
درصورتی که فرزند کوچک شیر خواری دارید، می توانید از شیر خود برای درمان گوش درد استفاده کنید. این ماده طبیعی با خواص فوق العاده در بدن زنان تولید می شود. چند قطره شیر را در اطراف گوش خارجی بچکانید تا در گوش نفوذ کند.

بهترین راه های درمان گوش درد در کودکان

درمان گوش درد روشها و طریقهای مختلفی دارد که در این پست سعی میکنیم بهترین روشهای ممکن خانگی و.. را خدمت شما عرض کنیم. مثلا، برای درمان گوش درد شیر مادر یکی از بهترین روشهاست...

بهترین راه های درمان گوش  درد در کودکان

گوش درد یکی از شایع ترین دردهایی است که ممکن است همه افراد از زن و مرد، پیر و جوان به آن مبتلا شوند. اما وقتی کودک شما دچار گوش می شود، بیشتر نگران می شوید، زیرا روند بیماری از یک طرف و توضیح علت درد به کودک از سمت دیگر شما را آشفته می کند.

دلایل بسیار زیادی برای گوش درد وجود دارد. برخی از کودکان ممکن است سرماخورده باشند، دچار عفونت شوند و یا به دلیل مشکلات در بینی و حلق این درد به گوش کودک منتقل شده باشد، اگر گوش کودکتان را به تازگی سوراخ کرده اید و یا درون و اطراف آن جوش هایی مشاهده می کنید و ممکن است علت گوش درد کودکتان در این دلایل نهفته باشد. برای انجام یک درمان مؤثر در ابتدا باید علت گوش درد را متوجه شوید و سپس درمان متناسب با آن را انتخاب نمایید.

بهتر است در اولین فرصت کودکتان را به پزشک ببرید تا علت گوش درد را متوجه شده و با تجویز دارو آن را درمان کند، اما اگر به پزشک دسترسی ندارید، می توانید با استفاده از راهکارهای زیر درد گوش را کمتر کنید و سپس در اسرع وقت به دکتر بروید. در این مطلب می خواهیم چند راهکار طبیعی و خانگی برای درمان گوش درد در کودکان را به شما بیاموزیم.

در ابتدا با نشانه های عفونت و گوش درد آشنا شوید

تشخیص عفونت گوش و گوش درد در کودکان مخصوصاً نوزادان و بچه های  کوچک سخت است. اما با استفاده از چند نشانه می توانید به آن پی ببرید.

  • تحریک پذیری گوش
  • دست زدن بیش ازاندازه به گوش و کشیدن آن( درصورتی که علائم دیگری ندارد این نشانه غیرقابل اعتماد است)
  • از دست دادن اشتها در نوزادان
  • مشکل در خواب
  • تب
  • تخلیه مایع خاص از گوش

نکته: در مورد نوزادان بهتر است بعد از تشخیص گوش درد، به سرعت به پزشک مراجعه کنید، زیرا آن ها حساس هستند و ممکن است شرایط گوششان به سرعت بدتر شود.

در درمان گوش درد توجه داشته باشید که تمام گوش دردها با این داروهای خانگی رفع نمی شوند، مسائلی مانند عفونت گوش گسترده و طولانی می تواند به شنوایی کودک آسیب بزند. بنابراین اگر درد غیرقابل تحمل است و چند روز طول کشیده، بهتر است کودکتان را نزد متخصص اطفال ببرید.

روش های خانگی برای درمان گوش درد در کودکان :

استفاده از کمپرس آب گرم

استفاده از کمپرس آب گرم

برای این کار می توانید یک حوله را در آب داغ فرو برده و سپس بچلانید تا تمام آب آن خارج شود و یا حوله را روی شوفاژ و بخاری گرم کرده و بر روی گوش کودک و گردن او بگذارید. درصورتی که کمپرس آب دارید، کار شما راحت تر است. در آن مقداری آب جوش بریزید و بر روی گوش کودک بگذارید. ممکن است کودک شما از این کار امتناع کند، اما عصبانی نشوید و او را دعوا نکنید، بلکه به آرامی به او توضیح دهید این کار درد گوش را کمتر می کند.

استفاده از کمپرس آب سرد

درصورتی که کمپرس آب گرم فایده ای نداشت، می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید. البته مراقب باشید و یخ را به صورت مستقیم بر روی گوش او نگذارید، زیرا این کار جریان خون به گوش را قطع می کند. یخ را در کمپرس آب گذاشته و یا آن را در پلاستیکی بگذارید و حوله ای را به دور آن بپیچید.

برگ ریحان

برگ ریحان

برگ ریحان یک روش ساده و ارزان برای تسکین درد گوش است. این گیاه خواص فوق العاده ای دارد که هنوز بیشتر ابعاد آن ناشناخته می باشد. برای استفاده از این روش مقداری برگ ریحان را خرد کرده و له کنید و چند قطره از عصاره آن را در اطراف گوش بریزید، آن را مستقیماً به کانال گوش وارد نکنید. علاوه بر این می توانید از روغن ریحان نیز استفاده کنید و چند قطره روغن ریحان را روی پنبه بچکانید و آن را در گوش قرار دهید تا کم کم جذب شود. توپ پنبه ای را بردارید و  بخوابید و گوشتان را به صورت مایل نگه دارید تا مایع ها از آن خارج شود.

روغن زیتون

روغن زیتون یکی از مؤثرین روش ها برای درمان عفونت گوش و گوش درد در کودکان است. کافی است مقداری از روغن زیتون را در ماکروویو گرم کنید تا به دمای بدنتان برسد و سرد نباشد. روغن را به آرامی در اطراف و گوش خارجی بمالید. این کار را می توانید با استفاده از یک پنبه انجام دهید. بعد از استعمال روغن گوش را به صورت مایل نگه دارید تا روغن ها از آن خارج شود. این روغن کثیفی های داخل گوشتتان را از بین می برد و مانع از رشد باکتری ها و قارچ ها می شود. در استفاده از این روغن ها زیاده روی نکنید و به میزان خیلی کم از آن ها استفاده کنید.

سیر

سیر دارای خواص ضد میکروبی و ضدعفونی کننده طبیعی است و برای درمان عفونت های گوش بسیار مفید است. یک حبه سیر را له کرده و با روغن کنجد یا روغن زیتون گرم مخلوط کنید و اندکی تفت دهید. گوش خارجی را تمیز کرده و مواد را درون یک پارچه ریخته و  این مواد را به گوش خارجی بمالید و بر روی آن قرار دهید. به عنوان روش دیگر می توانید مقداری سیر را در آب بپزید و درنهایت له کنید و به آن نمک اضافه کنید آن را درون پارچه های نازک بپیچانید و بر روی گوش قرار دهید. علاوه بر اینُ مصرف یک تا دو حبه سیر خام در روز می تواند روند بهبودی کودکتان را تسریع ببخشد.

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس

چند قطره روغن اکالیپتوس را رقیق کرده بر روی یک توپ پنبه ای بریزید و آن را بر روی گوش موردنظر قرار دهید. توپ پنبه ای را بردارید و  بخوابید و گوشتان را به صورت مایل نگه دارید تا مایع ها از آن خارج شود. هر روز این کار را تکرار کنید تا درد گوش کمتر شود.

می توانید از این روغن برای ماساژ گوش نیز استفاده کنید. البته روغن اکالیپتوس قوی و تند است و بهتر است برای استفاده آن را با روغن های دیگری مانند کنجد، زیتون و یا نارگیل رقیق کنید و سپس در ماکروویو اندکی حرارت دهید تا به دمای بدنتان برسد. با استفاده از این روغن اطراف گوش و گردن را ماساژ دهید تا درد تسکین پیدا کند.

روغن خردل

یکی دیگر از روغن هایی که باعث پاک سازی گوش، کاهش عفونت و درد می شود روغن خردل است. چند قطره روغن خردل گرم را به گوش خارجی تان آغشته کنید تا با نفوذ در گوش مواد اضافی و میکروب های را از بین برده و از گوش خارج کند. سپس بخوابید و گوشتان را به صورت مایل نگه دارید تا مایع  از آن خارج شود. هر روز این کار را تکرار کنید تا درد گوش کمتر شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید ویدئوهای یوتیوب را مشاهده کرده و با روش های استعمال این روغن ها به صورت تصویری آشنا شوید.

شیر مادر

درصورتی که فرزند کوچک شیر خواری دارید، می توانید از شیر خود برای درمان گوش درد استفاده کنید. این ماده طبیعی با خواص فوق العاده در بدن زنان تولید می شود. چند قطره شیر را در اطراف گوش خارجی بچکانید تا در گوش نفوذ کند. شیر مادر با توجه به آنتی بادی هایی که در آن وجود دارد یک درمان رایج برای عفونت گوش در کودکان است. شیر مادر را در یک ظرف تمیز ذخیره کنید. شیر را به صورت مستقیم از پستان به گوش کودک منتقل نکنید ، زیرا فشار و مقدار آن زیاد است. بهترین روش این است که شیر مادر را در یک ظرف تمیز جمع آوری کره و با قطره چکان یک تا دو قطره در گوش بریزید، سپس گوش را به صورت مایل نگه دارید تا از آن خارج شود.

نمک درشت

نمک درشت

نمک درشت می تواند به عنوان یک درمان خانگی برای گوش درد کودکان باشد، یک فنجان نمک درشت را به مدت یک دقیقه در ماکروویو قرار دهید، آن را بیرون آورده و مخلوط کنید و دوباره به مدت یک دقیقه در ماکرویو بگذارید. نمک ها را در یک پارچه پنبه ای تمیز بریزید و گره بزنید و  به مدت ده دقیقه بر روی گوش موردنظر قرار دهید و این کار را تکرار کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب نیز یک روش خانگی برای از بین بردن قارچ ها و باکتری های درون گوش است. سرکه را با مقداری مساوی آب رقیق کنید و سپس مقداری توپ پنبه ای را به آن آغشته کرده و درون گوش قرار دهید تا ۵ دقیقه در آن بماند. توپ پنبه ای را بردارید و بخوابید و گوشتان را به صورت مایل نگه دارید تا مایع  از آن خارج شود.

پیاز

مواد آنتی باکتریال موجود در پیاز می تواند با عفونت مبارزه کرده و گوش درد را تسکین دهد. مقداری پیاز را خرد کرده و درون قابلمه تفت دهید تا نرم شود. سپس آب آن را جدا کرده و یک تا دو قطره در گوش بریزید مراقب باشید بیش از اندازه داغ نباشد.

روغن درخت چای

روغن درخت چای

روغن درخت چای نیز برای درمان گوش درد بسیار مفید است. مقداری از این روغن را  با روغن زیتون مخلوط کرده و گرم کنید(درجه حرارت بدن). یک یا دو قطره از آن را به آرامی در گوش خارجی بچکانید تا به مرور وارد گوش شود. با قدرت و شدت و به مقدار زیاد این روغن را در گوش نریزید، زیرا باعث آسیب بیشتر خواهد شد. سپس گوش را به صورت مایل نگه دارید تا  روغن از آن خارج شود. 

کلام آخر در درمان گوش درد

گوش درد بیماری نیست، بلکه نشانه ای از یک بیماری دیگر است. سرماخوردگی و آنفولانزا عامل اصلی گوش درد در کودکان می باشد. این روش های خانگی به سرعت می توانند گوش درد در کودکتان را تسکین دهند؛ اما شناسایی علت گوش درد و رفع آن اهمیت بیشتری دارد. زیرا تا زمانی که عامل گوش درد را رفع نکنید، این درد ادامه خواهد داشت.

البته تمام گوش دردها با این داروهای خانگی رفع نمی شوند، مسائلی مانند عفونت گوش گسترده و طولانی می تواند به شنوایی کودک آسیب بزند. بنابراین اگر درد غیرقابل تحمل است و چند روز طول کشیده، بهتر است کودکتان را نزد متخصص اطفال ببرید.

بهترین راه های درمان گوش  درد در کودکان

منبع: parenting.firstcry.com

Share