22 بهمن چه روزی است؟ همه چیز در مورد 22 بهمن

22 بهمن
22 بهمن چه روزی است؟ روز 22 بهمن ماه سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند ایران به رهبری امام خمینی است.مردم در روز 22 بهمن در تظاهرات شرکت می کنند.

22 بهمن چه روزی است؟ همه چیز در مورد 22 بهمن

22 بهمن چه روزی است؟ روز 22 بهمن ماه سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند ایران به رهبری امام خمینی رحمه الله است.مردم در روز 22 بهمن در تظاهرات شرکت می کنند.

22 بهمن

پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن

با وجود همه ناباوری ها و تمامی تلاش هایی که در سطح بین المللی برای حفظ رژیم شاه و جلوگیری از موفقیت امام خمینی رحمه الله به عمل آمد، انقلاب اسلامی در مرحله نخست مبارزات خویش در روز 22 بهمن پیروز گردید و از این جهت پیروزی آن بیشتر به یک معجزه شبیه بود تا تحولی عادی. به جز امام خمینی رحمه الله و توده های بی شماری که خارج از تحلیل های معمول، به گفته ها و وعده های امام باور قلبی داشتند، عموم تحلیل گران سیاسی و همه کسانی که در رخدادها و حوادث ایران دخیل بودند وقوع چنین پیروزی را حتی تا روزهای واپسین عمر رژیم شاه ناممکن می دانستند.

چنین بود که از صبحدم 22 بهمن 1357 خصومت با نظام نوپای اسلامی در پهنه ای گسترده آغاز شد. جبهه دشمنی ها را آمریکا رهبری می کرد و دولت انگلیس و برخی دول اروپایی دیگر به همراه تمامی رژیم های وابسته به غرب در آن مشارکت فعال داشتند. شوروی (سابق) و اقمار آن نیز ناخرسند از اتفاقی که در ایران افتاده و به حاکمیت دین منجر گردید، با آمریکائی ها در بسیاری از خصومت ها همسو شدند. نمونه بارز این هم پیمانی در همنوائی نیروهای چپ و راست ضدانقلاب داخل کشور که بعدها اسناد وابستگی آنان به سفارتخانه های شوروی و آمریکا افشا گردید و از آن بارزتر هماهنگی همه جانبه دو کشور در تجهیز صدام و حمایت از او در جنگ با جمهوری اسلامی را می توان مشاهده کرد. اما امام خمینی رحمه الله با همان منطقی که نهضت اسلامی را آغاز کرده بود، در اوج فتنه ها و فشارهای خارجی انقلاب را هدایت کرد و آن را با اراده خویش به دوره سازندگی و ثبات هدایت نمود.

انقلاب ما انقلاب امام خمینی رحمه الله است

نهضتی که امام خمینی رحمه الله پرچمدار و پایه گذار آن بود، توانست در روز 22 بهمن غبار از چهره اسلام زدوده و سیمای حقیقی آن را پس از 14 قرن به جهان تشنه عدالت بنمایاند. به همین دلیل است که انقلاب اسلامی ایران در جهان اسلام به عنوان «انقلاب امام خمینی رحمه الله» شناخته شده است.

به همین علت است که تاکنون هیچ یک از طرح های سیاسی و اقتصادی و نظامی آمریکا علیه ایران که غالباً با حمایت یا سکوت متحدان منطقه ای و جهانی آن کشور همراه بوده، به نتیجه نرسیده است و به همین دلیل است که پس از گذشت سه دهه مقابله غرب با انقلاب، امروز تئوریسین ها و سیاستمداران اروپائی و آمریکائی بر ضرورت پذیرش و تحمل واقعیت انقلاب و جایگاه جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی تاکید می کنند.

نهضتی که در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسید، امروزه برای بسیاری از ملل جهان چراغ راه زندگی است. از این رو «22 بهمن» تنها نباید به عنوان روز پایانی یک رژیم سیاسی و آغازی بر حیات رژیم دیگر تلقی گردد. بلکه باید از آن به عنوان سرفصلی برجسته در تاریخ سیاسی ایران و نقطه ای عطف در روند مبارزات ملت ایران یاد کرد.

22 بهمن و حیرت جهانیان

 در دوران معاصر، روز 22 بهمن پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، حادثه مهم و حیرت انگیزی برای جهانیان بود. این حادثه بزرگ قرن از یک سو معادلات سیاسی استکبار را در ادامه سیاست سلطه و تقسیم استعماری جهان بر هم زد و از سوی دیگر یکی از استوارترین رژیم های وابسته را ریشه کن ساخت و در کشور ایران با اهمیتی که از نظر استراتژیکی و اقتصادی برای قدرت های بزرگ جهان داشت، تحولی سیاسی ـ مردمی و عظیم به وجود آورد و یکبار دیگر اسلام به عنوان قدرت تعیین کننده در جهان مطرح شد و چشم انداز وحدت جهان اسلام و ایستادگی در برابر استعمار کهنه و نو، ایجاد قطب سیاسی جدید در جهان و فروریزی رژیم های وابسته و تحمیلی را در سرزمین های پر نعمت اسلامی، در برابر دیدگان مشتاق بیش از یک میلیارد مسلمان گشود و موجی از وحشت و اضطراب را در دل های جهانخوران پدید آورد.

پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن

عوامل پیروزی در 22 بهمن

پیروزی شکوهمند 22 بهمن 57، حاصل عوامل بسیاری است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. ایمان به خداوند متعال
 2. رهبری روحانی متقی و فقیه آگاه؛ امام خمینی رحمه الله
 3. اتحاد و همبستگی همه، اقشار ملت.
 4. استقامت و پایداری در راه خدا، تحمل مشکلات و... بر هیچ کس پوشیده نیست که جمع شدن این عوامل در ملتی موجب نزول تاییدات غیبی الهی گردیده و پیروزی آن ها بر دشمنان حتمی می شود.

عوامل پیروزی در 22 بهمن

روزشمار وقایع انقلاب در 22 بهمن 57

3 بهمن 1357 (سه شنبه): شورای سلطنت که برای حفظ رژیم سلطنتی در ایران تشکیل شده بود منحل گردید.

4 بهمن 1357 (چهارشنبه): برای جلوگیری از حضور امام خمینی رحمه الله در بین مردم ایران ارتش فرودگاه مهرآباد را به اشغال درآورد.

5 بهمن 1357 (پنج شنبه): دولت بختیار 3 روز فرودگاه های کشور را بست.

7 بهمن 1357 (شنبه): تحصن روحانیون مبارز در دانشگاه تهران در اعتراض به بستن فرودگاهها آغاز شد.

9 بهمن 1357 (دوشنبه): فرودگاه برای ورود امام خمینی رحمه الله بازگشایی شد

در پی اعتصابات و تظاهرات و راه پیمایی مردم که خواستار بازگشایی فرودگاه مهرآباد بودند، دولت بختیار فرودگاه مهرآباد را از اشغال نظامی خارج کرد.

11 بهمن 1357 (چهارشنبه): مأمور ارتش در خیابانهای تهران دولت برای ترساندن مردم و ایجاد حکومت وحشت با انجام رژه نظامیان در تهران و ترویج شایعه کودتا توسط ارتش دست به حیله دیگری برای انحراف مبارزات مردم ایران زد.

12 بهمن 1357 (پنج شنبه):

 • ساعت 9 و 27 دقیقه و 30 ثانیه حضرت امام خمینی رحمه الله پس از پانزده سال تبعید پای بر خاک ایران گذاشتند.
 • فرمانداری نظامی بر اثر فشار مردم راه پیمایی و تظاهرات را برای 3 روز آزاد اعلام کرد.
 • نظامیان مستقر در تلویزیون به طور ناگهانی پخش مراسم استقبال را قطع کردند.

17 بهمن 1357 (سه شنبه):

 • بر اساس پیشنهاد شورای انقلاب، حضرت امام خمینی رحمه الله دولت موقت را به مردم معرفی نمودند.
 • دولت موقت به ریاست مهندس مهدی بازرگان تشکیل گردید.

19 بهمن 1357 (سه شنبه):

 • راه پیمایی مردم ایران در حمایت از دولت موقت انجام شد.
 • نیروی هوایی ارتش با حضرت امام خمینی رحمه الله بیعت کردند.
 • حضرت امام خمینی رحمه الله به زیارت حضرت عبدالعظیم (سلام الله علیه) رفتند.

20 بهمن 1357 (جمعه):

 • طرفداران قانون اساسی با تجمع در استادیوم امجدیه (شهید شیرودی ) دست به تظاهرات زدند.
 • ساعت 9 شب سربازان گارد شاه به پادگان نیروی هوایی در شرق تهران (خ دماوند) حمله نمودند.
 • مردم برا ی کمک به سربازان نیروی هوایی مسلح شدند.

21 بهمن 1357 (شنبه):

 • دولت بختیار زمان حکومت نظامی را افزایش داده و حکومت نظامی را از ساعت 4 بعدازظهر اعلام نمود.
 • حضرت امام خمینی رحمه الله دستور شکستن زمان حکومت نظامی و حضور مردم در خیابان ها را صادر نمودند.
 • در تهران و شهرستان ها بین سربازان گارد و مردم مسلح درگیری های بسیار شدید رخ داد.

22 بهمن 1357 (دوشنبه)

 • تهران صحنه جنگ خونین مسلحانه بین مردم و سربازان طرفدار رژیم پهلوی گردیده است.
 • با تسلیم تمامی نیروهای نظامی و پیروزی مردم مسلمان ایران رژیم ستمشاهی پس از 57 سال ظلم و ستم متلاشی گردید.

 

منبع : ستاره

Share