آواتار/ روز ملی حجاب و عفاف

ضیاءالصالحین

بیست و یکم تیرماه روز ملی عفاف و حجاب و سالروز قیام  علیه کشف حجاب گرامی باد .

حجاب انواع و اقسامي دارد، از جمله حجاب و پوشش مرد و زن در نگاه که هر کدام از مردان و زنان در مواجهه با نامحرم به آن توصيه شده اند.

و اين مسئله در مورد زنان و مردان هر دو بوده و تصور غلطي که بعضي ها دارند اين است که با شنيدن حجاب ذهنشان به حجاب زن منتهي مي شود در صورتي که حجاب براي هر دو لازم و ضروري است
اولين آيات حجاب هم خطاب براي مردان است. ﴿قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَٰلِكَ أَزْكَىٰ لَهُمْ إِنَّ اللَّـهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ ﴿٣٠﴾ وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا﴾[1] سپس مي فرمايد: به مردان مؤمن بگو: چشمان خود را [از آنچه حرام است مانند ديدن زنان نامحرم و عورت ديگران] فرو بندند، و شرمگاه خود را حفظ کنند، اين براي آنان پاکيزه تر است، قطعاً خدا به کارهايي که انجام مي دهند، آگاه است. و به زنان باايمان بگو: چشمان خود را از آنچه حرام است فرو بندند، و شرمگاه خود را حفظ کنند، و زينت خود را [مانند لباس هاي زيبا، گوشواره و گردن بند] مگر مقداري که [طبيعتاً مانند انگشتر و حنا و سرمه، بر دست و صورت] پيداست [در برابر کسي] آشکار نکنند.

چنان كه ديده مي شود اولين آيه امر به مردان است که حجاب خودشان را حفظ کنند . لذا چون مسئله حجاب در مورد زن از اهميت ويژه اي برخوردار است و بيشترين عامل فساد و تباهي در جامعه اگر بررسي شود بد حجابي و بي حجابي زنان آن جامعه است شايد از اين باب باشد که ذهنها به زن و حجاب زن منتهي مي شود.

بايد توجه داشت که ميل به خودنمائي و جلوه گري به مصالحي در سرشت زن، نهفته است که بايد در مسير درست و هدفي والا به کار گرفته شود. در غير اين صورت نتيجه اي جز تباهي فرد و جامعه نخواهد داشت.

زيبايي براي زن، سرمايه است اما بايد بجا مصرف شود حضرت علي عليه السلام مي فرمايند:
عَبْدُ الْوَاحِدِ بْنُ مُحَمَّدٍ الْآمِدِيُّ فِي الْغُرَرِ وَ الدُّرَرِ، عَنْ أَمِيرِالْمُؤْمِنِينَ عليه اسلام: زَكَاةُ الْجَمَالِ الْعَفَافُ؛ زکات جمال حفظ عفاف و پوشش است.[2]
هر چه محافظ و پناهگاه انسان محکم باشد، احساس آرامش بيشتري دارد. پوشش مناسب و ديني نيز نگهبان زن از نگاه هاي آلوده و آسيب هاي احتمالي است که به زن آرامش مي دهد و هر چه اين پوشش کامل تر باشد، امنيت آن بيشتر خواهد بود.

پی نوشت:
[1] . سوره نور آيات 30 و 31.
[2] . مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج7، ص44؛ عيون الحكم و المواعظ (لليثي)، ص275.
-------------------------
مطالعه بیشتر در :
مفهوم، فلسفه و فوايد حجاب

Share