جواب شیطان به سوالات پیامبر اسلام

شیطان
روزی گفتگویی میان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) با شیطان اتفاق افتاد که پاسخ او به سوالات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم شنیدنی است. (جواب شیطان به سوالات پیامبر اسلام)

جواب شیطان به سوالات پیامبر اسلام

روزی گفتگویی میان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) با شیطان اتفاق افتاد که پاسخ او به سوالات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم شنیدنی است. (جواب شیطان به سوالات پیامبر اسلام)

جواب شیطان به سوالات پیامبر اسلام

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در خانه اُمّ سلمه  نشسته بودند. کسی از همسر ایشان اجازه ورود خواست. حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) فرمودند: ابلیس است، در را به روی او نبندید نمی خواهم راهش ندهید در را باز کنید و بگذارید بیاید.

وقتی ابلیس رو به روی پیامبر (صلی الله علیه و آله) نشست، گفت من به اختیار خودم به اینجا نیامده ام، دو فرشته از جانب خداوند من را مأمور کردند تا جلسه ای با تو داشته باشم. حضرت فرمودند: من سؤالاتی دارم که تو باید به آنها جواب بدهی.

حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) از شیطان پرسیدند: در این دنیا با چه کسی دشمن هستی؟

با تو! نسبت به شما دشمنی بسیار دارم. حضرت پرسیدند: چرا؟

شیطان پاسخ داد: تو با این قدرت معنوی، مردم را هدایت می کنی و به آنها وعده قطعی می دهی که آنها را در قیامت نیز شفاعت خواهی کرد. تو مانع و مخل کار من هستی و زحمت مرا به باد می دهی.

حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) از شیطان پرسیدند: آیا با کس دیگری هم دشمن هستی، شیطان گفت: من با یاران و دوستان تو هم دشمن هستم. آنها وقتی گناه می کنند عاشق توبه هستند و از عذاب الهی دلهره دارند و به پدر و مادرشان احترام می گذارند. همچنین دشمن عالمی هستم که به علمش عمل می کند و دشمن کسی هستم که از کار خیر روگردان نیست.

نظر شیطان درباره حضرت علی (علیه السلام)

نظر شیطان درباره حضرت علی (علیه السلام)

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از شیطان پرسیدند: نظرت درباره علی بن ابیطالب (علیهما السلام)، وصی من چیست؟ شیطان پاسخ داد یا رسول الله امکان دستیابی به علی (علیه السلام) وجود ندارد. این آدم از نظر ما دست نیافتنی است؛ چون به پروردگار عالمیان متصل است و ما نمی توانیم به او برسیم و من راضی هستم که او کاری با من نداشته باشد چرا که من طاقت یک لحظه دیدار او را ندارم چون نور الهی علی آنقدر قوی است که ما را دفع می کند.

حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) فرمودند: شیطان! رفقای تو در این دنیا چه کسانی هستند؟ شیطان گفت: کسانی که پشت سر مردم غیبت می کنند و پایبند به نماز نیستند. حضرت رسول (علیه السلام) فرمودند: همنشینان تو چه کسانی هستند؟ شیطان گفت: شرابخواران و همچنین تمام زناکاران در آغوش من هستند.

پیامبر (صلی الله علیه و آله) پرسیدند: وکیلان تو چه کسانی هستند؟ شیطان گفت: وکیلان من کم فروشان، و خزانه داران من کسانی هستند که خمس و زکات خود را پرداخت نمی کنند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در ادامه پرسیدند: شیطان! سرور و شادی تو در چیست؟ شیطان پاسخ داد در این است که مردم قسم دروغ می خورند. حضرت فرمود چشم تو را چه چیزی کور می کند؟ شیطان گفت کمکی که به مستمند در تنهایی می شود. پیامبر فرمود گوش تو را چه چیزی کر می کند؟ شیطان گفت وقتی امت تو دستانشان را به سوی پروردگار بلند کرده و یا الله و یا رب می گویند.

مسجد شیطان کجاست و چه کسانی مؤذن او هستند؟

مسجد شیطان کجاست و چه کسانی مؤذن او هستند؟

پیامبر (صلی الله علیه و آله) از شیطان پرسیدند: مسجد تو کجاست؟ شیطان گفت بازارهایی که پر از غش و تقلب در اموال باشد.

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: با چه کسی هم غذا هستی؟

شیطان گفت: زنان و مردانی که بر سر سفره، نام خدا را نمی برند.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: چه کسی پیش تو عزیز است؟

شیطان گفت: کسی که دائم غرق در معصیت است و معصیت را برای لحظه ای تعطیل و رها نمی کند.

حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) از شیطان پرسیدند: آیا تو مؤذنی هم داری؟

شیطان گفت: کارگردانان و مطربان شبانه، مؤذن من هستند. حضرت فرمود شکار تو چیست؟

شیطان گفت مردان چشم چران. پیامبر پرسید چه کسی را بیشتر از همه دوست داری؟ شیطان گفت کسی که با اخلاق و زبانش آرامش یک جامعه و خانواده را برهم می ریزد.

شیطان از چه کسانی رضایت کامل دارد؟

شیطان از چه کسانی رضایت کامل دارد؟

پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: شیطان از چه کسی رضایت کامل داری؟ شیطان گفت: از زنانی که با روی و موی باز با لباس و پوشش خود جلب توجه کرده، با آرایش بیرون آمده و دین مردم را غارت می کنند. (شیطان در حالی این سخنان را می گفت که آن زمان بدحجابی در شهر مدینه وجود نداشت)

نظر شیطان درباره حضرت علی (علیه السلام)

منبع: از کتاب انوار المجالس به نقل از کتاب سراج القلوب - جواب شیطان به سوالات پیامبر اسلام

Share