معرفی افزونه ضد فیشینگ توسط پلیس فتا ناجا

پلیس فتا اعلام کرد؛
افزونه ضد فیشینگ - antiphishing - آنتی فیشینگ
معاون فنی پلیس فتا ناجا ضمن اشاره به افزایش پرونده های برداشت غیرمجاز و سرقت های اینترنتی از حساب های الکترونیک بانکی به معرفی افزونه ضد فیشینگ پرداخت.

معرفی افزونه ضد فیشینگ توسط پلیس فتا ناجا

اینجا به معرفی افزونه ضد فیشینگ توسط پلیس فتا ناجا که مرکز آپا دانشگاه سمنان با همکاری مرکز ماهر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طراحی کرده پرداخته میشود...

معرفی افزونه ضد فیشینگ توسط پلیس فتا ناجا

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: «سرهنگ علی نیک نفس»  معاون فنی پلیس فتا ناجا با معرفی افزونه ضد فیشینگ درگاه های بانکی که توسط مرکز «آپا» دانشگاه سمنان با همکاری مرکز «ماهر» وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طراحی شده بر لزوم افزایش این گونه تلاش ها از سوی سازمان های تخصصی مسئول و مرتبط با فضای سایبر تاکید کرد.

ایشان افزود: صفحات فیشینگ و درگاه های پرداخت جعلی، یکی از عوامل و شگردهای اصلی مجرمان سایبری جهت سرقت وجوه از حساب های بانکی افراد از طریق اینترنت است، هرچند پلیس فتا دائما در این مورد به کاربران هشدار می دهد اما هنوز هم این صفحات ساختگی، افراد زیادی را فریب داده و به مال باخته تبدیل می کنند.

سرهنگ نیک نفس گفت: مرکز آپا دانشگاه سمنان برای حل این معضل یک سامانه ضد فیشینگ را برای عموم مردم طراحی کرده که بصورت افزونه بر روی مرورگر کاربر نصب می شود و در هنگام مواجهه با اینگونه صفحات به کاربر هشدارهای لازم را اعلام می کند.

معاون فنی پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه کاربران با استفاده از این افزونه می توانند از فعالیت کلاهبرداران و افراد سودجو جلوگیری کنند، خاطر نشان کرد: نحوه کار این افزونه بدین صورت است، هنگامی که کاربر وارد صفحه پرداخت می شود اگر صفحه پرداخت اصل باشد، پیامی مبنی بر اصل بودن آن نمایش داده می شود و در صورت جعلی بودن نیز یک پیام هشدار نمایش داده شده و برای بررسی بیشتر کاربر را به صفحه وب افزونه هدایت می کند.

وی ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته در مرکز آپا دانشگاه سمنان در راستای تقویت امنیت سایبری به دو افزونه دیگر تولید شده توسط این مرکز شامل افزونه اصالت سنج نماد اعتماد الکترونیکی و افزونه مسدود کننده ارزکاو ها نیز اشاره کرد که در آدرس اینترنتی cert.semnan.ac.ir بصورت رایگان در دسترس هموطنان عزیز قرار دارد.

وی ادامه داد: نماد اعتماد الکترونیکی که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادر شده است، به کسب و کارهای اینترنتی با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می شود.

این مقام مسئول بیان کرد: هدف از اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، اعتماد سازی و رسمیت دهی به فعالیت کسب و کار های اینترنتی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان و جلوگیری از آسیب های احتمالی در ابعاد مختلف اعم از امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.
وی تصریح کرد: ساماندهی سایت های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی امن خواهد بود، به نحوی که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت، با اطمینان از این که سایت ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می شناسند، اقدام به خرید می کنند.

سرهنگ علی نیک نفس ضمن بیان اینکه پلیس فتا برای تقویت اعتماد مردم به این نماد، فروشگاه های اینترنتی را مستمر رصد می کند تا فضای سوءاستفاده را کاهش دهد، افزود: کاربران با نصب این افزونه بر روی مرورگر خود می توانند وب سایت هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند را شناسایی کرده و آن را اعتبار سنجی کنند.

سرهنگ نیک نفس خاطر نشان کرد: در گذشته مجرمان سایبری برای سرقت پول افراد سعی می کردند اطلاعات کارت اعتباری آنها را به سرقت ببرند. اما در حال حاضر آنها می توانند با سرقت منابع کامپیوتر افراد برای خودشان درآمد ایجاد کنند؛ در این حمله از قدرت پردازش کامپیوتر کاربران برای ایجاد ارز دیجیتال و کسب سودی سریع و غیرقابل ردیابی استفاده می شود.

معاون فنی پلیس فتا ناجا افزود: برخی وب سایت ها برای تولید رمزارز از کد های اجرایی سمت کلاینت با سوء استفاده از منابع کامپیوتر های کاربران آنلاین اقدام می کنند که از قدرت پردازشی کامپیوتر کاربر استفاده و به نوعی منابع را برای تولید ارز دیجیتال سرقت می کنند. 

نیک نفس مطرح کرد: کاربران می توانند با نصب و فعال سازی افزونه مسدود کننده ارزکاو ها بر روی مرورگر خود کدهای مربوط به استخراج بیت کوئین و دیگر رمزارزها را شناسایی کرده و از فعالیت آن جلوگیری کنند و با استفاده از این افزونه در برابر این وب سایت ها ایمن شوند.

وی ادامه داد:این افزونه پس از شناسایی بلافاصله دسترسی وب سایت به منابع سیستم را مسدود کرده و از کلاهبرداری و سوءاستفاده از سیستم کاربر جلوگیری می کند.

این مقام انتظامی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم افزایش تلاش جمعی آحاد جامعه، سازمان ها و نهادهای مختلف و انجام وظایف قانونی و مسئولیت های اجتماعی در راستای کاهش دغدغه های هموطنان عزیز و امن سازی و سالم سازی این فضا برابر انتظارات و فرامین مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، از کاربران عزیز درخواست کرد:در صورت مواجهه با صفحات مشکوک و مجرمانه و به منظور تسریع در اقدامات مقابله ای و پیشگیری از گرفتار شدن سایر هموطنان در دام مجرمان سایبری مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir در اسرع وقت به اطلاع همکاران ما برسانند تا اقدامات لازم در این زمینه صورت پذیرد.

 

نسخه دسکتاپ:
- برای دانلود افزونه برای مرورگر گوگل کروم اینجا را کلیک کنید.
- برای دانلود افزونه برای مرورگر فایرفاکس اینجا را کلیک کنید.
- برای دانلود افزونه برای مرورگر یاندکس اینجا را کلیک کنید.

 

نسخه موبایل:
نسخه موبایل این افزونه در مرورگر فایرفاکس اندروید:
- برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

نسخه موبایل این افزونه در مرورگر یاندکس اندروید:
- برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

Share