شرح فرازهای دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان

دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان
بهترین وسیله‏ ای که بندگان با آن به درگاه خدا تقرب می‏ جویند، ایمان به خدا،برپا داشتن نماز، اداء زکات، روزه ماه رمضان، حج و عمره، صله رحم، انفاق و بخشش در راه خدا درنهان و آشکار، و تمام اعمال نیک است.

شرح فرازهای دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان

شرح فرازهای دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان از سری مجموعه راه بهشت شامل مفاهیم "نوافل و وسایل تقرب" در فرازهای دعاست که تقدیم حضورتان می گردد...

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان:

اللَّهُمَّ وَفِّرْ حَظِّی فِیهِ مِنَ النَّوَافِلِ وَ أَکْرِمْنِی فِیهِ بِإِحْضَارِ الْمَسَائِلِ وَ قَرِّبْ فِیهِ وَسِیلَتِی إِلَیْکَ مِنْ بَیْنِ الْوَسَائِلِ یَا مَنْ لاَ یَشْغَلُهُ إِلْحَاحُ الْمُلِحِّین ؛ ای خدا، در این روز به اعمال نافله و مستحبات، مرا بهره وافر عطا فرما و به حاضر و آماده ساختن مسائل در حقم کرم فرما و وسیله مرا بین وسایل و اسباب به سوی حضرتت نزدیک ساز، ای خدایی که سماجت و الحاح بندگان تو را باز نخواهد داشت.

شرح فرازهای دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان

مطالب مرتبط و پیشنهادی :
دعاهای تصویری روزانه ماه مبارک رمضان
ویژه نامه پیام ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان
شرح دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان توسط مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی(ره) + صوت

شرح فرازهای دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان

اللَّهُمَّ وَفِّرْ حَظِّی فِیهِ مِنَ النَّوَافِلِ؛ خدایا، حظ مرا از نوافل زیاد کن، چون ماه رمضان ماه نوافل است؛

در حدیث قدسی آمده: «لَا یَزالُ الْعَبْدُ یَتَقَرَّبُ الَیَّ بِالنَّوافِلِ حَتَّی احِبَّهُ فاذَا احْبَبْتُهُ کُنْتُ سَمْعَهُ الَّذی یَسْمَعُ بِهِ وَ بَصَرَهُ الَّذی یَبْصُرُ بِهِ وَ لِسانَهُ الَّذی یَنْطِقُ بِهِ وَ یَدَهُ الَّتی یَبْطِشَ بِها»[وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۵۳] همیشه بنده نزدیک می شود به من به نوافل، یعنی به طاعات و عبادات نافله، مثل نماز غیر واجب، روزه غیر رمضان، قرائت قرآن، تسبیح، ذکر، فکر، توجّه تامّ به مبدأ، معاونت و کمک به فقرا و مساکین و ... به خدا تقرب می جوید: تا اینکه من او را دوست می دارم و وقتی من دوست او شدم، من گوش، چشم، زبان، دست و پای او می شوم پس با من بشنود، ببیند، حرف بزند.

وَ أَکْرِمْنِی فِیهِ بِإِحْضَارِ الْمَسَائِلِ؛ مرا در این ماه گرامی بدار تا مسائل را در ذهن خود حاضر داشته باشم،

مسائل عام است و آن اموری است مورد مسئولیت من است و تنها مسائل شرعی مراد نیست بلکه تمام وظایفی که انسان باید انجام دهد را شامل می شود.

وَ قَرِّبْ فِیهِ وَسِیلَتِی إِلَیْکَ مِنْ بَیْنِ الْوَسَائِلِ؛ خدایا در بین وسائل، آن وسیله ای که من را زودتر به تو می رساند به من نزدیک کن

«وسیله» چیست؟

«وسیله» به معنی «تقرّب جستن» و یا چیزی است که باعث تقرب می شود و یا نتیجه ای که از تقرب حاصل می گردد.
و به این ترتیب، «وسیله» مفهوم بسیار وسیعی دارد که هر کار نیک و شایسته ای را شامل می شود، و هر صفت برجسته، در مفهوم آن درج است؛ چرا که همه این ها موجب قرب پروردگار است.
در جمله های بسیار پر مغزی، که از علی علیه السلام در خطبه ۱۱۰ «نهج البلاغه» نقل شده، می خوانیم: «بهترین وسیله ای که بندگان با آن به درگاه خدا تقرب می جویند، ایمان به خدا، برپا داشتن نماز، اداء زکات، روزه ماه رمضان، حج و عمره، صله رحم، انفاق و بخشش در راه خدا در نهان و آشکار، و تمام اعمال نیکی است که انسان را از سقوط و پستی نجات می دهد».
همچنین شفاعت پیامبران و بندگان صالح خدا و مقربان درگاه او- که طبق صریح آیات قرآن در پیشگاه او پذیرفته می شود- یکی دیگر از وسائل تقرب به او است.
اشتباه نشود، منظور از توسل به مقربان درگاه پروردگار، این نیست که انسان چیزی را از پیامبر(صلی الله علیه وآله) یا امام (علیه السلام)، مستقلًا تقاضا کند و یا حلّ مشکلی را از او بخواهد، بلکه، هدف آن است که خود را در راه آنان قرار دهد و هماهنگ با برنامه های آنها شده و خدا را به مقام آنان بخواند، تا خدا هم اجازه شفاعت در مورد آنان را بدهد.

یَا مَنْ لاَ یَشْغَلُهُ إِلْحَاحُ الْمُلِحِّین ؛ ای کسی که سماجت و الحاح بندگان تو را باز نخواهد داشت؛

اگر همه عالم با خدا حرف بزنند؛ خدا را از دیگری غافل نمی کند و در آنِ واحد، به همه بندگان توجه دارد.

شرح فرازهای دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان

مطالب مرتبط و پیشنهادی :
ماه مبارک رمضان - ویژه نامه ضیافت الله
ویژه نامه احکام روزه و روزه داری
مجموعه استیکر ماه رمضان (ایام و مناسبتها)
ویژه نامه نشانی از آسمان - ویژه ماه مبارک رمضان
ویژه ماه مبارک رمضان - ویژه نامه چندرسانه ای ماه ترین ماه

پدیدآورنده: 
Share