شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان

تعداد کلمات ۷۰۴ / تخمین زمان مطالعه ۴ دقیقه
شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان
در این نوشتار شما را با شیوه‌ های عالی برای آموزش شماره‌ های ضروری به کودک دلبندتان آشنا خواهیم کرد.

شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان

در این نوشتار قصد داریم شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان را آموزش دهیم، با ضیاءالصالحین همراه باشید تا در این مورد بیشتر بخوانید.

شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان

یکی از مسائلی که خیلی اهمیت دارد، آموزش شماره تلفن های ضروری به بچه ها است. وقتی که فرزندتان، خوشحال و شاد است، با یک تلفن قدیمی یا اسباب بازی، کنارش بروید و برایش شرح دهید که «درست است که خانه، جای ایمن و راحتی برای ماست، اما بعضی اوقات امکان دارد حوادثی برایمان اتفاق بیفتد که به کمک دیگران احتیاج داشته باشیم و برای کمک گرفتن از دیگران باید با تلفن، ارتباط برقرار کنیم.»

شماره های، ضروری را معلوم کنید. ردیف کردن شماره ها و صحبت کردن در مورد شرایط مختلف، تنها سبب سردرگمی و استرس بچه می شود. بنابراین، چند مورد مهم را در نظر گرفته و با بیانی ساده، برایش شرح دهید؛ با عبارت ساده ای مانند «اگر دیدی بابا بزرگ از خواب بیدار نمی شه، باید بره دکتر» شروع کنید. آنگاه، کاری را که باید انجام دهد، شرح دهید؛ بطور مثال بگویید «فوری ۱۱۵ رو می گیری تا آمبولانس بیاد». در مورد آتش سوزی نیز می توانید بگویید «اگه دیدی خونه یا ساختمان، بوی دود می یاد یا آتیش گرفته، سریع باید ماشین آتش نشانی و آتش نشان ها بیان، درسته؟». آنگاه، کاری را که باید انجام دهد، شرح دهید؛ «زود ۱۲۵ رو می گیری تا آتش نشان ها بیان».

شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان

تهیه فهرست برای آموزش شماره های ضروری به کودکان

یک برگه مقوایی بلند و باریک تهیه کنید که به راحتی خراب نشود. به ترتیب اولویت، شماره های ضروری را با خط درشت و زیر هم بنویسید. توجه کنید که در عرض برگه، تنها یک ردیف و یک شماره قرار داشته باشد. بطور مثال بنویسید آمبولانس و جلوی آن ۱۱۵ و سمت دیگر نیز شکل یک آمبولانس را بکشید. در قسمت پایین، کلمه پلیس، جلوی آن ۱۱۰ و جلوی این دو، یک ماشین پلیس با چراغی گردان و آتش نشانی، شماره ۱۲۵ با شکل ماشین آتش نشانی. می توانید شماره خانه مادر بزرگ، خاله یا بستگانی را هم که نزدیک محل سکونت شما زندگی می کنند، به این فهرست اضافه کنید. فراموش نکنید که وجود این شماره ها، در فهرستی کامل تر، برای شما و تمام افراد خانواده، ضروری است. در نهایت، از فهرست تان، چند نسخه تهیه کنید و آن را روی در اتاق کودک، کنار در ورودی و کنار تلفن نیز قرار دهید.

شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان

یک تئاتر خانگی برای آموزش شماره های ضروری به کودک

برای آموزش تلفن های ضروری به فرزند، دوشاخه تلفن را از پریز بیرون بیاورید، خود را به خواب بزنید و از فرزندتان بخواهید که در اتاق را باز کند و با دیدن شما، آمبولانس را خبر کند. آنگاه، شما نقش اپراتور را بازی کنید. او باید بتواند با اپراتور، آرام و شمرده حرف بزنید. نام و نام خانوادگی خود را بگوید، دلیل تماسش را توضیح داده و آدرس خود را بدون اشتباه، بگوید. برایش شرح دهید که جزییات را به دقت توضیح دهد و تا اپراتور نخواسته، تماس را به پایان نرساند. شاید انجام صحیح تمام این کارها، برای بار اول، سخت به نظر بیاید، اما با چند بار تمرین، او، به آسانی، این کار را انجام خواهد داد.

شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان

نکته های مهم درمورد آموزش شماره های ضروری به فرزندان

 به فرزند خود یاد دهید که هر شماره ای برای چه کاری است بطور مثال زمانی که آتشی اتفاق می افتد بچه بداند شماره مناسب ۱۲۵ است یا وقتی مثلا بزرگتری که در خانه است، بیدار نمی شود باید با شماره اورژانس، ۱۱۵ تماس بگیرد یا وقتی مزاحمی بدون اجازه وارد خانه می شود باید با فوریت های پلیسی یعنی ۱۱۰ تماس بگیرد و … درصورتیکه حس کردید بچه گیج شده و شرایط را نمی تواند از هم تشخیص دهد نگران نباشید، چون شاید بچه ها خیلی خوب نتوانند شرح دهند، ولی از درک خوبی برخوردارند. بچه ها را ترغیب کنید به برداشت های خودشان اعتماد کنند و چنانچه تردید داشتند سوال کنند. فرزند را چنان تمرین دهید که در هر شرایطی بتواند تا حد امکان خونسردی خویش را حفظ کند تا مناسب ترین شرایط را به کمک بگیرد.

نکته ای که حتما و با تاکید باید به فرزندان یاد داده شود این است که هیچ وقت از این شماره ها برای تفریح و سرگرمی و خنده استفاده نکنند و یاد بگیرند که تماس با این مراکز به جز برای کار های ضروری و لازم، جرم است و پیگرد قانونی دارد.

شیوه های آموزش شماره های ضروری به خردسالان

منبع: بیتوته

پدیدآورنده: 
Share