درگذشت آیت الله "حاج سیدیوسف مدنی تبریزی" از اساتید دروس خارج حوزه علمیه قم(1434ق)

7 شعبان
آیت الله سیدیوسف مدنی تبریزی(گنجینه تصاویر ضیاءالصالحین)

آیت الله یوسف مدنی  تبریزی سال 1307 در شهر تبریز متولد شد. پدر او که از ثروتمندان بازار بود، او را روانه مدرسه دولتی کرد. وی در 16 سالگی با حمایت و راهنمایی پدرش وارد حوزه علمیه تبریز شد و هشت سال را با جدیت به یادگیری ادبیات عرب پرداخت تا اینکه خود مدرس ادبیات عرب شد.
او علوم فقه و اصول را تا حد کفایة الاصول در شهر تبریز نزد اساتید معروف و نامی آن عصر فرا گرفت و به عنوان استاد ادبیات شاگردانی را نیز تربیت کرد.
آیت الله مدنی تبریزی سپس برای ادامه تحصیلات دینی خود عازم شهر قم شد و در جوار کریمه اهل بیت (س) تحصیلات خود را ادامه داد.
او با شروع تحصیل در قم از سطوح عالی در محضر اساتید معروف به تدریس ادامه داد و در رشته های مختلف علوم دینی شاگردانی را تربیت کرد. او در همان ایام جوانی شرح مطولی را بر مطول می نویسد که مورد استقبال علما و اساتید قرار گرفت.
آیت الله مدنی تبریزی در محضر مراجعی همچون آیات عظام بروجردی، محقق داماد و امام خمینی به تحصیل مدارج بالای علوم دینی پرداخت و با جدیت مشغول تحصیل، تدریس و تالیف شد.
او از دوران جوانی مشغول تدریس و نوشتن بوده و بیش از 60 سال را در شهر مقدس قم در جوار کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) به تدریس و تالیف کتاب های متعدد پرداخت.
آیت الله مدنی تبریزی از اوائل طلبگی تالیفات مختلفی در موضوعات مختلف علمی و اخلاقی داشته است. یکی از ویژگی های بارز او این بود که با توجه به مشغول بودن در حوزه فتوا و امور تحقیق اندکی از تألیف باز نماند. امتیاز آثار علمی او، ابتکار در قواعد علمی و تفهیم علوم است.
از جمله کتاب های برجسته او کتاب های قواعد الاصول، الفوائد القمیه، درر الفوائد فی شرح الفرائد و منهاج الاحکام بوده است. همچنین برخی از کتاب های او نیز تاکنون به چاپ نرسیده است.
کتاب قواعد الاصول یکی از آثار برگزیده او است که در آن 115 قاعده اصولی در مباحث عقلیه بررسی شده است. کتاب الفوائد القمیه که در اطراف مسائل عبادی سخن گفته است و منبع خوبی برای محصلین علوم دینی است.
کتاب منهاج الاحکام؛ احکام نکاح و طلاق را مورد بررسی قرار داده است که این کتاب پنج مرتبه تجدید چاپ شده است. این کتاب با توجه به اینکه یک کتاب استدلالی محکم در فقه اسلامی است و به عنوان یک کتاب درسی در برخی از حوزه های علمیه تدریس می شود.
آیت الله حاج سیدیوسف مدنی تبریزی(ره)، صبحگاه روز یکشنبه هفتم شعبان المعظم ۱۴۳۴قمری (26 خرداد 1392) پس از عمری تلاش و مجاهدت در ترویج و تبلیغ معارف اهل بیت(ع)، به علت بیماری به دیار باقی شتافت. 

Share