ترتیل کل قرآن با صدای استاد محمود خلیل الحصری

موضوع: 
در این بخش شما می توانید ترتیل کل قرآن با صدای استاد محمود خلیل الحصری قاری معروف و نامی مصری را به تفکیک سوره ها دانلود نمایید.
صوت: 
0:00
0:00

ترتیل کل قرآن با صدای استاد محمود خلیل الحصری به تفکیک سوره ها

در این بخش شما می توانید ترتیل کل قرآن با صدای استاد محمود خلیل الحصری قاری معروف و نامی مصری را به تفکیک سوره ها دانلود نمایید.

دانلود ترتیل کل قرآن با صدای استاد محمود خلیل الحصری

ترتیل کل قرآن خلیل حصری

محمود خلیل الحصری

استاد محمود خلیل حصری از جمله قاریانی است که کلام خدا را با خضوع و زیبایی خاصی تلاوت می نماید و به قلبها می نشاند. وی، اولین کسی بود که فکر قرائت قرآن را توام با صدای خوش در سر پروراند و پس از آن رادیوی مصر، صوت دلنشین قرآنش را از قاهره پخش نمود.

و البته راهگشای این فکر او، بیان لطیف پیامبر اکرمﷺ است که فرمودند: «لکل شیء حلیه و حلیه القرآن الصوت الحسن.» یعنی برای هر چیز زینت و زیوری است و زیور قرآن صوت نیکوست.

شرح حال زندگی

آغاز زندگی من در قریه شبرالنعله، مرکز طنطا بوده است؛ و من در آنجا چشم به جهان گشودم و به مناسبت اینکه حرفه پدرم حصیر بافی بوده، مرا نیز مردم بعنوان حصری نامیدند. 

پدرم در آن زمان در مغازه ای کوچک به شغل حصیر بافی مشغول بود و من نیز در همان آوان طفولیت در کنار یادگیری و پرداختن به حفظ قرآن، در بافتن و فروش حصیر به پدرم کمک می کردم و از این بابت نیز همواره شاد و مسرور بودم و بالاخره از 10سالگی موفق به حفظ کل قرآن شدم.

و بایستی در اینجا به این نکته اشاره کنم که معلم مکتب خانه ام نقش بزرگی در تربیت و یادگیری ام در آن سنین داشت که از این بابت همواره تا آخر عمرم مرهون زحمات و توجهات این استاد دلسوز می باشم؛ و البته توجه من به یادگیری و حفظ قرآن برمی گردد به روایات رسیده از رسول اکرمﷺ که در این باره فرموده اند: «حاملان قرآن کسانی هستند که مشمول رحمت خاص خداوند متعال که در نور الهی غوطه ورند و هرکه با آنان دشمنی نماید با خداوند دشمنی نموده و هرکه با خدا دشمنی نماید با حاملان قرآن دشمنی نموده است» تا خداوند متعال می فرماید: «ای حاملان قرآن خود را به رحمت خدا نزدیک نمایید بوسیله تجلیل از قرآن تا خدا در محبت خود نسبت به شما بیفزاید».

چگونگی آشنایی با استاد مصطفی اسماعیل و شیخ محمود علی البناء

من به همراه شیخ مصطفی اسماعیل و شیخ محمود علی البناء در مؤسسه الاحمدی واقع در زادگاهم در نزد استاد ابراهیم سلام اشتغال به تعلیم علوم قرائت و اصول آن نمودم و در این مدت که تا سال ۱۹۴۰میلادی به طول انجامید تنها وسیله رفت و آمد من به دلیل صعب العبور بودن جاده ها در آن موقع قدمهای من بود که در طول مسیر، شیرین‌ترین آیات قرآن را انتخاب نموده و زیر لب زمزمه می کردم. و بالاخره در انتخاباتی که در سال ۱۹۴۴میلادی برای شناسائی بهترین قاری قرآن در رادیو مصر برگزار شد، من از بین ۲۰۰نفر قرائی که در حضور کمیته ای مرکب از مرحوم استاد مصطفی رضا و استاد شیخ الصباء و شیخ القراء آن موقع مصر تشکیل شد، رتبه اول را احراز نمودم. و این نقطه عطفی بود در تاریخ زندگی ام، چرا که بعد از این موفق شدم تا آوای دلنشین قرآن را از طریق امواج رادیو در اختیار مشتاقان و شیفتگان کلام حق قرار دهم و این تحولی بود در زندگانی ام.

من پس از ۵ سال قرائت در رادیو، به سمت قاری مسجد الاحمدی واقع در زادگاهم طنطا تعیین شدم و سپس در سال ۱۹۵۰میلادی به جانشینی مرحوم استاد شیخ السیفی قاری مسجد الحسین منصوب گشتم و به سال ۱۹۶۵میلادی به سمت مشاور امور قرآن در وزارت اوقاف مصر منصوب شدم و یک سال بعد در جشن دانش به سبب حفظ کل قرآن به روایت حفص و ورش و به سبب دیگر تالیفاتم در زمینه مسائل قرآن به نشان درجه اول علوم و فنون نائل گشتم.

خصوصیات یک قاری قرآن

کسی که کلام الهی قرآن را تلاوت نماید، اولاً بایست به احکام قراءات و مکانهای وقف و اصول تجوید و ادای کلمات قرآنی تسلط کامل داشته و بایستی از صدای زیبا و دلنشینی برخوردار باشد که بتواند قرآن را با صوتی خوب و الحانی که دراین مقام الهی است، تلاوت نماید. لذا قاری قرآن بایستی دارای صوتی خوش و قدرت بیان و آشنایی به قواعد و اصول علم تجوید و توانایی حسن ادای حروف را داشته باشد تا بدین ترتیب، یک آهنگ طبیعی در تلاوت قرآن بوجود آید که بالاتر از هر آهنگی بوده و همراه با کلام خدا باشد؛ و این، شنونده را مجذوب و مبهوت کلام خدا می گرداند. و در مورد صدا بایستی به این نکته اشاره نمود که اصوات قاریان قرآن، انواع و اقسام گوناگونی دارد که برای هرکدام از آنها نیز شیفتگانی وجود دارد بطوری که مثلاً در میان اساتید و قراء معروف جهان، مرحوم استاد محمد رفعت دارای صدایی خوب، و مرحوم استاد السیفی، دارای حسن ادای حروف بودند.

 

-مرکز فعالیتهای قرآنی جوانان کشور- ترتیل کل قرآن خلیل حصری

Share