شیوه حل اختلاف نظر بین پدر و فرزندان - حجت الاسلام تراشیون

در این کلیپ کوتاه 6 دقیقه ای با راهکارهای حل اختلاف نظر پدر و فرزندان در کلام حجت الاسلام تراشیون آشنا شوید.

شیوه حل اختلاف نظر بین پدر و فرزندان - حجت الاسلام تراشیون

در این کلیپ کوتاه 6 دقیقه ای با شیوه حل اختلاف نظر بین پدر و فرزندان در کلام حجت الاسلام تراشیون آشنا شوید.

شیوه حل اختلاف نظر بین پدر و فرزندان

شیوه حل اختلاف نظر بین پدر و فرزندان

والدینی که هر بحثی را تبدیل به جنگی می‌ کنند که در آن برنده و بازنده وجود دارد فقط موجب تاسف می‌ شوند. این کار فقط برای ایجاد فاجعه است، زیرا صرف‌ نظر از نحوه ی خاتمه بحث و گفتگو یا فرزند یا والد باید با احساس شکست پا بیرون بگذارد. حال آنکه اهل مباحثه کسی است که بتواند آن را به نحوی سامان دهد که در آن هر دو طرف احساس رضایت کنند.

بعضی اختلافات بین والدین و فرزندان غیرقابل اجتناب است. مقرراتی دارید که فرزندتان نمی‌ پسندد و بر سر آنها بحث درمی‌ گیرد. اگر شما و فرزندتان گاهی با هم اختلافاتی دارید، اصلاً جای نگرانی نیست، ولی اگر اختلافات شما بیش از دو بار در هفته باشد، یا اغلب مهار گسیخته شده و به داد و فریاد یا کتک کاری بینجامد، باید در جستجوی کمک گرفتن از متخصص باشید، زیرا وجود این اندازه اختلاف، طبیعی نیست.

مسئله این نیست که شما و فرزندتان با هم ستیز داشته باشید – زیرا اختلاف نظر امری طبیعی است، بلکه موضوع مهم این است که اختلافات خود را چگونه حل می‌ کنید، پس از اتمام بحث، هر یک چه احساسی پیدا می‌ کنید. 

هنگامی که با فرزندتان بر سر مقرراتی بحث می‌ کنید، به سادگی می‌ توانید از اختیار پدرانه یا مادرانۀ خویش بهره بگیرید. فرزند 5 ساله‌ تان نخود سبز دوست ندارد، ولی شما می‌ گویید تا آخرین نخود را نخورده نباید از پشت میز بلند شود. فرزند 9 سالۀ شما می‌خواهد در حالی که رادیو پخش روشن است تکالیفش را انجام دهد، ولی شما می‌ گویید نباید صدای موسیقی باشد.

هرچند اعمال قدرتِ والدی اختلاف را به نفع شما حل کند، ولی فرزندتان موقعیت را با احساس مغلوب شدن و اینکه با او ناعادلانه رفتار شده ترک می‌ کند. این وضع تخم خشم و نارضایتی را می پرورد و در سنین بعدی سرکشی و طغیان برمی‌ انگیزد.

Share

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.