اقتصاد مقاومتی و وظیفه ما

در سال حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی تحت تاثیر تحریم های اقتصادی بین المللی در خارج، و نیز پاره ای از کارشکنی های پیاده نظام دشمن در داخل ، اقتصاد کشور در شرایط خاصی قرار گرفت. در این شرایط از ناحیه مقام معظم رهبری راهبرد «اقتصاد مقاومتی» مطرح می شود و با توجه به این که راهبرد اقتصاد مقاومتی، مخصوص شرایط فعلی ایران می باشد و سابقه و پیشینه قابل انطباق با شرایط فعلی کشور را در هیچ کجا تجربه نکرده ایم ، لذا ضرورت تبیین و توضیح مولفه های اقتصاد مقاومتی بیشتر آشکار می شود. در اینجا این سوال مطرح می شود که: «تعریف ما از اقتصاد مقاومتی چیست؟»، «وظیفه ما به عنوان یک عضو از پیکر این جامعه اسلامی چیست؟»
در خصوص اقتصاد مقاومتی در ابتد می بایست درک صحیحی از اقتصاد ملی و نیز فضای اقتصاد جهانی و پیرو آن، میزان فشاری که نظام سلطه جهانی، آمریکای شیطان صفت و صهیونیسم جهانی نسبت به ایران داشته به دست آوریم و به هوش باشیم که دنیای سلطه بعد از ناامیدی هایی که در فضای دشمنی با محوریت نظامی دیده، چند سالی است که راه حل را در حوزه اقتصاد یافته و اقداماتی را پازل وار جهت تحت تاثیر قراردادن افکار عمومی و ایجاد یأس و ناامیدی در وهله اول، و تضعیف نظام و حکومت اسلامی در وهله دوم را در دستور کار خویش قرار دهد.
لذا می بینیم که این درک دقیق از تهاجم و تخاصم اقتصادی غرب موجب گردیده که در سال های اخیر تاکیدات مقام معظم رهبری بر حوزه اقتصاد باشد و همان طور که می دانید در نامگذاری سال ها این مطلب منعکس شد.
بنابراین شرایط امروز ما در محیط اقتصادی ناشی از فشار و تحریم فلج کننده آمریکا و هم پیمانانش است که در این مسیر نقش محوری را صهیونیسم ایفا می کند.
در این بحران اقتصادی، فشار اصلی بر حوزه درآمدی کشور یعنی نفت است که به سبب غفلت برخی از مسئولان کشور از این مهم و نیز به علت گوش نسپردن به فرامین و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر خروج از نفت اتکایی ، اقتصاد کشور به شدت وابسته به حوزه نفتی شده است. از این رو شاهدیم که استعمارگران جهانی از تمام توان خود جهت فشار اقتصادی استفاده نموده اند. البته اگر این گذرگاه را با قوت و مقاومت بگذرانیم، این ترفند جدید غرب را نیز همانند گذشته خنثی کرده ایم.
پس اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص به موقع نقاط فشار و اقدام سریع جهت کنترل و بی اثر کردن تحریم ها و تبدیل فشارهای پیش آمده به فرصت، که لزوماً عبور از این گردنه، مشارکت همه مردم را می طلبد. نتیجه اینکه راه چاره ، کم کردن وابستگی ها، حمایت از تولید ملی، التزام به مصرف کالاهای ایرانی و نیز تلاش برای استقلال و خوداتکایی اقتصادی است.
بر فروشندگان، اصناف مختلف و بازاریان نیز در جهت حفظ و ثبات قیمت بازار کالا، لازم است انصاف و قوانین تعزیرات حکومتی را مراعات نموده و خدای ناکرده قدمی در افزایش آشفتگی بازار برندارند تا مبادا یاری رسان غرب و کمک کار اقدامات و اهداف زورگویان بین المللی شویم؛ بدون آنکه خود متوجه باشیم.
دیگر اینکه ، لازم است به داشته های خود بسنده کنیم و در مسیر رشد و تعالی کشور حداکثر تلاش خود را بکار ببندیم چرا که وجود مبارک حضرت امیر علیه السلام می فرمایند: «مَن وجدَ ماءً و تُراباً ثم افتقر فأبعده الله» (قرب الاسناد، ص ۵۵)؛ کسی که آب و خاک دارد و با وجود آن، فقیر و محتاج باشد خدا او را از رحمت دور بدارد.
اگر بنا باشد نظام ما در دنیا عزت نفس داشته باشد و در بین سایر دول و ملل، نظامی مقتدر و سر بلند باشد، می بایست برگردیم به گفتمان انقلاب، برگردیم به گفتمان اسلام ناب محمدی، برگردیم به گفتمان امام راحل و مقام معظم رهبری.
بنابر این در این زمینه بر همه افراد جامعه اسلامی لازم است که سطح نگرش دینی و معرفتی خویش را ارتقاء داده و به عنوان پیروان مکتب علوی، زیّ و منش مولای متقیان را سر لوحه حیات خویش قرار داده و مواردی چون قناعت و صرفه جویی در مصرف، ساده زیستی، ترک تنوّع طلبی و عدم اسراف را در اولویت کاری خود قرار داده و کمر همت بسته و با سرمایه و امکاناتی که در کشور خویش داریم اقدام به تأمین نیازهای جامعه خود نموده تا مجبور نشویم جهت تأمین حتی برخی از نیازمندی ها دست نیاز به سمت بیگانگان دراز نموده که به همان اندازه به آنها نیازمند باشیم و با قطع فروش حتی نیازمندی مختصری مجبور به فرمانبرداری و انجام تصمیمات زورگویان جهانی باشیم ، لذا به قول سعدی شیرازی:
هر که نان از عمل خویش خورد
منت حاتم طایی نبرد
 

منبع: firouzi.org

Share