راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد

تخمین زمان مطالعه: 6 دقیقه
انتخاب شیر خشک برای نوزاد
برای هر کودکی، یکی از انواع شیر خشک بهترین تاثیر را خواهد داشت و قانون مشترکی برای همه نوزادان وجود ندارد. نوزادان سالم می توانند از شیر خشک های بر پایه شیر کامل گاو استفاده کنند.

راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد

آکادمی پزشکان متخصص کودکان آمریکا (AAP) توصیه می کند که نوزادان در شش ماه اول زندگی تنها از شیر مادر تغذیه کنند. اما برخی از پدر و مادرها، به اجبار یا به انتخاب خود، تصمیم به دادن شیرخشک به نوزادشان می گیرند. از آنجایی که برندهای متنوع انواع شیر خشک در بازار وجود دارد و هر کدام ادعا می کنند که نزدیکترین فرمولاسیون به شیر مادر را دارند، انتخاب شیر خشک مناسب برای نوزاد کار دشواری به نظر می رسد.

راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد

پیشنهادی: شیرخشت و معجزه درمان زردی نوزادان + خواص و مضرات

۱. انواع شیر خشک نوزادان

شیر خشک دارای پروتئین شیر گاو (برگرفته شده از شیر کامل گاو): این شیرخشک دارای پروتئین شیر گاو بطور کامل است. این نوع از انواع شیر خشک، معمولا اولین انتخاب برای نوزادان است. بیشتر نوزادانی که از این شیر خشک تغذیه می کنند رشد خوبی خواهند داشت.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Best Organic Earth, Enfamil Newborn, Similac Advance, Similac Non-GMO

شیرخشک دارای پروتئین نیمه هیدرولیز شده: این نوع شیر خشکها دارای پروتئین هایی هستند که تا حدی شکسته شده اند، اما هنوز ممکن است حاوی پروتئین های بزرگ شیر نیز باشند. این نوع از انواع شیر خشکها آسان هضم تر از نوع پیشین هستند.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Enfamil Reguline, Gerber Good Start, Similac Sensitive

شیرخشک دارای پروتئین کاملا هیدرولیز شده: این نوع شیر خشکها دارای پروتئین هایی هستند که همگی به قطعات کوچک شکسته شده اند. این شیر خشکها معمولا برای نوزادان مبتلا به آلرژی پروتئین شیر یا پروتکتولیت ناشی از پروتئین شیر تجویز می شوند. این نوع شیر خشکها عاری از لاکتوز هستند.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Enfamil Nutramigen, Gerber Extensive HA, Similac Alimentum

شیرخشک آمینو اسید: در این نوع از انواع شیر خشکها، پروتئین ها به کوچکترین واحد پروتئین (اسید آمینه) شکسته شده اند. این نوع شیر خشک برای نوزادان دارای آلرژی به پروتئین شیر یا پروتوکولیت ناشی از پروتئین شیر مناسب است. شیر خشکهای آمینو اسید؛ کاملا عاری از لاکتوز هستند.

چند نمونه از این نوع شیرخشک عبارتند از: Alfamino, Elecare, Neocate, Puramino

شیر خشک سویا: این شیر خشکها حاوی پروتئین سویا و بدون لاکتوز هستند. شیرخشک سویا یکی از انواع شیر خشک است که برای بعضی از اختلالات متابولیکی نادر (مانند گالاکتوزمی) مفید است. همچنین در صورت توصیه پزشک، بطور موقت پس از یک بیماری مانند اسهال، تجویز می شود.

چند نمونه از این نوع شیر خشک عبارتند از: Enfamil Isomil, Gerber Start Soy, Similac Isomil

شیرخشک کم لاکتوز یا بدون لاکتوز: عدم تحمل لاکتوز در میان نوزادان نادر است. برخی از نوزادان ممکن است به دلیل بیماری اسهال، بطور موقت دچار عدم تحمل لاکتوز شوند. با این حال، بیشتر کودکان نیازی به تغییر شیرخشک در دوران بیماری اسهال ندارند.

چند نمونه از این نوع شیر خشک عبارتند از: (Similac Sensitive (virtually lactose free), Enfamil Gentlease (low lactose

۲. بهترین شیر خشک وجود ندارد

برای هر کودکی، یکی از انواع شیر خشک بهترین تاثیر را خواهد داشت و قانون مشترکی برای همه نوزادان وجود ندارد. نوزادان سالم می توانند از شیر خشکهای بر پایه شیر کامل گاو استفاده کنند. انواع شیرخشک ارگانیک نیز در بازار موجود است. گیاهخواران نیز در صورت تمایل می توانند از شیر خشکهای سویا استفاده کنند.

۳. شیر خشک مخصوص نوزادان کولیکی و ریفلاکسی

اگرچه بیشتر کودکان مشکلی با شیر خشکهای دارای پروتئین شیر گاو ندارند، اما انواع شیر خشک برای کودکان دچار کولیک و ریفلاکس در بازار موجود است.

شیر خشکهای ضد ریفلاکس به منظور کمک تغذیه نوزادانی است که بیشتر مواقع شیر را بالا می آورند. اگرچه ریفلاکس معده در نوزادان طبیعی است، اما نوزادان ریفلاکسی در صورتی که رشد خوبی نداشته باشند، نیاز به تغییر نوع شیر خشک دارند.

شیر خشکهای مخصوص نوزادان ریفلاکسی معمولا عاری از لاکتوز یا کم لاکتوز هستند که گاز معده و علائم کولیک را کاهش می دهند.

۴. کالری شیر خشک نزدیک به شیر مادر

بیشتر شیر خشکها، در هر ۲۸ گرم (۱ اونس) دارای ۲۰ کالری انرژی هستند. از سویی دیگر در هر ۲۸ گرم از شیر مادر حدود ۱۸ کالری انرژی وجود دارد. بدین ترتیب کالری موجود در انواع شیر خشک تنها کمی بیشتر از شیر مادر است.

۵. مدت زمان ماندگاری شیر خشک

یک بطری شیر خشک آماده در دمای اتاق، تا حدود یک ساعت قابل مصرف است. اگر شیرخشک آماده شده، گرم شده باشد، آن را بیش از یک ساعت نگهداری نکنید و از گرم کردن دوباره آن بپرهیزید. زیرا خطر رشد باکتری های خطرناک در شیر افزایش می یابد. به همین ترتیب، اگر نوزاد از شیشه شیر تغذیه می کند و شیر درون شیشه وجود دارد، نبایستی پس از گذشت یک ساعت دوباره به نوزاد داده شود.

قوطی شیرخشک تا ۳۰ روز پس از بازشدن بایستی مصرف شود، در صورت عدم مصرف آن را دور بریزید.

۶. شیر خشک مخصوص کودکانی که به پروتئین شیر گاو آلرژی دارند

شیر خشکهای هیدرولیز شده و آمینو اسید برای نوزادانی که به پروتئین شیر آلرژی دارند، مناسبند. زیرا در این شیر خشکها، پروتئین به اجزای سازنده اش شکسته شده است. بطور معمول این شیر خشکها به خوشمزگی شیر خشکهای ساخته شده از شیر کامل گاو نیستند، اما از آنجایی که غدد چشایی در دوران نوزادی هنوز بطور کامل شکل نگرفته، نوزادان با طعم آن خو می گیرند. این دو نوع شیر خشک، به ویژه شیر خشک آمینو اسید، از دیگر انواع شیر خشک گران تر هستند، اما ممکن است توسط بیمه شما پوشش داده شوند.

۷. شیر خشکهای مخصوص نوزادن نارس

از آنجایی که نوزادان نارس نیاز به کالری بیشتری دارند، شیر خشکهای مخصوص نوزادان نارس تهیه شده اند. نوزادان نارس نیازمند مواد مغذی بیشتری هستند. آن ها به مقادیر بالایی از کلسیم، فسفر، پروتئین، سدیم، پتاسیم و سایر مواد معدنی مانند آهن، روی و مس نیاز دارند. این شیر خشکهای ویژه حاوی این مواد مغذی اضافی هستند.

۸. ممنوعیت دادن شیر گاو به نوزاد پیش از یک سالگی

نوزادان قادر به هضم شیر کامل گاو نیستند. پروتئین موجود در شیر گاو دستگاه گوارش نوزادان را تحریک میکند. شیر گاو دارای مقادیر کافی آهن، اسید لینولئیک، ویتامین C ، ویتامین E و سایر مواد مغذی نیست و از سوی دیگر مقادیر بیش از حد سدیم، پتاسیم و پروتئین دارد. با این وجود، شیر خشک مبتنی بر شیرگاو، غنی شده با مواد معدنی، ویتامین ها، پروتئین ها و چربی هایی که از روی شیر مادر شبیه سازی شده، رشد همه جانبه نوزاد را تامین می کند. همین امر برای جایگزین های شیر مانند شیر سویا نیز صادق است. کودک پس از یک سالگی می تواند آن ها را مصرف کند.

راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد

جمع بندی

بهترین غذای کودک در شش ماه اول زندگی، شیر مادر است.

شیر خشک در انواع مختلف برای نوزادان با نیاز های متفاوت وجود دارد.

پزشک متخصص کودکان با توجه به شرایط نوزاد، بهترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهد.

راهنمای انتخاب شیر خشک برای نوزاد

منبع: سایت ستاره

Share