مرتبه دوم، پیروزی با ایشان است - پیروزی امام خمینی

گذری کوتاه بر رویکردهای سیاسی و اجتماعی آیت الله بهجت قدس سره
آیت الله بهجت قدس سره
در ایام مبارزه، مرتباً با هم رفت وآمد می کردند. مرحوم والد پیشنهادهایی هم برای مبارزه می دادند. همچنین [در مورد پیروزی امام خمینی رحمه الله] می گفتند: «مرتبه دوم، پیروزی با ایشان است؛ ولی دعا می كنیم برای بعدش مشكلی پیش نیاید.»

مرتبه دوم، پیروزی با ایشان است - پیروزی امام خمینی

در سیاست کاملاً صاحب نظر بودند و مطالب را روشن می کردند، ولی برای اهلش؛ البته گویا فقط دید ظاهری نبود. اوایل انقلاب با مرحوم امام رحمه الله جلساتی داشتند. در ایام مبارزه، مرتباً با هم رفت وآمد می کردند. مرحوم والد پیشنهادهایی هم برای مبارزه می دادند. همچنین [در مورد پیروزی امام خمینی رحمه الله] می گفتند: «مرتبه دوم، پیروزی با ایشان است؛ ولی دعا می كنیم برای بعدش مشكلی پیش نیاید.»

حتی وجوهات را برای کشتن شاه مصرف کنیم. اگر او خودش حذف شود، یکی دیگر را سر کار می آورند که در ابتدای کار ضعیف است و نمی تواند فشار بیاورد. فشار بر روحانیت کاهش می یابد و ما خواهیم توانست کار اصلی خودمان را انجام دهیم.

حدود سال 1342 [شمسی] شاید در آخرین ملاقات پیش از تبعید مرحوم امام [خمینی قدس سره] به ایشان گفتند :

حداقل باید 40 نفر متخصص مهذّب به همراه داشته باشید تا در مواقع لازم ، حاضر باشند ؛ شما باید این ها را تربیت کنید و داشته باشید. این هم نمی شود، مگر اینکه یک فُرجه ای برای این ها باشد ؛ و این فرجه هم محقق نمی شود، مگر اینکه آن کسی که الآن چکمۀ ظلم خود را به مذهب و مردم گذاشته، با چندین نحو اِفشایش کنیم و هم با چندین طریق مختلف برنامه ریزی داشته باشیم که او را از میان ببریم و حتی وجوهات را برای کشتن شاه مصرف کنیم. اگر او خودش حذف شود، یکی دیگر را سر کار می آورند که در ابتدای کار ضعیف است و نمی تواند فشار بیاورد. فشار بر روحانیت کاهش می یابد و ما خواهیم توانست کار اصلی خودمان را انجام دهیم.

مرتبه دوم، پیروزی با ایشان است - پیروزی امام خمینی

مطالعه بیشتر: 
زندگی نامه آیت الله بهجت قدس سره - از تولد تا وفات، در ده روایت
فیلم دیده نشده/ بیانات آیت الله بهجت (ره) درباره دولتهای انگلیس و آمریکا + متن

منبع : برگرفته از کتاب صحبت سال ها (مجموعه خاطرات حجت الاسلام والمسلمین علی بهجت) / به نقل از پایگاه مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله بهجت قدس سره

Share