تلاوت سوره طارق - استاد جواد فروغی

موضوع: 
سوره طارق با صدای استاد جواد فروغی از قاریان بزرگ قرآن در ایران - تلاوت تصویری

تلاوت سوره طارق - استاد جواد فروغی

تلاوت سوره طارق با صدای دلنشین و ماندگار استاد جواد فروغی از قاریان بزرگ قرآن در ایران به مدت 6:22 به همراه متن و ترجمه آیات

تلاوت سوره طارق - استاد جواد فروغی

تلاوت سوره طارق :

وَالسَّمَاءِ وَالطَّارِقِ ﴿١﴾ وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ ﴿٢﴾ النَّجْمُ الثَّاقِبُ ﴿٣﴾ إِن كُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَيْهَا حَافِظٌ ﴿٤﴾ فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ مِمَّ خُلِقَ ﴿٥﴾ خُلِقَ مِن مَّاءٍ دَافِقٍ ﴿٦﴾ يَخْرُجُ مِن بَيْنِ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ ﴿٧﴾ إِنَّهُ عَلَىٰ رَجْعِهِ لَقَادِرٌ ﴿٨﴾ يَوْمَ تُبْلَى السَّرَائِرُ ﴿٩﴾ فَمَا لَهُ مِن قُوَّةٍ وَلَا نَاصِرٍ ﴿١٠﴾ وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الرَّجْعِ ﴿١١﴾ وَالْأَرْضِ ذَاتِ الصَّدْعِ ﴿١٢﴾ إِنَّهُ لَقَوْلٌ فَصْلٌ ﴿١٣﴾ وَمَا هُوَ بِالْهَزْلِ ﴿١٤﴾ إِنَّهُمْ يَكِيدُونَ كَيْدًا ﴿١٥﴾ وَأَكِيدُ كَيْدًا ﴿١٦﴾ فَمَهِّلِ الْكَافِرِينَ أَمْهِلْهُمْ رُوَيْدًا ﴿١٧﴾

ترجمه سوره طارق :

سوگند به آسمان و آن اختر شبگرد. (۱) و تو چه دانى كه اختر شبگرد چيست؟ (۲) آن اختر فروزان. (۳) هيچ كس نيست مگر اينكه نگاهبانى بر او است. (۴) پس انسان بايد بنگرد كه از چه آفريده شده است؟ (۵) از آب جهنده اى خلق شده، (۶) از صلب مرد و ميان استخوان هاى سينه زن بيرون مى آيد. (۷) در حقيقت، او بر بازگردانيدن وى بخوبى تواناست. (۸) آن روز كه رازها فاش شود، (۹) پس او را نه نيرويى ماند و نه يارى. (۱۰) سوگند به آسمان بارش انگيز، (۱۱) سوگند به زمين شكافدار ، (۱۲) در حقيقت، قرآن گفتارى قاطع و روشنگر است؛ (۱۳) و آن شوخى نيست. (۱۴) آنان دست به نيرنگ مى زنند. (۱۵) و دست به نيرنگ مى زنم. (۱۶) پس كافران را مهلت ده، و كمى آنان را به حال خود واگذار. (۱۷)

تلاوت سوره طارق - استاد جواد فروغی

محتوای سوره طارق : 

به گفته تفسیر نمونه مطالب این سوره بر دو محور است: ۱. معاد، ۲. قرآن و ارزش و اهمیت آن. خداوند در آغاز سوره بعد از سوگندهایی، به وجود مراقبان الهی بر انسان اشاره می کند و سپس برای اثبات ممکن بودن معاد، به زندگی نخستین و آغاز پیدایش انسان از آب نطفه اشاره می کند و نتیجه می گیرد خداوندی که قادر است انسان را از چنین آبی بی ارزش و ناچیز بیافریند، توانایی بر بازگشت مجدد او نیز دارد. در مرحله بعد به بعضی ویژگی های رستاخیز می پردازد و آن گاه با ذکر سوگندهایی متعدد و پرمعنا، اهمیت قرآن را گوشزد می کند و سرانجام سوره را با تهدید کافران به مجازات الهی پایان می دهد.

تلاوت سوره طارق - استاد جواد فروغی

جواد فروغی :

جواد فروغی زاده سال ۱۳۵۸ در مشهد قاری بین المللی قرآن و پژوهشگر قرآنی است. گرچه جواد فروغی در اواخر دهه ۱۳۶۰ و اوایل دهه ۱۳۷۰ بسیار خوش درخشید، اما در سال های بعد بیشتر به امور روزمره پرداخت و ترجیح داد در پشت صحنه فعالیت کند. فروغی در ۱۹ سالگی ازدواج کرد و اکنون یک پسر دارد. او در حال حاضر دانشجوی دکتری قرآن و حدیث است.

فیلم ها و کلیپ های بیشتر در سایت فیلم و انیمیشن ضیاءالصالحین 
فیلم های سینمایی ، سریال ، انیمیشن
سخنرانی ، تلاوت قرآن

Share