ضیاءالصالحین کمک کردن به رسول الله در ماه ایشان | ضیاءالصالحین

کمک کردن به رسول الله در ماه ایشان

سید حسین سیدی
شعبان المعظم

بسم الله الرحمن الرحیم
در ابتدای ماه شعبان، ماه رسوالله قرار داریم. پیامبر اسلام می فرماید: «شعبان‏ شهري‏ فرحم الله من أعانني على شهري[1] شعبان شهر من است، خدا رحمت کند کسی که مرا در این ماه کمک کند.» 
کمترین کمک کردن ما نسبت به پیامبر، صلوات فرستادن بر ایشان است. «إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ‏ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْليماً[احزاب/56] خدا و فرشتگان او بر پيغمبر، صلوات مى‏ فرستند، شما هم اى اهل ايمان، بر او صلوات و درود فرستاده و با تعظيم بر او سلام گفته و تسليم فرمان او گردید.»
این آیه، کمک کردن به پیامبر را در ظاهر امر، صلوات فرستادن بر ایشان دانسته و در باطن امر، تسلیم شدن دربرابر دستورات پیامبر اسلام می داند. «وَ أَطيعُوا اللَّهَ وَ الرَّسُولَ[آل عمران/132] و از خدا و رسول او فرمان بريد.»
در ماه شعبان، باید با فرستادن صلوات بر ایشان و خواندن صلوات شعبانیه، و مهمتر از آن، اهتمام به سیره رسول الله، وظیفه مسلمانی خود را در کمک کردن به ایشان، به جا آوریم. در صلوات شعبانیه می خوانیم: «این ماه، ماه پیامبر توست، آن سید رسولان، شعبانی که آن را آکنده از رحمت و رضوان خودت کردی، ماهی که رسول خدا(درود خدا بر او و خاندانش باد) در روزه  داری و بپاداری عبادت در شب ها و روزهایش تا هنگام مرگ کوشش می کرد، تنها برای فروتنی در برابر تو و به خاطر پاسداشت این ماه.»

امید است که همگان توفیق درک ماه رسول اعظم را داشته باشند.

Share