مهریه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) معادل چند سکه طلای امروزی است؟

پرسش و پاسخ؛
حضرت فاطمه زهراء(سلام الله علیها)

متن این حدیث از کتاب «معاني الأخبار» منتشر می شود.
عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ(علیه السلام) قَالَ مَا تَزَوَّجَ رَسُولُ اللَّهِ ص شَيْئاً مِنْ نِسَائِهِ وَ لَا زَوَّجَ شَيْئاً مِنْ بَنَاتِهِ عَلَى أَكْثَرَ مِنِ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ أُوقِيَّةً وَ نَشٍّ وَ الْأُوقِيَّةُ أَرْبَعُونَ دِرْهَماً وَ النَّشُّ عِشْرُونَ دِرْهَماً. 
امام صادق عليه السّلام فرمود: پيغمبر خدا صلى اللَّه عليه و آله مهريّه هيچ يك از همسران خود و همچنين مهريّه هيچ يك از دخترانش را بيش از دوازده «اوقيّة و نشّ» تعيين نكرده و «أوقيّه» چهل درهم، و «نشّ» بيست درهم است كه نصف اوقيّة مى ‏باشد.   
محاسبه مهریه حضرت زهرا(سلام الله علیها) به قیمت امروز 
حجت الاسلام احمد نباتی کارشناس علوم دینی در خصوص تطبیق مهریه حضرت زهرا(سلام الله علیها) با قیمت روز می گوید: مهریه  حضرت زهرا (سلام الله علیها) پانصد درهم (سکه  نقره) است، هر ۱۰ درهم نیز برابر با یک دینار (سکه طلا) است و یک دینار هم برابر با یک مثقال طلا است، 
با این محاسبه مهریه آن حضرت ۵۰ مثقال طلا بوده (البته با مثقال آن زمان) و با مراجعه به کتب فقهی در می یابیم یک مثقال طلای آن زمان برابر با دو سوم مثقال این زمان است.  
در نتیجه مهریه بانوی مکرمه عالم خلقت، حضرت زهرا(سلام الله علیها) برابر با سی و سه مثقال و 33 سوت طلای امروز است، یعنی چیزی حدود ۱۴ سکه بهار آزادی است.

منبع: حوزه نیوز

Share