پایبندی به تعهدات حرف همه انبیاء الهی است

حضرت آیت الله جوادی آملی حفظه الله
پایبندی به تعهدات حرف همه انبیاء الهی است

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر خود در مسجد اعظم و در ادامه تفسیر آیات نورانی سوره مبارکه نجم بیان داشتند:
خداوند فرمود چه در شرق عالم و چه در غرب عالم به عهدتان وفادار باشید، چیزی كه فروختید كم نگذارید ﴿لا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیاءَهُمْ﴾، با كسی قرار گذاشتید، تعهد سپردید، به عهدتان وفادار باشید، این حرف همه انبیاست، فرمود قرار شد یك جا درس بگویی بی مطالعه نرو درس بگو، خواستی سخنرانی كنی بی مطالعه نرو سخنرانی كن، این دستور اختصاصی به فروشندگی ندارد، فرمود حقّ هیچ كسی را چه كافر و چه مسلمان، حقّ هیچ شنونده ای را چه مجلس عزا چه مجلس غیر عزا، چیزی را از هیچ كس كم نگذارید.

معظم له تصریح داشتند: اینها اگر واقعاً انسان باشند باید به تعهد برجامشان عمل كنند، فرق نمی كند چه نسبت به ایران چه نسبت به غیر ایران، اگر مسیح است حرفش این است اگر كلیم است حرفش این است، فرمود وقتی تعهد سپردید پای عهدتان بایستید این حرف می تواند جهان را زنده كند الآن اینها از جنگ جهانی اول و دوم خسته شدند اینها هفتاد میلیون نفر را كُشتند، نه این جنگ جهانی مشكل را حل نكرد و نه این جنگ های نیابتی مشكل را حل می كند. تنها حرفی كه انسان را نگه می دارد حرف وحی خداست و این را فرمود ما با انبیای ابراهیمی گفتیم به همه گفتیم كه نه بیراهه بروید نه راه كسی را ببندید. این سخن قرآن است كه آدم می بوسد و بالای سر می گذارد، این است كه می تواند جامعه را اداره كند.

آیت الله العظمی جوادی آملی خاطرنشان کردند:
قرآن می فرماید شما دو سرمایه دارید و آن عقیده و عمل صالحِ شماست،اینها برای شما می ماند، آن باغ و راغی كه فراهم كردید كه مال شما نیست. آنچه انسان فراهم می كند زمین را مزین می كند نه خود را، اگر خانه می سازد، باغ و راغ می سازد، اتومبیل و فرش تهیه می كند در حقیقت زمین را زینت می دهد نه خود را.

ایشان ادامه دادند:
 بعضی ها تمام تلاششان این است كه مثل یك نهال زندگی کنند؛ یك نهال سه كار می كند خوب غذا می خورد، خوب بالندگی دارد، خوب آرایش دارد، خودش را در بهار مزین می كند، این كار یك درخت است غذای خوب، بالندگی خوب، جامه خوب، این سه كار، كار گیاه است، فرمود یك عده حیات گیاهی دارند و گیاه هرگز ترقّی نمی كند برای اینكه سر او در لجن است مغزش، فكرش، ریشه اش در خاك است آنچه بیرون آمده فروعات درخت است. یك عده سر به زیر محشور می شوند یعنی اینها سر به زیرند فرمود: ﴿إِذِ الْمُجْرِمُونَ ناكِسُوا رُؤُسِهِمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ﴾ اینها مثل حیوانات و گیاهان سر به زیر محشور می شوند.

منبـــــع : پایگاه اطلاع رسانی اسراء / تفسیر سوره نجم جلسه ۱۵   مورخـــه ۹۶/۰۱/۱۵

Share