روزشمار انقلاب اسلامی: 14بهمن 1357

انقلاب اسلامی ایران

 انقلاب اسلامی ایران، متولد لحظه ها است. تلاش داریم تا 22 بهمن ماه روزشماری از رویدادهای انقلاب اسلامی در بهمن 1357 را منتشر کنیم .  

*تعیین اعضای شورای انقلاب از سوی امام خمینی(ره)

*امام: دولت را بزودی معرفی خواهم کرد   

*امام خمینی(ره) در سخنرانی در مدرسه علوی بر لزوم ادامه مبارزه تا سقوط رژیم تأکید کردند و به ارتش پیام دادند به ملت بپیوندد.  

*امام خمینی(ره) در جمع همافران نیروی هوایی به دولت بختیار هشدار دادند که کنار برود.

*سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد اظهارات ضدآمریکایی امام خمینی به هنگام ورود به تهران هیچ تغییری در مواضع آمریکا نسبت به ایران نداده است.    

 *به گزارش خبرگزاری رویتر دولت اسرائیل نسبت به بازگشت امام خمینی(ره) شدیداً اظهار نگرانی کرد.

*امام خمینی(ره) :ملاقات با بختیار را در صورتی می پذیرم که استعفا دهد.

* انقلاب ایران به کشورهای عرب سرایت کرد.

*بختیار: اوضاع امروز نتیجه 25 سال دیکتاتوری شاه است.   

*شهردار تهران استعفای خود را به امام خمینی(ره) تسلیم کرد.

*ارتشبد "فریدون جم "که از پذیرش پیشنهاد بختیار برای احراز سمت وزارت جنگ خودداری کرد، گفت :بدون تفاهم ارتش با رهبران مذهبی، امکان ندارد بتوان بر بحران جاری در ایران غلبه کرد.

*"انورسادات" رئیس  جمهور مصر در اجلاس حزب ناسیونال دمکرات مصر گفت :اجازه نخواهیم داد حکومتی مبنی بر امتزاج مذهب و سیاست مانند آنچه که در ایران روی داد، در مصر شکل بگیرد.   

*امام خمینی(ره): دولت فعلی غاصب و غیرقانونی است و باید کنار رود. افراد ارتش فرزندان ما هستند و باید به دامان ملت باز گردند.   

*ژنرال" هایزر" آمریکایی که یک ماه پیش برای واداشتن ارتش به حمایت از" بختیار" و بررسی زمینه های کودتا در ایران پس از خروج شاه به تهران آمده بود، متعاقب ورود "امام خمینی"(ره) به کشور مأیوسانه از ایران خارج شد.  

roozshomar_enghelab_14bahman_001.jpg

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران 

Share