آواتار/ استغفار در انتهای ماه شعبان

أستغفرالله

امام رضا (علیه السلام) : خدایا اگر ما را در روز هایی که از ماه شعبان گذشت نبخشیدی، پس ما را در باقیمانده آن بیامرز [*]

قرآن کریم از قول حضرت نوح علیه السلام چنین می فرماید: «اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كَانَ غَفَّارًا يُرْسِلِ السَّمَاء عَلَيْكُم مِّدْرَاراً وَ يُمْدِدْكُمْ بِأَمْوَالٍ وَ بَنِينَ وَ يَجْعَل لَّكُمْ جَنَّاتٍ وَ يَجْعَل لَّكُمْ أَنْهَاراً؛ به درگاه پروردگارتان استغفار کنید، او بسیار آمرزنده است. [استغفار کنید] تا باران را پی درپی بر شما فرو فرستد و شما را با اموال و فرزندان یاری نماید و برایتان باغ هایی قرار دهد و برایتان نهرهایی فراهم آورد»[۱].
حضرت آیت الله بهجت قدس سره با یاد آوری این مطلب، توصیه به کثرتِ استغفار داشت، تا آنجاکه به کسی که در پی رهایی از گرفتاری هایی در زمینه اشتغال و ازدواج بود،  چنین فرموده بود: «زیاد از روی اعتقاد کامل بگویید: «أستغفرالله». هیچ چیز شما را منصرف نکند غیر از ضروریات و واجبات تا کلیه ابتلائات رفع شود، بلکه بعد از رفع آنها هم بگویید، برای اینکه امثال آنها پیش نیاید. و اگر دیدید رفع نشد، بدانید یا ادامه نداده اید یا آنکه با اعتقاد کامل نگفته اید».

آنچه بیان شد، نشان  از اهمیت و بلکه ضرورت توبه و استغفار دارد، ولی نباید فراموش شود که «أَفضَلُ مِنْ طَلَبِ التَّوبَةِ تَرْكُ الذَّنْبِ؛ ترک گناه بهتر از طلب توبه است»[۲]. بنا بر فرمایش امام صادق علیه السلام، هر گناهی نقطه ای سیاه در قلب انسان ایجاد می کند و چه بسا این تیرگی ها به حدی برسد که انسان در زمره اهل شقاوت قرار گیرد و حتی از لحاظ اعتقادی نیز دچار گمراهی شود و دیگر توبه و بازگشتی برایش میسر نشود. آیا کسی که همه رفتارهایش مطابق خواسته های نفسانی است، به راحتی حالی برای توبه حقیقی برایش میسر می شود؟! قرآن کریم در این باره چنین هشدار داده است: «ثُمَّ كَانَ عَاقِبَةَ الَّذِينَ أَسَاءُوا السُّوأَىٰ أَن كَذَّبُوا بِآيَاتِ اللَّهِ وَكَانُوا بِهَا يَسْتَهْزِئُونَ؛ سپس سرانجام کسانی که مرتکب بدی ها شدند، بدتر بود؛ [زیرا] به آنجا رسید که آیات الهی را تکذیب کردند و آن را به سخره می گرفتند»[۳].
حضرت آیت الله بهجت قدس سره که راهنمایی های وی گشاینده راه طالبان مسیر کمال بود، از تذکر این نکته نیز غافل نبود و می فرمود: «هرکدام از ما تا هدف و مقصد اعلی مسافتی داریم و این مسافت در افراد، متفاوت است ...؛ لذا باید سعی کنیم این مسافت را زیاد و بار خود را گران تر و سنگین تر نکنیم. گناهان موجب ازدیاد بار و بُعد مسافت ما تا مقصد است، وگرنه بسیار باید استغفار و تلاش نمود تا به جای اول و مسافت اولی برگردیم».

 

پی نوشت:
[*]. وسایل الشیعه ج ۱۰ ، ص ۳۰۱ ، ح ۱۳۴۷۱ [ترجمه دعای روزهای آخر ماه شعبان]
[1]. سوره نوح، آیات ١٠ تا ١٢.
[2]. غرر الحكم، ص١٨۶.
[3]. سوره روم، آیه ١٠.
-------------------------------
مطالعه بیشتر در :

استغفار و توبه در کلام و سیرۀ آیت الله بهجت(ره)

Share