مسمومیت غذایی کودکان و خطر لبنیات برای آن

بهداشت و تغذیه کودک؛
تغذیه کودکان
آیا شما هم مانند بسياري از مادران ديگر هميشه نگران هستید که مسمومیت غذایی بتواند منجر به بروز یک بیماری شدید و خطرناک در بدن فرزند شما شده و زندگی و آینده او را به خطر اندازد؟ آیا بچه کوچک شما اغلب دچار استفراغ و اسهال می شود؟

مسمومیت غذایی کودکان و خطر لبنیات برای آن

آیا شما هم مادر خیلی وسواسی هستید و اجازه نمی دهید که فرزندتان هر نوع ماده غذایی را مصرف کند؟ آیا شما هم مانند بسیاری از مادران دیگر همیشه نگران هستید که مسمومیت غذایی بتواند منجر به بروز یک بیماری شدید و خطرناک در بدن فرزند شما شده و زندگی و آینده او را به خطر اندازد؟ آیا بچه کوچک شما اغلب دچار استفراغ و اسهال می شود؟

اگر جواب شما هم به سوالات بالا مثبت است، بدانید که مطالعه نکات یاد شده در ادامه این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات دقیق و کاملی را در مورد مسمومیت غذایی در کودکان به دست آورید.

مسمومیت غذایی در کودکان چیست؟

این بیماری زمانی در بدن انسان، به ویژه کودکان رخ می دهد که یک جسم خارجی (مانند انواع باکتری ها، ویروس ها و یا میکروب ها) از طریق مواد غذایی و یا نوشیدنی که فرد مصرف می کند، وارد بدن او شده و مواد سمی تولید کند. فراموش نکنید اغلب سمومی که در نتیجه مسمومیت غذایی در بدن کودکان تولید می شوند، بسیار مهلک هستند. کودک معمولا علائم و نشانه های مسمومیت غذایی می تواند بلافاصله پس از خوردن غذای آلوده و یا در طول مدت یک یا دو روز آینده در بدن کودکان ظاهر شود. در بسیاری از موارد، کودکانی که با خوردن غذای آلوده مسموم شده اند، نیاز به مصرف هیچ نوع دارویی نداشته و خود به خود بهبود پیدا می کنند. با این حال، بخاطر داشته باشید که شما باید در زمان مبتلا شدن کودکان خود به مسمومیت غذایی بسیار دقیق بوده و شرایط بدنی فرزند کوچک خود را بطور مداوم چک کنید، چون ممکن است بدن کودکتان کم آب شده و او نیاز برای ویزیت یک دکتر متخصص اطفال داشته باشد.

علت بروز مسمومیت غذایی در کودکان:

اجازه دهید تا در ادامه این مقاله، نگاهی به علل بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان داشته باشیم. مهم ترین این موارد عبارتند از:

• به یاد داشته باشید که اگر غذاها و سبزیجات مصرفی فرزند شما، قبل از پخت و پز خوب شستشو داده نشود و یا از مراکز غیربهداشتی خریداری شده باشد، می تواند آلوده بوده و در بدن او تولید مسمومیت کند. همچنین، یادتان باشد که اگر تغذیه کودک با دست ناپاک والدین و یا پرستار او صورت گیرد، می تواند برای سلامتی او خطرآفرین باشد. علاوه بر این موارد، جالب است بدانید که مواد غذایی حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی هم می تواند حامل انواع میکروب ها بوده و با وارد شدن به داخل بدن کودکان، تولید سم کند.
• نوشیدن آب آلوده و یا استفاده از بطری های غیربهداشتی آب نیز می تواند منجر به بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان کوچک شود. همچنین، ذخیره سازی مواد غذایی در دمای نادرست یخچال هم می تواند باعث آلودگی این مواد شده و منجر به بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان کوچک شود.
• در نهایت، والدین جوان و بی تجربه باید بخاطر داشته باشند که اگر مواد غذایی سرد شده را قبل از تغذیه کودک خود، دوباره گرم نکنید، ممکن است مصرف چنین مواد غذایی باعث ورود میکروب به بدن او شود. علاوه بر این موارد، یادتان باشد کودکانی که آسیب پذیر هستند و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به مسمومیت غذایی بوده و به راحتی میکروب وارد بدن آنها می شود.

یکی از مسمویت های خطرناک برای کودکان، مسمومیت سالمونا است، ۷ اقدام برای جلوگیری از مسمومیت سالمونلا به شما کمک میکند که کودکتان را از این مسمومیت حفظ کنید

علائم مسمومیت غذایی در بدن کودکان:

شما باید به عنوان مادر یک کودک کوچک بدانید که اگر کودک شما بطور تصادفی غذایی آلوده مصرف کرد، چگونه آن را تشخیص داده و درمان کنید. در ادامه این مقاله، لیستی از علائم شایع بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان مورد بررسی قرار گرفته است. البته، فراموش نکنید که این علائم ممکن است در کودکان مختلف، متفاوت باشد. در واقع، واکنش و علائمی که در بدن هر کودک مسمومی ظاهر می شود، بستگی به نوع جسم خارجی دارد که به بدن او وارد شده است. معمولا، نمایان شدن علائم بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان دو ساعت بعد از مصرف مواد غذایی آلوده اتفاق می افتد. همچنین، می توان ادعا کرد که مدت دو روز زمان می برد تا مسمومیت غذایی از بدن کودکان خارج شود.

علائم بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان عبارتند از:

• بالا رفتن درجه حرارت بدن و یا ایجاد تب در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی
• بروز حالت تهوع در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی
• استفراغ مداوم کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی
• مبتلا شدن کودک مسموم به بیماری اسهال
• بروز درد شکم و گرفتگی عضلات این ناحیه در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی
• احساس ضعف کلی در بدن مبتلا به مسمومیت غذایی
• بروز سردرد در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی کودکان و خطر لبنیات برای آن

بخاطر داشته باشید که اگر علائم زیر در بدن کودک خود مشاهده کردید، به این معنی است که او دچار مسمومیت غذایی شدیدی شده است:
• بروز تاری دید در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی شدید
• احساس خواب آلودگی در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی شدید
• گزگز کردن بازوها در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی شدید (یادتان باشد که کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی شدید ممکن است قادر به ابراز احساسات خود نبوده و با مالش دادن دستان خود به یگدیگر و یا تحریک کردن آنها احساساسات خود را بیان کنند).
• به وجود آمدن مشکلاتی در تنفس کودک مبتلا به مسمومیت غذایی شدید
• بروز مشکلات قلبی و یا کلیوی در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی شدید
• بروز خونریزی داخلی در بدن کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی شدید

 

آیا در هنگام مبتلا شدن کودکان به مسمومیت غذایی نیازی به معاینه پزشک متخصص اطفال است؟

بخاطر داشته باشید که اگر شما هر یک از علائم زیر را در بدن کودک خود مشاهده نمودید، باید بلافاصله فرزند خود را نزد پزشک متخصص اطفال برده و مورد معاینه او قرار دهید. شایع ترین این علائم عبارتند از:

• مشاهده خون در مدفوع و یا استفراغ کودک مبتلا به مسمومیت غذایـی
• بروز حالت اسهال، همراه با تب بالا در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایـی
• بروز حالت استفراغ در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی، که تقریبا برای ۱۲ ساعت متوالی ادامه داشته باشد
• اگر مدفوع کودک مبتلا به مسمومیت غذایـی متمایل به رنگ سیاه و یا سفید شده باشد
• نامنظم بودن ضربان قلب کودک بیمار

همچنین، مادران باید در چنین مواقعی، بطور مداوم نشانه های بروز کم آبی را هم در بدن کودک خود چک کنند. این علائم عبارتند از:

• قطع شدن ادرار کودک مبتلا به مسمومیت غذایـی و یا داشتن ادرار بسیار کم در مدت طولانی
• بروز حالت خواب آلودگی در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایـی
• ورم چشم های کودکان مبتلا به مسمومیت غذایـی
• بروز حالت تشنگی شدید در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایـی
• احساس ضعف کلی در بدن کودکان مبتلا به مسمومیت غذایـی

مسمومیت غذایی در کودکان را چگونه باید درمان کرد؟

اگر مسمومیت غذایـی در کودکان خفیف باشد، بطور طبیعی و خود به خود بهبود می یابد. اما، فراموش نکنید که اگر در حین مراجعه به دکتر متخصص اطفال، او دوز کمی از آنتی بیوتیک ها را برای کودک شما تجویز کند، این اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط بدن فرزند بیمارتان مفید خواهد بود. با این حال، در شرایط وخیم تر ممکن است فرزند کوچک شما نیاز بستری شدن در بیمارستان، به منظور جلوگیری از بروز حالت کم آبی شدید در بدنش داشته باشد، چون در چنین موقعیتی دکتر معالج از ترزیق مقداری مایعات وریدی برای تامین آب بدن کودکان مبتلا به مسمومیت غذایـی استفاده می کند.

نکاتی که مادران باید در هنگام مسمومیت غذایی کودکان، به آنها توجه داشته باشند، عبارتند از:

• مادران جوان و بی تجربه باید کودک بیمار خود را بطور منظم با مایعات بهداشتی و امن تغذیه کنند، چون با افزایش مصرف مقدار مایعات، از بهبودی سریع فرزند بیمار خود مطمئن خواهند شد.
• در چنین مواردی، اجازه دهید تا کودک شما به اندازه کافی استراحت کند.
• از دادن مواد غذایی جامد و فراورده های لبنی به کودکان مسموم خود اجتناب کنید.
در نهایت، بخاطر داشته باشید که یک راه حل اساسی برای درمان مسمومیت غذایـی در کودکان و تامین آب از دست رفته بدن این افراد، درست کردن محلولی از شکر و نمک است. این محلول الکترولیتی بهترین راه حل برای هیدراسیون بدن کودکان و یک راه خوب برای درمان حالت اسهال به وجود آمده در بدن چنین کودکانی است. اما، به یاد داشته باشید که مصرف داروهای OTC به منظور جلوگیری از بروز حالت اسهال در چنین شرایطی هم می تواند وضعیت کودک شما را بدتر کند.

پس بطور کلی می توان گفت که به کار بردن عادات بهداشتی درست، پخت و پز اصولی مواد غذایی، حفظ درجه حرارت محیط زندگی و بدن کودک، دقت در حفظ و ذخیره سازی مواد غذایی در یخچال و فریزر و استفاده از ظروف تمیز برای طبخ غذا از نکات کلیدی برای جلوگیری از مبتلا شدن کودکان به مسمومیت غذایـی می باشد.

Share