آواتار/ ولادت با سعادت حضرت اباالفضل العباس (علیه السلام)

تصویر پروفایل

ولادت با سعادت اسوه شجاعت و ولایتمداری قمر منیر بنی هاشم ، حضرت اباالفضل العباس (علیه السلام) تبریک و تهنیت باد‌‌.

در سال 26 هجری قمری، حضرت عباس (علیه السلام) پا به عرصه گيتی نهاد. مادر گراميش فاطمه، دخت حزام بن خالد بن ربيعه بن عامر كلبی و كنيه اش(ام البنين) بود. چندین سال پس از شهادت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) بود، كه اميرالمومنين از برادرش عقيل، كه به اصل و نسب قبايل آگاه بود، درخواست كرد زنی را از دودمانی شجاع برای او خواستگاری كند و عقيل، فاطمه كلابيه (ام البنين) را برای آن حضرت خواستگاری كرد و ازدواج صورت گرفت. اميرالمومنين(علیه السلام) از اين بانوی گرامی، صاحب چهار پسر به نامهای عباس، عثمان، جعفر و عبدالله شد. حضرت ابوالفضل (علیه السلام) ازبرادران ديگرش بزرگتر بود و هر چهار برادر به امام خويش، حسين (علیه السلام) وفادار بودند و در روز عاشورا در راه آن امام جان خود را نثار كردند.
حضرت عباس (علیه السلام) در خانه اي زاده شد كه جايگاه دانش و حكمت بود. آن جناب از محضر اميرمومنان(علیه السلام) و امام حسن (علیه السلام) و امام حسين(علیه السلام) كسب فيض كردند و از مقام والاي علمي برخوردار شدند.
لذا از خاندان عصمت (علیهم السلام) در مورد حضرت عباس(علیه السلام) نقل شده است كه فرموده اند: زق العلم زقا، يعني همان طور كه پرنده به جوجه خود مستقيماً غذا مي دهد، اهل بيت (علیهم السلام) نيز مستقيماً به آن حضرت علوم و اسرار را آموختند.
علامه محقق، شيخ عبدالله ممقاني، در كتاب نفيس تنقيح المقال، در مورد مقام علمي و معنوي ايشان گفته است: آن جناب از فرزندان فقيه و دانشمندان ائمه (علیهم السلام) و شخصيتي عادل، مورد اعتماد، با تقوا و پاك بود.(محدثی، جواد، فرهنگ عاشورا، ص293‏)
 
ادامه مطلب در:
خلاصه ای از زندگانی قمر بنی هاشم(علیه السلام)/بخش اول
خلاصه ای از زندگانی قمر بنی هاشم(علیه السلام)/ بخش دوم

 

Share